Pozastavení zahraniční pomoci ze strany Spojených států má vážný dopad na celosvětové zdravotnictví a zasahuje programy boje proti dětské obrně, HIV a dalším hrozbám. Uvedl to podle agentury Reuters či BBC ve středu generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Tedros vyzval Spojené státy, aby zvážily obnovení financování pomoci, dokud nebude nalezeno jiné řešení.
„Existují kroky, které vláda USA podniká… a které, jak se obáváme, mají vážný dopad na celosvětové zdraví,“ řekl Tedros na virtuální tiskové konferenci ze Ženevy.
Fifty countries affected by USAID freeze, says WHO https://t.co/PkAaEIGqmV
— BBC News (World) (@BBCWorld) February 12, 2025
Pozastavením zahraniční pomoci USA, které zavedl prezident Trump minulý měsíc krátce po svém nástupu do funkce, bylo ovlivněno úsilí v boji proti HIV, dětské obrně, mpox a ptačí chřipce. Trvat má do doby, dokud nebudou programy přezkoumány.
Kliniky jsou zavřené
Tedros uvedl, že zejména pozastavení financování prezidentského nouzového plánu pro pomoc při AIDS (PEPFAR) způsobilo okamžité zastavení léčby HIV, testování a preventivních služeb v 50 zemích, které tento plán podporuje.
Přestože následná výjimka umožnila obnovení některých služeb, preventivní úsilí pro rizikové skupiny nebylo zahrnuto, uvedl.
„Kliniky jsou zavřené a zdravotničtí pracovníci byli posláni na dovolenou,“ dodal s tím, že WHO se snaží pomoci zemím zaplnit mezery v dodávkách antiretrovirálních léků.
Pozastavení financování i odchod amerických institucí ovlivnily také snahu o vymýcení dětské obrny a reakci na neštovice, uvádí agentura Reuters. V Myanmaru zůstalo téměř 60 000 lidí bez přístupu k životně důležitým službám.
„Žádáme USA, aby zvážily pokračování svého financování alespoň do doby, než bude nalezeno řešení,“ řekl Tedros.
Podle Trumpa je agentura zkorumpovaná
Americký prezident Donald Trump podnikl kroky ke zrušení Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID) s odůvodněním, že její výdaje jsou „naprosto nevysvětlitelné“.
Trump tvrdí, že USAID je „nekompetentní a zkorumpovaná“. Oznámil obrovské škrty v počtu 10 000 zaměstnanců této agentury a okamžité pozastavení téměř všech jejích programů pomoci.
Agentura podle BBC vynakládá na humanitární pomoc přibližně 40 miliard dolarů ročně. To je asi 0,6 procent celkových ročních vládních výdajů USA. Velká část jde na zdravotnické programy.
Naprostá většina peněz USAID je vynakládána v Asii, subsaharské Africe a Evropě, kde jsou využívány především na humanitární úsilí na Ukrajině.
Kromě zmrazení pomoci Trump v první den svého prezidentství také podepsal vystoupení Spojených států z WHO. To zasahuje do spolupráce zejména v boji proti epidemiím a v oblasti chřipky, uvedl Tedros.