menu

9.3 C
Czech
Úterý 25. února 2025

Hamás předal Červenému kříži rakve s těly čtyř mrtvých izraelských rukojmích

Palestinské teroristické hnutí Hamás dnes ráno v rámci dohody o příměří v Pásmu Gazy předalo pracovníkům Červeného kříže rakve s těly čtyř mrtvých izraelských rukojmích. Ozbrojenci je unesli živé z jižního Izraele při svém útoku v říjnu 2023 a je mezi nimi zřejmě i matka se svými dvěma syny, jimž byly v době útoku čtyři roky a devět měsíců. Informují o tom tiskové agentury.

Švýcarská armáda by se mohla podílet na mírové misi na Ukrajině

Švýcarsko by mohlo přispět vojáky do budoucí mírové mise na Ukrajině, pokud by o to bylo požádáno a vláda by s tím souhlasila. V nedělním rozhovoru to uvedl šéf švýcarských ozbrojených sil Thomas Süssli.

Jak směrnice NIS2 ovlivní možnost používat druhotný software?

Praha 25. února 2025 (PROTEXT) – V prosinci 2022 byla Evropskou unií schválena směrnice NIS2 (Network and Information System Directive 2), která stanovuje pravidla a požadavky na kybernetickou bezpečnost ICT systémů i sítí. NIS2 měly jednotlivé země EU implementovat do svých právních řádů do 18. října 2024. V praxi se tak ale dosud v řadě zemí nestalo, včetně ČR, kde se počítá se zavedením v polovině roku. Dotknou se nová, přísnější pravidla možnosti využívat druhotný software?

NIS2 – koho se to týká?

Nová legislativa se dotýká desítek tisíc společností v celé Evropské unii a přináší významné změny ve způsobu řízení kybernetické bezpečnosti ve veřejném i soukromém sektoru. Na rozdíl od své předchůdkyně, směrnice NIS, se dotýká mimo jiné veřejné správy, potravinářského průmyslu nebo nakládání s odpady.

Reklama

Směrnice definuje dva typy subjektů:

  • Základní subjekty s nejširším rozsahem odpovědností.
  • Důležité subjekty, které musí splňovat méně přísné požadavky, ale stále podléhají regulaci.

Za podstatné subjekty a významné subjekty lze obecně považovat subjekty z odvětví uvedených v příloze I. a II. směrnice, které jsou minimálně středním podnikem (zaměstnávají minimálně 50 osob nebo jejichž roční obrat přesahuje 10 mil. EUR). Rovněž jsou zahrnuty další entity definované směrnicí NIS2, např. subjekty veřejné správy, subjekty označené jako kritické subjekty podle směrnice (EU) 2022/2557, poskytovatelé veřejných sítí elektronických komunikací nebo veřejně dostupných služeb elektronických komunikací, kvalifikovaní poskytovatelé důvěryhodných služeb a registry doménových jmen nejvyšší úrovně a také poskytovatelé služeb DNS bez ohledu na jejich velikost. Na základě vnitrostátních právních předpisů mohou být zahrnuty i další subjekty. Směrnice však obsahuje několik výjimek. Nicméně do 17. dubna 2025 musí všechny členské státy vytvořit seznamy výše zmíněných subjektů, na které se budou nové předpisy vztahovat. 

Vítaným pomocníkem, jak ověřit, zda bude mít na konkrétní společnost směrnice NIS2 dopad, může být web https://portal.nukib.gov.cz/. Tyto stránky provozuje Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost a informace, který je v ČR odpovědný za transpozici NIS2 do české legislativy. Na webu najdete nejen informace o aktuálním stavu implementace směrnice, ale také „kalkulačku”, která vám pomůže zjistit, zda se na vás NIS2 bude vztahovat.

Při řešení kybernetické bezpečnosti jde o implementaci systému řízení kybernetické bezpečnosti a vždy byste měli mít na paměti:

  • stupeň rizika,
  • míru hrozících následků,
  • rozpočet, který je k dispozici,
  • přiměřenost.

NIS2 vs. druhotný software

Ve své podstatě NIS2 neomezuje využívání druhotného softwaru, pokud jsou splněny parametry, které vyžaduje legislativa v této oblasti. Při výběru druhotného softwaru, kterým lze dosáhnout optimalizaci nákladů až do výše 70 procent ceny ve srovnání s nákupem softwaru přímo od výrobce, je ovšem třeba mít na paměti několik aspektů kybernetické bezpečnosti.

„Snažte se používat software, jehož životní cyklus produktu neskončil. To znamená, že pro takový produkt výrobce stále poskytuje nejnovější aktualizace ovlivňující mimo jiné vylepšenou kybernetickou bezpečnost. Tento cyklus někdy trvá přes deset let, ale vždy se vyplatí požádat softwarového brokera, jako je Forscope, o podrobnosti a odbornou pomoc. Ideální je, pokud vybraný broker nabízí rozšířenou škálu podpory, včetně technických, licenčních, compliance a právních služeb. Důvěryhodný broker by tohle měl být schopen nabídnout,“ doporučuje Michal Baudyš, Public Sector Strategy Leader pro trhy v EU společnosti Forscope.

