Černé díry jsou často zobrazovány jako tišší, nenápadní vesmírní predátoři, kteří jen trpělivě čekají, až něco pohltí. Jenže nejnovější snímky z vesmírného teleskopu Jamese Webba ukazují, že to není tak úplně pravda. Supermasivní černá díra uprostřed naší galaxie, známá jako Sagittarius A*, se chová spíše jako nevyzpytatelný ohňostroj – nečekaně vybuchuje do mocných záblesků a neustále mění svou jasnost.
Webbův teleskop a vesmírná světelná show
Vědci využili schopnosti Webbova teleskopu k tomu, aby mohli Sagittarius A* sledovat po dobu 48 hodin. Pozorování probíhalo v osmihodinových blocích rozložených do celého roku. A ukázalo se, že tato černá díra rozhodně nezahálí.
Podle astrofyziků produkuje její akreční disk – tedy obrovský rotující vír plynu a prachu kolem černé díry – až šest silných záblesků denně, přičemž mezi nimi dochází k menším výbojům energie. Někdy se jasně rozzáří, jindy opět zhasne.
„Viděli jsme neustále se měnící, bublající jasnost,“ uvedl Farhad Yusef-Zadeh, vedoucí studie z Northwestern University. „A pak najednou – bum! Objevil se velký výboj, který se po chvíli zase uklidnil. Nedokázali jsme najít žádný vzorec v této aktivitě, pokaždé jsme viděli něco jiného.“
Co za tím stojí?
Vědci zatím nemají jasné vysvětlení, proč se Sagittarius A* chová tak bouřlivě, ale pracují s několika teoriemi. Menší záblesky mohou být způsobeny pohybem plynu v akrečním disku, zatímco ty větší mohou souviset s magnetickými procesy podobnými slunečním erupcím.
Objev je zásadní, protože černé díry ovlivňují vývoj galaxií, ale jejich chování zatím není plně pochopené. Sagittarius A* je navíc jiný než ostatní – nikdy není v klidu a jeho aktivita se neustále mění.
Co bude dál?
Vědci chtějí teleskop Jamese Webba využít k ještě delším pozorováním, aby zjistili, zda mají záblesky nějaký vzorec, nebo jde o čistý chaos. Výsledky mohou pomoci lépe pochopit nejen naši galaxii, ale i chování černých děr v celém vesmíru.
Až budete příště sledovat ohňostroj, vzpomeňte si, že vesmír jeden pořádá neustále – přímo v srdci Mléčné dráhy.