Pokud by EU uvalila na Rusko další ekonomické sankce, mohla by východní velmoc s unií „přetrhat vztahy“, varoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Informuje o tom CNN.
Přetrháním vazeb pohrozil Lavrov v rozhovoru pro ruský youtube kanál Solovjov. EU uvedla, že zvažuje další protiruské sankce kvůli věznění Alexeje Navalného, kritika režimu Vladimira Putina. Navalnyj dostal tři a půl roku v roky trvajícím procesu za zpronevěru, podle něj jde o politický proces. Navalnyj přežil otravu neznámou paralytickou látkou, podle zjištění investigativních novinářů dal příkaz k jeho otravě přímo Kreml.
Na otázku, zdali může Rusko přerušit vztahy s EU, Lavrov odpověděl: „Na to jsme připraveni. Když chcete mír, připravte se na válku.“ Dodal, že by k tomu mohlo dojít, pokud by EU zavedla další sankce. „Takové, které by byly rizikem pro naši ekonomiku a zasáhly nás v nejcitlivějších místech,“ řekl. „Nechceme se izolovat od světa, ale na tohle musíme být připraveni,“ dodal ruský ministr zahraničí.
V uplynulém týdnu Rusko i země EU navzájem vyhostily několik diplomatů. Rusko poslalo domů velvyslance z Polska, Německa a Švédska, údajně proto, že se zúčastnili demonstrace na Navalného podporu. Evropská unie toto obvinění odmítla. Vyhoštění z ruské strany přišlo jen několik hodin poté, co Lavrov jednal s Josepem Borrellem, vysokým představitelem EU pro zahraniční politiku. Všechny tři země zareagovaly podobně, každá vyhostila jednoho ruského diplomata.
Evropské sankce pociťují mnozí ruští politici
Borrell řekl v úterý na jednání Evropského parlamentu, že dalším krokem mohou být sankce proti Rusku. „Podám konkrétní návrhy,“ uvedl. V říjnu se na sankční seznam EU dostalo šest vysoko postavených ruských oficiálů a ruský výzkumný ústav chemických zbraní. Unie viní instituci a politiky z toho, že sehráli klíčovou roli v Navalného otravě novičokem. Pod evropskými sankcemi je i mnoho blízkých spolupracovníků prezidenta Putina už od ukrajinské krize v roce 2014. Znamená to například, že nemohou do Evropy přicestovat, v evropských bankách mají zmrazené účty.
Mnoho europoslanců volalo po Borrellově rezignaci kvůli cestě do Ruska, byla podle nich ponižující, parlament se za něj ale postavil. Evropští lídři se sejdou 22. února, aby možnost dalších protiruských sankcí projednali.
Ačkoliv Evropa se snaží od Ruska odtrhnout, Německo pokračuje v projektu plynovodu Nord Stream 2, proti kterému hlasitě protestuje Polsko a baltské země. „Energetické vazby jsou posledním mostem mezi Ruskem a Evropou,“ řekl nedávno německý prezident Frank-Walter Steinmeier.