Zde si připomeňme, že životní cyklus softwaru se obvykle skládá ze čtyř fází:

  • 1. fáze – plná podpora. Softwarové aktualizace pokrývající jak bezpečnostní problémy, tak další oblasti jako je vylepšování funkcionality apod. a umožňuje vznést na výrobce požadavky na úpravy a funkce.
  • 2. fáze – rozšířená podpora. V této fázi již není možné žádat o změny produktu nebo funkčnosti, protože jsou již poskytovány pouze aktualizace kybernetické bezpečnosti. Stejný zůstává přístup k podpoře.
  • 3. fáze – po podpoře. Stále je možné využívat aktualizace z oblasti kybernetické bezpečnosti, ale pouze za příplatek. Zároveň jde nejzazší okamžik, kdy je nutné se poohlédnout po novějším softwaru.
  • 4. fáze – software již není podporován.

Alternativa k fázi tři a čtyři by mohla zahrnovat použití vyhrazených řešení ke zvýšení kybernetické bezpečnosti softwaru, který již výrobce nepodporuje. Tato řešení mohou také doporučit a poskytovat softwaroví brokeři.

Správci firemní IT infrastruktury by proto neměli zapomínat na pravidelnou instalaci záplat a aktualizací, které mohou pomoci zabránit tomu, aby byly systémy vystaveny útokům.

Kromě toho se vždy ujistěte, že používáte ověřený software od důvěryhodného brokera. Jeho výběr je zásadní, protože na trhu existují podvodné subjekty, které nabízejí například pouze produktové klíče bez řádné dokumentace. Případný nákup nelegálního software, byť v dobré víře, zvyšuje riziko soudních sporů, odpovědnost za škody za porušení práv duševního vlastnictví a navyšuje riziko instalace škodlivého softwaru v případě instalace z neznámých instalačních souborů.

 

Kontakt:

www.forscope.cz

 

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po útoku výbušninami na ruský konzulát v Marseille byli zadrženi dva muži

Po pondělním útoku výbušninami na ruský konzulát v Marseille na jihu Francie byli zadrženi dva muži, uvedla s odvoláním na prokuraturu agentura Reuters. Státní zastupitelství v dnešním prohlášení sdělilo, že jde o dvě významné osoby, žádné další podrobnosti ale neposkytlo.

Macron se snažil odradit Trumpa od cel, neúspěšně. Uvalí je i na Mexiko a Kanadu

Americký prezident Donald Trump v pondělí na společné tiskové konferenci s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem prohlásil, že plošná cla na dovoz z Mexika a Kanady vejdou příští měsíc v platnost stejně jako reciproční cla, která zasáhnou hlavně členské státy Evropské unie (EU). Macron přitom s Trumpem o clech hovořil a upozornil ho, že obchodní válka není v ničím zájmu.

EU nabídla Ukrajině vlastní dohodu o těžbě nerostů, uvádí Politico

Evropská unie nabídla Ukrajině vlastní dohodu o těžbě nerostů v Ruskem napadené zemi. Podle Evropské komise bude výhodná pro obě strany, napsal dnes server Politico. Stalo se to v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington je blízko uzavření podobné dohody s Kyjevem.

Ukrajina vyhlásila poplach kvůli ruským úderům, Polsko aktivovalo letectvo

Letouny polské armády a spojenců dnes brzy ráno odstartovaly s cílem zabezpečit polský vzdušný prostor poté, co Rusko zahájilo vzdušné údery mimo jiné i na západní Ukrajinu. Oznámilo to operační velení polských ozbrojených sil. Letecký poplach byl dnes ráno vyhlášen na celém území Ukrajiny.

USA společně s diktátorskými režimy hlasovaly proti rezoluci OSN o válce na Ukrajině

Rada bezpečnosti OSN v pondělí večer s podporou Ruska přijala rezoluci navrženou Spojenými státy, vyzývající k okamžitému ukončení války na Ukrajině a nastolení míru. Nezmiňuje se však o územní celistvosti napadené země ani o ruské agresi. To pobouřilo evropské spojence Kyjeva. Rezoluce OSN nejsou právně závazné, je to spíše ukazatel světového názoru.

Více než 200 000 Kanaďanů podepsalo petici za odebrání občanství Muskovi

Desetitisíce lidí podepsaly parlamentní petici vyzývající ke zrušení kanadského občanství Elona Muska kvůli jeho roli v Trumpově administrativě a jeho snaze „zaútočit na suverenitu Kanady“.

