Írán a Rusko spustily společné námořní manévry v severní části Indického oceánu.
Cílem cvičení je posílení bezpečnosti námořního obchodu v oblasti, uvedla v úterý agentura AP s odvoláním na íránskou státní televizi.
Na manévrech za účastní jednotky a technika íránského vojenského námořnictva a námořních sil revolučních gard. Rusko vyslalo na cvičení jeden ze svých torpédoborců, vrtulník a podpůrné logistické plavidlo.
Plánované aktivity v rámci cvičení s názvem „íránsko-ruský bezpečnostní pás 2021“ budou probíhat v rozsáhlé oblasti oceánu na ploše 17.000 kilometrů čtverečních.
Jde o druhé takové společné cvičení íránského a ruského námořnictva. V roce 2019 se k němu přidala i Čína.
Podle agentury Reuters se Irán, který má dlouhodobě napjaté vztahy s USA, v posledních letech snaží prohlubovat vojenskou spolupráci s Pekingem a Moskvou. V ostatních měsících Teherán zesílil cvičení svých ozbrojených sil s cílem vyvinout tlak na Washington v otázce jaderné dohody.
Administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena v současnosti zvažuje návrat k tzv. jaderné dohodě s Íránem z roku 2015, od které jednostranně odstoupil předchozí prezident Donald Trump. Bidenova vláda však požaduje, aby Írán opět začal dodržovat závazky, které z ní vyplývají. Teherán naopak trvá na tom, že první krok musí učinit Spojené státy v podobě zrušení sankcí vůči islámské republice.