Tři lidé byli propuštěni z běloruského vězení, včetně jednoho Američana. Podle agentury Reuters řekl zmocněnec amerického prezidenta pro záležitosti rukojmích Adam Boehler. Jméno občana Spojených států nesdělil, stejně tak není jasné, zda jde o muže nebo ženu. Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) oznámilo, že na svobodu se dostal reportér jejího běloruského servisu Andrej Kuznečyk a běloruská exilová opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská na sociálních sítích informovala také o propuštění aktivistky Aleny Maušukové.
„Dostali jsme ven tři zadržované v Bělorusku,“ řekl Boehler. Více podrobností k propuštěnému Američanovi nebo Američance zatím není k dispozici.
Belarus releases three detainees, including an American, White House says https://t.co/iwudR7a7HO
— The Straits Times (@straits_times) February 12, 2025
O třech lidech propuštěných z běloruského vězení informuje také Cichanouská. „Všichni jsou nyní v bezpečí ve Vilniusu,“ uvedla běloruská opoziční představitelka s odkazem na litevské hlavní město. Zdravotní stav Maušukové je podle ní vážný. „Nyní ji převážíme na bezpečné místo. Ale co je nejdůležitější – je naživu a dostala se z toho pekla,“ dodala Cichanouská a poděkovala americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, ministrovi zahraničí Marku Rubiovi a americké diplomacii.
RFE/RL k propuštění Kuznečyka uvedlo, že na svobodu se dostal po více než třech letech vězení. Obvinění proti němu stanice označila za politicky motivovaná. „Je to radostný den pro Andreje, jeho ženu Alesju a jejich dvě malé děti. Po více než třech letech rozdělení je tato rodina opět pohromadě díky prezidentovi Trumpovi,“ uvedl ředitel RFE/RL Stephen Capus. Vyjádřil dále naději, že se na svobodu dostane také další vězněný novinář Ihar Losik.
O den dříve Washington oznámil, že Rusko propustilo amerického učitele Marka Fogela, odsouzeného za pašování drog. Agentura Reuters napsala, že USA výměnou propustí Rusa Alexandra Vinnika, podezřelého z praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměny bitcoin.
Co poskytli Američané výměnou za trojici lidí z běloruských věznic, není v tuto chvíli jasné.
V Bělorusku je u moci už od roku 1994 autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko, který je spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina. Lukašenkův režim vládne v zemi tvrdou rukou. V poslední době podle médií postupně udělil milost řadě politických vězňů, většinou lidem s vážnými zdravotními problémy, kteří vyjádřili lítost nad svým jednáním. Řada odpůrců režimu ovšem za mřížemi zůstává. Lidskoprávní organizace Vjasna jich tam v současné době eviduje přes 1200, celkem od května roku 2020 označila v Bělorusku za politické vězně více než 3700 lidí.