U okresního soudu v Soulu se dnes konalo přípravné slyšení s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti, nebo doživotní vězení, píší zahraniční agentury.
První přípravné slyšení začalo v 10:00 (02:00 SEČ) za přítomnosti obviněného prezidenta v zaplněné soudní síni, uvedl novinář agentury AFP, který byl na místě. V okolí budovy soudu se shromáždilo na 500 Junových příznivců a asi 3200 policistů, kteří dohlíželi na pořádek.
South Korea’s President Yoon in court for preliminary ‘rebellion’ hearing https://t.co/I65vdWOkHr
— Al Jazeera English (@AJEnglish) February 20, 2025
Jednání mělo objasnit hlavní spory v případu obvinění ze vzpoury a naplánovat budoucí řízení. Podle obžaloby bylo Junovo vyhlášení mimořádného stavu pokusem o uzavření parlamentu a zatýkání politiků, sám prezident ale chtěl údajně zabránit „parlamentní diktatuře“. Opozice, která má v parlamentu většinu, podle něj ochromila státní správu a blokuje přijetí rozpočtu, proto se k zavedení stanného práva rozhodl, napsala AFP. Druhé přípravné slyšení v případu se bude konat 24. března.
Okresní soud vzápětí zahájil přezkum Junovy žádosti o jeho propuštění z vazby, ve které je od 15. ledna. Prezidentův právní tým tvrdil, že Junovo zadržování bylo nezákonné a že obvinění ze vzpoury přišlo v době, kdy byl prezident ve vazbě. Podezřelí ale mohou být nadále zadržováni, pokud budou během této doby obviněni, podotkla agentura Jonhap. Podle žalobce by Jun po propuštění mohl manipulovat s důkazy a ovlivňovat svědky, proto by měl ve vazbě zůstat. Soud oběma stranám nařídil, aby v případě potřeby do deseti dnů předložily další stanoviska.
Čtyřiašedesátiletý Jun je ve vazbě od 15. ledna, kdy jej v jeho rezidenci zatkl protikorupční úřad. Prezidenta pak prokuratura 26. ledna obvinila ze vzpoury a podle AFP prodloužila jeho vazbu o šest měsíců, po jejichž uplynutí musí být propuštěn, pokud nebude odsouzen. Vzpoura je trestný čin, na který se nevztahuje prezidentská imunita, a Junovi v případě uznání viny hrozí doživotí nebo trest smrti, uvedl Jonhap.
Jun zároveň čelí dalšímu procesu u ústavního soudu. Ten do poloviny března potvrdí nebo zruší odvolání prezidenta z funkce, které parlament odhlasoval 14. prosince, čímž Juna zbavil prezidentských pravomocí. Pokud ústavní soud odvolání hlavy státu potvrdí, musí se do 60 dnů konat nové volby. Úřadující hlavou státu je v současnosti ministr financí Čche Sang-mok, který zastává také funkci premiéra.
Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, kdy Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.