Rada bezpečnosti OSN v pondělí večer s podporou Ruska přijala rezoluci navrženou Spojenými státy, vyzývající k okamžitému ukončení války na Ukrajině a nastolení míru. Nezmiňuje se však o územní celistvosti napadené země ani o ruské agresi. To pobouřilo evropské spojence Kyjeva. Rezoluce OSN nejsou právně závazné, je to spíše ukazatel světového názoru. Informují o tom Sky News a Euronews.
Pro tuto rezoluci hlasovalo patnáct členů tohoto orgánu, napsal server Sky News. Nikdo nebyl proti, hlasování se ale zdržely čtyři členské země Evropské unie (EU) – Francie, Slovinsko, Řecko a Dánsko a hlasování odřekla i Velká Británie. Tato rezoluce se nezmiňuje o územní celistvosti Ukrajiny ani ruské agresi.
UN General Assembly rejects US resolution on ending the war in Ukraine #EuropeNews https://t.co/tEApVEtxyD
— euronews (@euronews) February 25, 2025
Ještě předtím dříve v pondělí však Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci navrženou Ukrajinou a jejími evropskými spojenci. Ta naopak podporuje územní celistvost a suverenitu Ukrajinu a nazývá Rusko agresorem. Proti rezoluci hlasovaly USA, Rusko, Izrael nebo Maďarsko. Čína s Indií se hlasování zdržely.
Rezoluce zmiňuje „rozsáhlou invazi Ruské federace na Ukrajinu“ a požaduje od Moskvy okamžité, úplné a bezpodmínečné stažení všech ozbrojených sil z území Ukrajiny v rámci jejich mezinárodně uznávaných hranic. Vedle výše zmíněných států, tedy USA a Ruska, proti rezoluci hlasovalo například Bělorusko a Severní Korea.
Rezoluce OSN nejsou právně závazné, jde však o ukazatel názorů světa. Nyní se ukázalo, že Washington sdílí postoje s diktátorskými režimy.
Nesoulad mezi USA a EU
Výše zmíněná rezoluce navržená USA se podle webu Euronews vyhýbala označení Ruska jako agresora a místo toho vyjadřovala smutek nad obrovským počtem obětí v „rusko-ukrajinském konfliktu“. Obsahovala také výzvu k okamžitému ukončení konfliktu a nastolení trvalého míru mezi znepřátelenými zeměmi – Ukrajinou a Ruskem.
Washington tlačil na Kyjev, aby rezoluci podporovanou EU stáhl. Tomuto nátlaku se vzepřel. Nakonec sice prošla USA navržená rezoluce, ale s pozměňovacími návrhy. Hovoří o ruské invazi v rozporu s Chartou OSN, nutnosti trvalého a komplexního míru a potvrzení podpory suverenity a územní celistvosti Ukrajiny.
USA se při hlasování revidované rezoluce zdržely hlasování. Pozorujeme tak nesoulad mezi Evropou a Amerikou v otázkách války na Ukrajině.
Trump a jeho lidé se v posledních dnech nelichotivě vyjadřovali k Evropě, Ukrajině i jejímu prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, což spustilo vlnu paniky z toho, že byl starý kontinent odsunut při jednáních o ukončení války na vedlejší kolej a že USA defacto „prodají Ukrajinu Rusku“.
Trumpova vyjádření se však stávají stále chaotičtějšími stejně jako jeho politika. Zatímco ještě před pár dny obviňoval Ukrajinu, že válku začala ona, v pátečním rozhovoru s televizí Fox News nečekaně obrátil a přiznal, že na Ukrajinu zaútočilo Rusko. Upozornil na to například server Kyiv Post.