V zemích, které dosud nepřijaly jednotnou měnu euro, se vyplatí platit zejména platební kartou, případně si s sebou vzít celosvětově obchodovanou menu.
„Pokud lidé cestují do zemí, které jsou mimo eurozónu nebo které jsou její součástí, ale nepoužívají jednotnou měnu euro, doporučuji, pokud je to možné, v co nejvyšší možné míře využívat při placení platební kartu, která je nejen ekonomičtější, ale také bezpečnější v porovnání s hotovostí,“ konstatuje Sylvia Ďatelinková z Institutu alternativního řešení sporů v České bankovní asociaci.
Do zemí, které nemají dostatečně širokou infrastrukturu platebních systémů, je vhodné cestovat s celosvětově obchodovatelnou měnou, jakými jsou americký dolar či euro.
„Směnit peněžní prostředky na cizí měnu je nejvýhodnější výběrem z bankomatu debetní platební kartou v místě dovolené, do které občan cestuje. Vybírat doporučuji hotovost jednorázově, pouze v takovém objemu, který na dovolené reálné mine a nejlépe v partnerských bankomatech domovské banky, aby se vyhnuli poplatkům,“ radí dále Ďatelinková.
Při výběru prostředků z bankomatů v zahraničí by však měli být lidé obezřetní a dbát na bezpečnostní pravidla. Ďatelinková doporučuje překrýt klávesnici bankomatu při zadávání číselné kombinace PIN kódu, výběr realizovat na frekventovaných a ne odlehlých místech a vždy počkat, dokud bankomat vydá hotovost, platební kartu a potvrzení o výběru.
„Nejdůležitější při samotném výběru hotovosti v cizí měně z bankomatu je volit si výběr bez konverze. V tom případě určuje kurz domovská banka. Stejně to platí i při platbě kartou přes POS terminál, když je podstatné zadávat přepočet transakce bez konverze,“ upozornila Ďatelinková.
Pokud by si totiž zvolil turista opačnou možnost, tedy platbu či výběr s konverzí, v tom případě kurz určuje zahraniční banka. „Ten je většinou méně výhodný, přičemž taková transakce může být spojena i s poplatkem,“ přiblížila Ďatelinková.