Dlouhodobý vztah bývá plný kompromisů a občasných neshod, ale co dělat, když hádky převáží všechny pozitivní chvíle? Britský deník The Guardian nedávno zveřejnil příběh muže, který se po letech cítí uvězněn ve vztahu, kde spolu s partnerkou neustále řeší konflikty – a to dokonce i kvůli maličkostem.
Podle psychoterapeutky Jacquie Keelan, na kterou se Guardian obrátil, jsou časté spory o drobnosti často pouze vrcholkem ledovce. Kořenem může být nerovnováha sil, nedostatek respektu nebo prosté nepochopení. „V párové terapii nejde o to, kdo má pravdu, ale o schopnost vzájemně se vyslechnout,“ vysvětluje Keelan.
Když za všechno může jen jeden
Pokud se v každé hádce ocitnete v roli viníka a váš partner nechce připustit vlastní podíl na problému, vztah se může ocitnout ve slepé uličce. Muž z příběhu zkoušel i párovou terapii, ale narazil na partnerčinu neochotu. Jak říká Keelan, „boj o vítězství v hádce přináší jen krátkodobou úlevu, ale dlouhodobě vztah poškozuje“.
Má smysl bojovat, nebo raději odejít?
Když jeden z partnerů odmítá společnou práci na zlepšení, může být individuální terapie cestou k ujasnění vlastních potřeb a dalšího směru. Někdy je bohužel lepší z nefunkčního vztahu odejít – zvlášť pokud se necítíte spokojení a hádky se vracejí jako bumerang. Keelan upozorňuje, že i po šedesátce je před člověkem spousta života, a není důvod vzdávat se naděje na spokojenou budoucnost.
Jak se pohnout kupředu?
Pokud se poznáváte v podobné situaci, zkuste promluvit s někým nezaujatým – ať už je to terapeut, dobrý přítel nebo někdo z rodiny. Důležité je nevnímat sám sebe automaticky jako viníka a uvědomit si, že zdravý vztah stojí na vzájemném respektu a společném hledání řešení. A i když je konec vztahu těžký krok, někdy právě on otevírá cestu k lepším zítřkům.