Americká vláda pod vedením Donalda Trumpa zahájila masové propouštění federálních zaměstnanců, což může mít dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i na globální trhy. Soud ve Washingtonu rozhodl, že administrativa může pokračovat ve snižování počtu úředníků, přestože odbory tvrdí, že proces je nezákonný.
Co to znamená pro americkou ekonomiku?
Podle deníku Guardian již během prvního měsíce Trumpova druhého prezidentského období přišly o práci tisíce federálních zaměstnanců. Trumpova vláda tento krok obhajuje jako součást úsporných opatření, zatímco kritici varují, že může vést k chaosu v administrativě a narušení klíčových služeb.
Americké federální úřady zaměstnávají přes dva miliony lidí a jejich stabilita je důležitá pro fungování celé ekonomiky. Masivní propouštění by mohlo snížit spotřebitelskou důvěru, zpomalit růst HDP a vést k větší nejistotě na pracovním trhu, píše agentura AP.
Federal judge allows Trump’s mass firings of federal workers to move forward https://t.co/LCH9YS8BJZ
— TIME (@TIME) February 21, 2025
Dopad na Česko a Evropu
Na první pohled by se mohlo zdát, že tento vývoj nemá s Českem nic společného. Ale ekonomická politika USA často ovlivňuje globální trhy. Pokud se v důsledku propouštění sníží kupní síla amerických spotřebitelů, může to oslabit poptávku po exportním zboží. Česká ekonomika je silně navázaná na Německo, které je závislé na obchodu s USA. Jakékoli zpomalení americké ekonomiky se tedy může projevit i na evropském trhu.
Dalším důsledkem může být nestabilita dolaru. Pokud investoři začnou pochybovat o ekonomické politice USA, může se zvýšit volatilita měn, což by ovlivnilo i české exportéry a firmy obchodující v dolarech.
Právní bitva pokračuje
Odbory stále věří, že se jim podaří masové propouštění zvrátit. Doreen Greenwald, prezidentka National Treasury Employees’ Union, uvedla, že rozhodnutí soudu je pouze „dočasná překážka“ a že se federální zaměstnanci budou dál bránit.
Mezitím experti varují, že pokud bude propouštění pokračovat, vláda by mohla čelit obrovským nákladům na odstupné a právní spory. „Tento proces může vést k obrovskému účtu pro americkou vládu,“ cituje deník Guardian jednoho z pracovněprávních expertů.
Co bude dál?
Trumpova administrativa zatím neukázala žádné známky zpomalení reforem, a naopak naznačuje další kroky ke snížení vládních výdajů. Jak se situace vyvine, bude klíčové nejen pro americkou ekonomiku, ale i pro globální trhy, včetně těch evropských.