Jihoafrická laboratorní technička Nozipho Mlotshwa čekala na výsledky testů nové nadějné vakcíny proti HIV. Místo nich obdržela příkaz od Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID) zastavit výzkum. Jedná se o nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tím defacto odsoudil mnoho lidí v regionu k smrti. Na krizi v Jihoafrické republice upozornila televize RFI a agentura AP.
Trump v lednu nařídil zmrazení mezinárodní humanitární pomoci na 90 dní, aby se mohli jeho lidé věnovat revizi a vyhodnotit, zda odpovídá politice „Amerika na prvním místě“. V praxi tohle nařízení znamená okamžité zastavení činnosti USAID a obrovské komplikace pro mezinárodní humanitární organizace. Ty jsou nuceny hledat zdroje jinde a v případě neúspěchu ukončují činnost.
Tento krok zasáhl některé z nejchudších částí světa, které jsou závislé na humanitární pomoci, zejména na dodávkách léků a dalšího zdravotnického materiálu. V nouzi se ocitlo více než osm milionů pacientů s HIV v Jihoafrické republice. Jedná se o největší světovou populaci s touto pohlavní chorobou, uvádí RFI, a podle AP je nepříjemná diagnóza pro většinu tamních obyvatel rozsudkem smrti.
HIV vaccine trials in South Africa that were very close to a possible breakthrough have come to a halt after US President Donald Trump froze foreign aid https://t.co/1cpQS5pebd pic.twitter.com/skbqvxYw07
— Reuters (@Reuters) February 18, 2025
Jedinou nadějí pro ně byla komunitní organizace financovaná z Nouzového plánu prezidenta Spojených států pro pomoc při AIDS (PEPFAR). Tato vládní iniciativa měla financovat zdravotnictví po celém světě s cílem vymýtit HIV/AIDS.
Soud dočasně pozdržel nařízení Trumpa, aby 2200 zaměstnanců dostalo nucenou dovolenou a agentura přestala vyvíjet obvyklou činnost, Bílý dům však nadále blokoval finance pro agenturu, čímž podle soudce porušoval americkou ústavu. Následně udělená výjimka sice umožnila obnovení některých služeb, preventivní úsilí pro rizikové skupiny nicméně nebylo zahrnuto a nad americkým financováním mezinárodní humanitární pomoci visí otazníky.
V Africe byly ve zdravotnictví propuštěny tisíce zaměstnanců a uzavřeno bylo mnoho klinik. To znemožnilo pacientům přístup k léčbě HIV.
Ztracená naděje
Experti, zdravotníci a vládní činitelé prosili o obnovení činnosti PEPFAR, ale marně. Panují obavy, že Trumpovy kroky, které vedly k přerušení humanitární pomoci, vrátí kontinent o desítky let nazpět do minulosti.
V Jihoafrické republice navíc probíhá výzkum a testování nových vakcín. Mlotshwa zrovna čekala na výsledky testů, když musela ukončit výzkum. „Bylo to docela vzrušující. Dosahovali jsme docela dobrých výsledků,“ řekla. Očkovací látka vyvolala imunitní odpověď u králíků. Nešlo sice o přesvědčivý výsledek, ale označila ho za slibný.
Očekávala výsledky z předklinických testů upravené vakcíny. Byla tak na cestě k dosažení pokroku, který ovšem Trump zmařil.
U ledu je také testování další vakcíny, která čekala na klinické testy v Jihoafrické republice, Keni a Ugandě.
Výzkumnou iniciativu v Africe pod vedením Jihoafrické republiky financoval USAID grantem 45 milionů dolarů.
Trumpův exekutivní příkaz zmařil i boj proti viru mpox (dříve opičí neštovice) v Demokratické republice Kongo. V roce 2022 došlo ke globálnímu vypuknutí mpox, které vedlo ke 100 tisícům případů ve 122 zemích.