Vědci z Kalifornské univerzity ve spolupráci s Microsoftem vyvinuli model založený na umělé inteligenci (AI), který dokáže úřadům pomoci připravit se na nedostatečnou úrodu, nasměrovat správně humanitární pomoc a dodávky potravin a zabránit tak vzniku krize podvýživy. Odborníci už pokrývají tímto nástrojem celou Keňu, stále však pracují na jeho zdokonalování, píšou servery Africa News a Kigali Journal.
Esther Mulu (69 let) žije se svou početnou rodinou na farmě v okrese Kitui. Má sedm dětí a pětadvacet vnoučat. Tento region patří mezi šest dalších se zkrácenými srážkami a intenzivním suchem, uvádí podle serveru Africa News Africká lékařská a výzkumná nadace (AMREF). Žena tvrdí, že jiný zdroj potravin než svou farmu nemá. V minulosti byla odkázána na potravinové dary, ty však nejsou dostupné vždy.
AI tool developed to predict and prevent food insecurity in Kenya
— africanews (@africanews) February 9, 2025
➡️ https://t.co/6XGIcbimJf pic.twitter.com/4cgChchtr5
Mulu přiznala, že její rodina se musela kvůli suchu omezit na jedlo jídlo denně. To je přitom často jen kaše. „Teď čelíme suchu a nevíme, kde sehnat jídlo. Před časem jsme dostávali potravinovou pomoc, ale dnes už to tak není. Už nemáme žádné zásoby jídla. Teď budeme ráno jíst kašli a na další jídlo čekat do večera nebo následujícího dne,“ řekla.
Sucho vážně zasáhlo Keňu v roce 2023. Akutním nedostatkem potravin trpí podle Světového potravinového programu OSN 4,4 milionu lidí. Akutní podvýživě čelí přibližně 1,1 milionu žen a dětí. Tento problém se zhoršuje s oteplováním planety v důsledku spalování fosilních paliv a emisí skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý (CO2) a metan, největšími světovými ekonomika v čele s Čínou a USA.
Americký prezident Donald Trump zmrazil mezinárodní humanitární pomoc, aby jeho lidé přezkoumali, zda je v zájmu Spojených států. Tento krok ohrožuje chudé země zejména v Africe a Asii, kde se šíří nebezpečné nemoci nebo tam lidé trpí nedostatkem potravin v důsledku konfliktů či změny klimatu.
Vědci: získáme vám čas
Odborníci přišli na způsob, jak včas reagovat na zhoršenou potravinovou bezpečnost. Shromáždili údaje o počasí za posledních deset let, včetně satelitních snímků amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které mapují vegetační vzorce, a klinických zdravotních záznamů, aby vyvinuli výpočetní modely předpovídající potravinovou nejistotu s několikaměsíčním předstihem.
Samuel Mburu z AMREF podle webu Kigali Journal uvedl, že tento AI nástroj je testován v Keni od února 2023 a dokáže předpovídat nedostatek potravin s náskokem tří až šesti měsíců.
„Podívali jsme se na historická data za posledních deset let, abychom definovali počet případů podvýživy až na úroveň podkrajů. Můžeme tak přidělovat zdroje s předstihem, abychom například mohli včas zasáhnout u dětí mladších pěti let,“ vysvětlil.
Tím, že budou úřady v ohroženém regionu upozorněny včas, budou se moci lépe na špatnou úrodu připravit. „Nyní máme možnost zpracovávat obrovské množství dat a přinášet skutečnou hodnotu,“ řekl Mburu. „V minulosti byla data používána pro historické reporty, nyní je používáme pro predikci, což umožňuje lepší mobilizaci zdrojů. Pokud ukážeme potřebu pomoci s předstihem, můžeme včas získat finanční zdroje jak interně, tak externě,“ dodal.
Vědci ale čelí dvěma výzvám. Zdravotní záznamy neposkytují úplný obraz, mnoho nedostatkem jídla postižených jedinců totiž nemá přístup ke zdravotní péči. Pracuje se proto na tom, aby nástroj shromažďoval data i komunitně a byl přesnější. Dalším problémem jsou vysoké náklady. Microsoft sice poskytl finanční podporu, cloudové AI nástroje jsou ale drahé na provoz.