Klíčové americké agentury, včetně Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), ministerstva zahraničí a Pentagonu, nařídily svým zaměstnancům neodpovídat na e-mail zaslaný americkým ministerstvem pro vládní efektivitu (DOGE) pod vedením multimiliardáře Elona Muska. Vyzývá je v něm k uvedení pracovních úspěchů za poslední týden pod hrozbou propuštění. Informují o tom Los Angeles Time a BBC.
Stovky tisíc federálních zaměstnanců jsou vyzývány úředníky na vysokých postech, aby záměrně neodpovídaly na e-mail zaslaný DOGE na příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa, napsal server Los Angeles Time.
Ten jim stanovil lhůtu 48 hodin na shrnutí svých pracovních úspěchů z posledního týdne v pěti bodech. Na základě odpovědí se bude „Muskovo ministerstvo“ rozhodovat v rámci škrtů ve federálních postech o redukci státních zaměstnanců, připomíná televize BBC.
Federal Agencies Tell Workers: Don’t Respond To Musk’s Email Directive—Here’s What We Knowhttps://t.co/PYfoNLNVwN pic.twitter.com/og3qeOACCr
— Forbes (@Forbes) February 23, 2025
Musk na sociální síti X (dříve Twitter) avizoval, že nezaslání odpovědi bere jako rezignaci. Jeho e-mail vyvolal v klíčových federálních institucích a agenturách absolutní chaos. Ten se nevyhnul ani FBI a ministerstvům zdravotnictví, zahraničí, spravedlnosti i obrany nebo federálnímu soudnictví a národním meteorologickým službám.
Zatímco řada úředníků vyzývá zaměstnance k ignorování výzvy a někteří naopak nařizují dodržení pokynů, jinde dostává personál protichůdné pokyny. Například v ministerstvu zdravotnictví a sociálních služeb dostalo asi 800 tisíc zaměstnanců příkaz, aby se podřídilo a postupovalo podle zadání. Ministerstvo následně obrátilo a nařídilo jim výzvu ignorovat. Pentagon také zakázal svým zaměstnancům na e-mail odpovídat. Ředitel FBI učinil totéž a požádal o další kroky ministerstvo spravedlnosti. Chce projednat další postup. Řada úředníků (třeba v soudnictví) upozorňuje na citlivost některých informací o vykonávané práci.
„Většina naší práce je samozřejmě citlivá z hlediska prosazování práva (kromě mnoha utajovaných činností), takže i za předpokladu, že je tato žádost legitimní, budeme muset být opatrní v tom, jak na tento dotaz reagovat,“ sdělil prokurátor John Durman.
Trump s Muskem ztrácí podporu
Muskovy a Trumpovy kroky vedení federálních agentur pobouřily, protože zaměstnanci nejsou povinni poskytovat takové údaje mimo řetězec svého vedení. To ministerstva zodpovídají za svůj personál, jeho výkony a hodnocení. „Žádný zaměstnanec není povinen hlásit své aktivity mimo svůj řetězec vedení,“ napsal představitel z ministerstva zahraničí.
„Máme obavy o národní bezpečnost,“ přiznal Sean Keveney, který je na ministerstvu zdravotnictví zodpovědný za právní úkony. „Budu k vám upřímný, poté, co jsem minulý týden odpracoval více než 70 hodin, abych pokročil s prioritami administrativy, jsem byl osobně uražen, když jsem obdržel níže uvedený email,“ dodal.
„Koho mají poslechnout? Pokud to neudělají správně, hrozí jim, že nechtěně přijdou o práci,“ upozornil demokratický kongresman Gerald Connolly. „Kdybych mohl říci Elonu Muskovy jednu věc, bylo by to: dej do toho prosím trochu soucitu,“ uvedl republikánský senátor John Curtis z Utahu, kde působí 33 tisíc federálních zaměstnanců.
Everett Kelly, prezident Americké federace vládních zaměstnanců, napsal, že Trumpova administrativa by měla Muskovu žádost odvolat a federálním zaměstnancům se omluvit. „Domníváme se, že zaměstnanci nemají žádnou povinnost odpovědět na tento zjevně nezákonný e-mail bez jiného zákonného pokynu,“ uvedl.
Odborový svaz zastupující 800 tisíc federálních zaměstnanců slíbil, že napadne jakékoli nezákonné propouštění. „Elon Musk a Trumpova administrativa opět ukázali své naprosté pohrdání federálními zaměstnanci a kritickými službami, které poskytují americkému lidu,“ napsal dále Kelly. Trump propustil tisíce federálních zaměstnanců krátce po své inauguraci 20 ledna. Škrty se nevyhnuly ani vysokým postům v armádě.
Jak upozornil server EuroZprávy, Trump s Muskem ztrácejí podporu. Jejich kroky schvaluje už necelá polovina obyvatel USA, zatímco v minulosti to bylo více. Mohou za to Trumpovy námluvy s rusým prezidentem Vladimirem Putinem a rozhodnutí jako stopnutí mezinárodní humanitární pomoci nebo hromadné propouštění pracovníků zodpovědný za vývoj a skladování jaderného arzenálu. Ti jsou nyní pracně vyhledáváni a najímáni zpět, aby jejich znalosti nemohly využít cizí zpravodajské služby.