Elon Musk uvedl, že federální zaměstnanci dostanou „druhou šanci“ odpovědět na jeho e-mail. V něm je žádá, aby ospravedlnili svou práci, jinak riskují výpověď. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Mezi americkými federálními zaměstnanci v pondělí zavládl zmatek v důsledku protichůdných rad ohledně dodržování příkazu Elona Muska, aby v e-mailu uvedli svou práci za poslední týden, jinak jim hrozí výpověď.
Pouhých 48 hodin poté, co byl odeslán e-mail s dotazem „Co jste dělali minulý týden?“, úřad, který za ním stojí, objasnil, že odpovědi jsou dobrovolné. Ponechal na agenturách, aby se rozhodly, jak k tomu přistoupí, uvádí server BBC.
Musk však opět vyhlásil, že kdo neodpoví, bude propuštěn.
“Subject to the discretion of the President, they will be given another chance,” Musk wrote on X on Monday. "Failure to respond a second time will result in termination.”https://t.co/F83qMrpph9
— WJBF (@WJBF) February 25, 2025
Úřady se k výzvě stavějí rozdílně
Některé federální úřady, jako například americké ministerstvo financí, své pracovníky instruovaly, aby žádosti vyhověli. Jiné, jako například Pentagon, tak neučinily. Když se blížila Muskova pondělní půlnoční lhůta, americký Úřad pro personální řízení nakonec agenturám sdělil, že jejich pracovníci mohou e-mail ignorovat.
Muska to zřejmě neodradilo. „Podle uvážení prezidenta dostanou další šanci. Pokud ani napodruhé nezareagují, bude to mít za následek ukončení pracovního poměru,“ napsal na sociální síti X, kterou vlastní.
Bílý dům na žádost o komentář k Muskovým výrokům nereagoval.
Muskovo jednání a odezva, které se dočkal od federálních úřadů, poukázaly na trhliny uvnitř vznikající Trumpovy administrativy. Také vyvolávají otázky o hranicích Muskových pravomocí.
Nic tajného, nic konkrétního
Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb doporučilo zaměstnancům, že pokud se rozhodnou odpovědět, měli by své odpovědi ponechat v obecné rovině. Měli by se dle instrukcí zdržet identifikace konkrétních léků nebo zakázek, na kterých pracují, jak vyplývá z e-mailu, do kterého nahlédla agentura Reuters.
„Předpokládejte, že to, co napíšete, si přečtou zlomyslní zahraniční aktéři, a přizpůsobte tomu svou odpověď,“ stálo v e-mailu.
Muskova iniciativa snižování počtu zaměstnanců, kterou pohání jeho takzvané Oddělení pro vládní efektivitu (DOGE), vedla k propuštění více než 20 000 pracovníků.
Federální pracovní síla čítá přibližně 2,3 milionu zaměstnanců.