Ukrajina má být zapojena do rozhovorů o ukončení války, řekl Macron v Bílém domě

Některé evropské země jsou připraveny po podpisu mírové smlouvy vyslat na Ukrajinu mírové síly jako bezpečnostní záruku, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v Bílém domě, kde se setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle Trumpa by Moskva takový model akceptovala. Macron zároveň zopakoval, že cílem Francie je vybudovat na Ukrajině stabilní a dlouhodobý mír, informovaly agentury AFP a Reuters.
Reklama

DOPORUČUJEME

Poslední šance zamezit navýšení koncesionářských poplatků? Kampaň NAPISTEPOSLANCI

Praha 25. února 2025 (PROTEXT) - Již za týden bude ve Sněmovně závěrečné hlasování o navýšení koncesionářských poplatků. Pokud projde, začnete platit novou daň...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Po útoku výbušninami na ruský konzulát v Marseille byli zadrženi dva muži

Po pondělním útoku výbušninami na ruský konzulát v Marseille na jihu Francie byli zadrženi dva muži, uvedla s odvoláním na prokuraturu agentura Reuters. Státní zastupitelství v dnešním prohlášení sdělilo, že jde o dvě významné osoby, žádné další podrobnosti ale neposkytlo.

Macron se snažil odradit Trumpa od cel, neúspěšně. Uvalí je i na Mexiko a Kanadu

Americký prezident Donald Trump v pondělí na společné tiskové konferenci s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem prohlásil, že plošná cla na dovoz z Mexika a Kanady vejdou příští měsíc v platnost stejně jako reciproční cla, která zasáhnou hlavně členské státy Evropské unie (EU). Macron přitom s Trumpem o clech hovořil a upozornil ho, že obchodní válka není v ničím zájmu.

EU nabídla Ukrajině vlastní dohodu o těžbě nerostů, uvádí Politico

Evropská unie nabídla Ukrajině vlastní dohodu o těžbě nerostů v Ruskem napadené zemi. Podle Evropské komise bude výhodná pro obě strany, napsal dnes server Politico. Stalo se to v době, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že Washington je blízko uzavření podobné dohody s Kyjevem.

Sucho a žádný déšť. Potravinovou bezpečnost v Keni má zajistit nový AI nástroj

Vědci z Kalifornské univerzity ve spolupráci s Microsoftem vyvinuli model založený na umělé inteligenci (AI), který dokáže úřadům pomoci připravit se na nedostatečnou úrodu, nasměrovat správně humanitární pomoc a dodávky potravin a zabránit tak vzniku krize podvýživy. Odborníci už pokrývají tímto nástrojem celou Keňu, stále však pracují na jeho zdokonalování.

Ukrajina vyhlásila poplach kvůli ruským úderům, Polsko aktivovalo letectvo

Letouny polské armády a spojenců dnes brzy ráno odstartovaly s cílem zabezpečit polský vzdušný prostor poté, co Rusko zahájilo vzdušné údery mimo jiné i na západní Ukrajinu. Oznámilo to operační velení polských ozbrojených sil. Letecký poplach byl dnes ráno vyhlášen na celém území Ukrajiny.

USA společně s diktátorskými režimy hlasovaly proti rezoluci OSN o válce na Ukrajině

Rada bezpečnosti OSN v pondělí večer s podporou Ruska přijala rezoluci navrženou Spojenými státy, vyzývající k okamžitému ukončení války na Ukrajině a nastolení míru. Nezmiňuje se však o územní celistvosti napadené země ani o ruské agresi. To pobouřilo evropské spojence Kyjeva. Rezoluce OSN nejsou právně závazné, je to spíše ukazatel světového názoru.

Více než 200 000 Kanaďanů podepsalo petici za odebrání občanství Muskovi

Desetitisíce lidí podepsaly parlamentní petici vyzývající ke zrušení kanadského občanství Elona Muska kvůli jeho roli v Trumpově administrativě a jeho snaze „zaútočit na suverenitu Kanady“.

Ukrajina má být zapojena do rozhovorů o ukončení války, řekl Macron v Bílém domě

Některé evropské země jsou připraveny po podpisu mírové smlouvy vyslat na Ukrajinu mírové síly jako bezpečnostní záruku, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron v Bílém domě, kde se setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle Trumpa by Moskva takový model akceptovala. Macron zároveň zopakoval, že cílem Francie je vybudovat na Ukrajině stabilní a dlouhodobý mír, informovaly agentury AFP a Reuters.

Fico na konferenci amerických konzervativců mluvil o atentátu i politickém pronásledování

Slovenský premiér Robert Fico vystoupil na konferenci amerických konzervativců CPAC, kde se objevil po boku Donalda Trumpa. Ve svém projevu mluvil o atentátu, kterému čelil v květnu 2024, a o údajném zneužívání trestního práva proti své osobě. Podle slovenských médií ale některá fakta upravil.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás