menu

13.6 C
Czech
Sobota 29. března 2025

Milosrdný Trump? Řada zemí může dostat celní přestávky. Musí ale splnit tyto podmínky

V blízké budoucnosti uvalíme cla na automobily, farmaceutické výrobky a hliník, prohlásil v pondělí na tiskové konferenci k investicím jihokorejské firmy Hyundai americký prezident Donald Trump. Přesný termín začátku jejich platnosti nesdělil, avšak 2. dubna oznámí Spojené státy reciproční cla zamířená na veškerý dovoz. Trump připustil celní pauzy pro „mnoho zemí“, čímž naznačil ochotu vyjednávat. Jeho tarify, přestože budou vysoké, mají být flexibilní.

Rusko je podle Lavrova pro obnovení černomořské obilné iniciativy

Rusko je za určitých podmínek pro obnovení černomořské obilné iniciativy v podobě přijatelnější pro všechny strany. Podle agentury Reuters a TASS to dnes v návaznosti na pondělní jednání mezi americkými a ruskými představiteli v Saúdské Arábii řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Byly uděleny Ceny Wernera von Siemense za rok 2024

Český Siemens udělil tradiční ceny nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z technických a přírodovědných oborů vybraly poroty v kategoriích: Nejlepší výsledek základního výzkumu, Nejlepší diplomová práce, Nejlepší disertační práce a Nejlepší pedagogický pracovník.

V kategorii diplomových a disertačních prací spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla udělena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a chytrá infrastruktura a energetika.

Členky a členové sedmi odborných porot hodnotili celkem 598 přihlášek, 20 oceněných si rozdělilo odměny v celkové hodnotě jeden milion korun. Ženy podaly rekordních 37 % přihlášek a mezi oceněnými představují 25 %. Od začátku pořádání soutěže bylo mezi 490 laureátů rozděleno 17,4 milionu korun.

První místo v počtu ocenění získalo České vysoké učení technické v Praze (8 ocenění), následuje Vysoké učení technické v Brně (5 ocenění), Akademie věd ČR (3 ocenění), Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (2 ocenění) a Masarykova univerzita s Technickou univerzitou v Liberci (po 1 ocenění).

„Sedmadvacátý ročník soutěže prokázal špičkovou kvalitu českého technického a přírodovědného školství,“ uvedl Eduard Palíšek, generální ředitel českého Siemensu. „Řada vítězných prací se zaměřila na otázky spojené s maximálně efektivním využitím elektrické energie a jejím uchováváním. Věřím, že originální nápady a řešení našich laureátů mají potenciál najít své praktické uplatnění a přispět k zajištění dostatku energie pro lidstvo,“ dodal.

Cenu Wernera von Siemense za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu získal tým pod vedením Ing. Eleny Tomšík, Ph.D., z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR za práci s názvem Vliv vodíkové vazby na hodnotu potenciálu otevřeného obvodu poly-(3,4-ethylendioxythiofenu) jako prospěšný způsob pro uchovávání energie v superkapacitorech. Práce se zaměřuje na vysoce aktuální téma skladování energie, navrhuje využívat ke skladování energie superkapacitory na bázi vodivých polymerů.

Cenu Wernera von Siemense za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu získal tým pod vedením Ing. Eleny Tomšík, Ph.D., z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR za práci s názvem Vliv vodíkové vazby na hodnotu potenciálu otevřeného obvodu poly-(3,4-ethylendioxythiofenu) jako prospěšný způsob pro uchovávání energie v superkapacitorech.

V kategorii Nejlepší disertační práce zvítězil Ing. Pavel Petráček, Ph.D., z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Robustní lokalizace UAV v percepčně-degradovaných prostředích. Práce Pavla Petráčka umožňuje malým létajícím robotům vnímat svět kolem nich pomocí vlastních senzorů, porozumět mu v situacích, kdy je z jejich pohledu svět částečně skrytý a zkreslený, a schopnost jednat rychle a efektivně na základě omezených informací, které jsou tyto malé roboty schopné vnímat.

V kategorii Nejlepší disertační práce zvítězil Ing. Pavel Petráček, Ph.D., z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Robustní lokalizace UAV v percepčně-degradovaných prostředích.

Cenu Wernera von Siemense za nejlepší diplomovou práci získal Ing. Jiří Navrátil z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za práci s názvem Syntéza ligandu na bázi 4,9-disubstituovaného diamantanu a studium jeho supramolekulárních vlastností. Práce se zabývá studiem tvorby supramolekulárních komplexů typu hostitel–host, kde v roli hostitelských molekul vystupují makrocyklické sloučeniny z rodiny cyklodextrinů a cucurbit[n]urilů a v roli hostující molekuly ligand na bázi axiálně disubstituovaného diamantanu.

Cenu Wernera von Siemense za nejlepší diplomovou práci získal Ing. Jiří Navrátil z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za práci s názvem Syntéza ligandu na bázi 4,9-disubstituovaného diamantanu a studium jeho supramolekulárních vlastností.

Cenu Wernera von Siemense v kategorii Nejlepší pedagogický pracovník získal doc. Ing. Jiří Jaroš, Ph.D., z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně za mimořádný přínos vědě, vzdělávání, inovacím a rozvoji Vysokého učení technického v Brně. Je uznávanou osobností v oblasti superpočítačových technologií, jeho kariéra zahrnuje špičkový výzkum, excelentní pedagogiku i aktivní roli v akademickém vedení.

Cenu Wernera von Siemense v kategorii Nejlepší pedagogický pracovník získal doc. Ing. Jiří Jaroš, Ph.D., z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně za mimořádný přínos vědě, vzdělávání, inovacím a rozvoji Vysokého učení technického v Brně.

Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce získala Mgr. Dáša Bohačiaková, Ph.D., z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od bakalářského studia se zabývá výzkumem kmenových buněk, za nějž už získala řadu akademických cen. Jako žena vědkyně dvakrát krátkodobě přerušila svoji vědeckou kariéru kvůli narození dětí, avšak i během této doby aktivně pokračovala ve své vědecké práci a snažila se co nejvíce využít čas pro plánování experimentů, psaní grantů a publikací. Současně vedla a vede tým Ph.D. studentek, z nichž některé již své práce úspěšně obhájily.

Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce získala Mgr. Dáša Bohačiaková, Ph.D., z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Od bakalářského studia se zabývá výzkumem kmenových buněk.

Ocenění v oborových kategoriích Průmysl 4.0 a Chytrá infrastruktura a energetika byla v letošním ročníku udělována poprvé odděleně pro diplomové a disertační práce.

Za nejlepší diplomovou práci na téma Průmysl 4.0, která má název Kolaborace člověka a robota s ohledem na nejistotu pomocí plánování a reaktivního řízení, byla oceněna Ing. Marina Ionova z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Nejlepší disertační prací na téma Průmysl 4.0 se stala práce Návrh pokročilých metod v oblasti průmyslové robotiky zapadajících do konceptu Průmyslu 4.0 od Ing. Romana Paráka, Ph.D., z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Za nejlepší diplomovou práci na téma Průmysl 4.0, která má název Kolaborace člověka a robota s ohledem na nejistotu pomocí plánování a reaktivního řízení, byla oceněna Ing. Marina Ionova z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze.

Nejlepší disertační prací na téma Průmysl 4.0 se stala práce Návrh pokročilých metod v oblasti průmyslové robotiky zapadajících do konceptu Průmyslu 4.0 od Ing. Romana Paráka, Ph.D., z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Ocenění za nejlepší diplomovou práci na téma chytrá infrastruktura a energetika získal Ing. Petr Stejskal z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Simulátor hybridního zdroje elektrické energie. V kategorii Nejlepší disertační práce na téma chytrá infrastruktura a energetika zvítězil Ing. Jan Koudelka, Ph.D.. z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně s prací Stabilita v moderních elektrických sítích.

Ocenění za nejlepší diplomovou práci na téma chytrá infrastruktura a energetika získal Ing. Petr Stejskal z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze za práci s názvem Simulátor hybridního zdroje elektrické energie.

V kategorii Nejlepší disertační práce na téma chytrá infrastruktura a energetika zvítězil Ing. Jan Koudelka, Ph.D.. z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně s prací Stabilita v moderních elektrických sítích.

O soutěži Cena Wernera von Siemense

Cenu Wernera von Siemense pořádá již 27 let český Siemens v partnerství s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. V nezávislých porotách letos zasedlo 51 odborníků a zástupců akademické obce. Svým rozsahem, výší finančních odměn i historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice.

Záštitu nad udílením cen 27. ročníku poskytli předseda vlády Petr Fiala, ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstvo průmyslu a obchodu a ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Partnery soutěže jsou Siemens Mobility, s.r.o., Siemens Foundational Technologies a Zátiší Group.

Přehled oceněných podle kategorií:

Kategorie/Odměna* Jméno/Univerzita/Vedoucí práce Název práce

Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu

 

300 000 Kč tým

 

 

Akademie věd ČR

 

Ing. Elena Tomšík, Ph.D.

Ústav makromolekulární chemie

 

Iryna Ivanko, Ph.D.

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského

Vliv vodíkové vazby na hodnotu potenciálu otevřeného obvodu poly-(3,4-ethylendioxythiofenu) jako prospěšný způsob pro uchovávání energie v superkapacitorech

Nejlepší pedagogický pracovník

 

50 000 Kč

doc. Ing. Jiří Jaroš, Ph.D.

 

Vysoké učení technické v Brně

Fakulta informačních technologií

Nejlepší diplomová práce, 1. místo

 

55 000 Kč student

55 000 Kč vedoucí práce

Ing. Jiří Navrátil

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Fakulta technologická

 

Vedoucí: doc. Ing. Michal Rouchal, Ph.D.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Fakulta technologická

Syntéza ligandu na bázi 4,9-disubstituovaného diamantanu a studium jeho supramolekulárních vlastností

Nejlepší diplomová práce, 2. místo

 

40 000 Kč student

40 000 Kč vedoucí práce

 

Ing. Ondřej Procházka

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechnická

 

Vedoucí: Ing. Tomáš Báča, Ph.D.

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechnická

Plánování trajektorie pro autonomní přistání vícerotorové helikoptéry na loď

Nejlepší diplomová práce, 3. místo

 

25 000 Kč student

25 000 Kč vedoucí práce

Ing. Michael Foltýn

 

Vysoké učení technické v Brně

Fakulta strojního inženýrství

 

Vedoucí: Ing. Michal Horák, Ph.D.

Vysoké učení technické v Brně

Středoevropský technologický institut

Plazmonika neušlechtilých kovů

Nejlepší disertační práce, 1. místo

 

70 000 Kč student

70 000 Kč školitel

Ing. Pavel Petráček, Ph.D.

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechnická

 

Školitel: doc. Ing. Martin Saska, Dr. rer. nat.

České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechnická

Robustní lokalizace UAV v percepčně-degradovaných prostředích

Nejlepší disertační práce, 2. místo

 

40 000 Kč student

40 000 Kč školitel

Ing. Jiří Junek, Ph.D.

 

Technická univerzita v Liberci

Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií

 

Školitel: doc. RNDr. Karel Žídek, Ph.D. Akademie věd ČR

Ústav fyziky plazmatu

Zobrazování doby života fluorescence metodou RATS v konfiguraci jednopixelové kamery

Nejlepší disertační práce, 3. místo

 

30 000 Kč studentka

30 000 Kč školitel

 

 

Ing. Veronika Stieglitz, Ph.D.

 

České vysoké učení v Praze

Fakulta elektrotechnická

 

Školitel: prof. RNDr. René Hudec, CSc.

 

České vysoké učení v Praze

Fakulta elektrotechnická

Simulace a aplikace pokročilých nanovrstev a optických prvků pro rentgenové zobrazování kosmických objektů

Ocenění za nejlepší diplomovou práci s tématem Průmysl 4.0

 

20 000 Kč

Ing. Marina Ionova

 

České vysoké učení v Praze

Fakulta elektrotechnická

Kolaborace člověka a robota s ohledem na nejistotu pomocí plánování a reaktivního řízení

Ocenění za nejlepší disertační práci s tématem Průmysl 4.0

 

30 000 Kč

Ing. Roman Parák, Ph.D.

 

Vysoké učení technické v Brně

Fakulta strojního inženýrství

Návrh pokročilých metod v oblasti průmyslové robotiky zapadajících do konceptu Průmyslu 4.0

Ocenění za nejlepší diplomovou práci s tématem chytrá infrastruktura a energetika

 

20 000 Kč

Ing. Petr Stejskal

 

České vysoké učení v Praze

Fakulta elektrotechnická

Simulátor hybridního zdroje elektrické energie

Ocenění za nejlepší disertační práci s tématem chytrá infrastruktura a energetika

 

30 000 Kč

Ing. Jan Koudelka, Ph.D.

 

Vysoké učení technické v Brně

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií

Stabilita v moderních elektrických sítích

Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce

 

30 000 Kč

Mgr. Dáša Bohačiaková, Ph.D.

 

Masarykova univerzita

Lékařská fakulta

Předsedové a předsedkyně porot:

Kategorie Předseda/předsedkyně
Nejvýznamnější výsledek základního výzkumu prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc., dr. h. c., předsedkyně AV ČR
Nejlepší pedagogický pracovník  prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D., předsedkyně České konference rektorů
Nejlepší diplomová práce doc. Ing. Ladislav Janíček, Ph.D., MBA, LL. M., rektor VUT Brno
Nejlepší disertační práce doc. RNDr. Vojtěch Petráček, CSc., rektor ČVUT Praha
Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce Ing. Eduard Palíšek, Ph.D., MBA, generální ředitel Siemens ČR
Ocenění za nejlepší absolventskou práci s tématem Průmysl 4.0 prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr. h. c., ředitel CIRC, ČVUT Praha
Ocenění za nejlepší absolventskou práci s tématem chytrá infrastruktura a energetika prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., ředitel CEET, VŠB-TU Ostrava

Fotografie, medailonky vítězů a další podklady ke stažení: https://www.siemenspress.cz/ceny-wernera-von-siemense-2024-udeleny-nejlepsim-studentum-mladym-vedcum-a-pedagogum/

Siemens AG (Berlín a Mnichov) je technologická společnost zaměřená na průmysl, infrastrukturu, dopravu a zdravotnictví. Siemens vytváří účelné technologie, které zákazníkům přinášejí skutečnou hodnotu: od továren účinněji využívajících zdroje přes odolné dodavatelské řetězce a inteligentnější budovy a energetické sítě až po čistější a pohodlnější dopravu a pokročilou zdravotní péči. Propojením reálného a digitálního světa umožňuje Siemens svým zákazníkům transformovat jejich odvětví a trhy a pomáhá jim měnit každodenní život miliard lidí. Siemens je také držitelem většinového podílu ve veřejně obchodované společnosti Siemens Healthineers, která je předním světovým poskytovatelem zdravotnických technologií a utváří tak budoucnost zdravotní péče. Ve fiskálním roce 2023, který skončil 30. září 2023, dosáhla skupina Siemens celosvětově tržeb ve výši 77,8 miliardy eur a čistého zisku 8,5 miliardy eur. K 30. září 2023 měla společnost po celém světě přibližně 320.000 zaměstnanců. Další informace jsou k dispozici na internetové adrese www.siemens.com.

Siemens Česká republika patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 130 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních a udržitelných technologií. Se svými více než 10,5 tisíce zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, distribuované energetické systémy, veřejnou infrastrukturu a technologie budov. Odděleně vedené společnosti Siemens Healthineers a Siemens Mobility a Innomotics působí na trhu energetiky zdravotnických technologií, kolejové dopravy a pohonů. Český Siemens je průkopníkem v oblasti průmyslové digitalizace a automatizace a inteligentní infrastruktury, v jejichž rámci přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Více informací na http://www.siemens.cz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Počet obětí po zemětřesení v Barmě a Thajsku přesáhl tisícovku

Silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, které v pátek zasáhlo Barmu a Thajsko, má podle aktuálních informací přes 1 000 potvrzených obětí. Epicentrum se nacházelo poblíž města Mandalay v centrální Barmě, v hloubce přibližně deseti kilometrů.

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zpražil Dánsko. Trump kvůli ostrovu vyhrožuje Evropě

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zkritizoval Dánsko, že se nedostatečně stará o tento poloautonomní ostrov, na nějž mají USA zálusk. Také prezident Donald Trump stále hovoří o tom, že by Amerika měla Grónsko převzít.

Trumpova cla uvalená na automobilový průmysl mají jediného vítěze

Americký prezident Donald Trump ve středu uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů, což poslalo akcie světových automobilek dolů. Jen jedné z nich akcie vzrostly – Tesle miliardáře a „ministra pro vládní efektivitu“ Elona Muska. Musk může slavit. Trump mu totiž pomohl v boji s konkurencí. Sám ovšem neváhal upozornit, že ho tarify nepřímo zasáhnou taky.

Turecké úřady zatkly právníka uvězněného Erdoganova rivala Imamoglua

Turecké úřady zadržely Mehmeta Pehlivana, právníka uvězněného opozičního lídra a nyní již bývalého starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Na sociální síti X to dnes napsal sám Imamoglu a vyzval k propuštění svého advokáta. Protesty kvůli obvinění Imamoglua z korupce a podpory terorismu zmítají Tureckem už déle než týden. Imamoglu je rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ukrajina po nočních ruských útocích hlásí škody v Poltavské nebo Oděské oblasti

Dronové útoky, které v noci na dnešek Rusko podniklo proti Ukrajině, způsobily škody v sedmi regionech napadené země. Informuje o tom ukrajinské letectvo, podle něhož ruská armáda nad ukrajinské území vyslala 163 dronů. Protivzdušná obrana jich 89 sestřelila, dalších 51 strojů, které vzdušné síly označují za atrapy útočných dronů, zmizelo z radarů a nezpůsobilo žádné škody. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 78 ukrajinských dronů.

Putin nastínil svou představu příměří, pro Ukrajinu je nerealistická

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk v Murmansku zopakoval, že ukrajinská vláda není legitimní a mír podmínil konáním „demokratických“ voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by umožnila jejich uspořádání a vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou.

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, rozsah škod zatím není jasný

Thajsko a Barmu dnes zasáhlo silné zemětřesení. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu a v troskách podle agentury AFP uvízlo nejméně 40 dělníků. Agentura AFP informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav, tuto informaci ovšem následně podle Reuters popřel místopředseda vlády Anutin Čánvirakun. Zároveň ale připustil, že situace v hlavním městě je vážná. Zemětřesení o síle 7,7 stupňů dnes postihlo i sousední Barmu, odkud nejsou k dispozici zprávy o rozsahu škod.
Reklama

DOPORUČUJEME

Živě: Kdo se zúčastní beztížného letu?

Mise Zero-G míří do hvězdného finále – Sledujte slavnostní ceremoniál a vyhlášení posádky, která už zítra zamíří do stavu beztíže.V sobotu 29. března 2025...

Mobilní malware roste 3,6×, kryptophishing vzrostl o 83 %, varuje Kaspersky

Praha 28. března 2025 (PROTEXT) - V souvislosti s pokračujícím celosvětovým rozšiřováním digitálních finančních transakcí v roce 2024 se kyberzločinci zaměřili více na mobilní...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Počet obětí po zemětřesení v Barmě a Thajsku přesáhl tisícovku

Silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, které v pátek zasáhlo Barmu a Thajsko, má podle aktuálních informací přes 1 000 potvrzených obětí. Epicentrum se nacházelo poblíž města Mandalay v centrální Barmě, v hloubce přibližně deseti kilometrů.

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zpražil Dánsko. Trump kvůli ostrovu vyhrožuje Evropě

Viceprezident USA JD Vance na návštěvě Grónska zkritizoval Dánsko, že se nedostatečně stará o tento poloautonomní ostrov, na nějž mají USA zálusk. Také prezident Donald Trump stále hovoří o tom, že by Amerika měla Grónsko převzít.

Trumpova cla uvalená na automobilový průmysl mají jediného vítěze

Americký prezident Donald Trump ve středu uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů, což poslalo akcie světových automobilek dolů. Jen jedné z nich akcie vzrostly – Tesle miliardáře a „ministra pro vládní efektivitu“ Elona Muska. Musk může slavit. Trump mu totiž pomohl v boji s konkurencí. Sám ovšem neváhal upozornit, že ho tarify nepřímo zasáhnou taky.

Turecké úřady zatkly právníka uvězněného Erdoganova rivala Imamoglua

Turecké úřady zadržely Mehmeta Pehlivana, právníka uvězněného opozičního lídra a nyní již bývalého starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Na sociální síti X to dnes napsal sám Imamoglu a vyzval k propuštění svého advokáta. Protesty kvůli obvinění Imamoglua z korupce a podpory terorismu zmítají Tureckem už déle než týden. Imamoglu je rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ukrajina po nočních ruských útocích hlásí škody v Poltavské nebo Oděské oblasti

Dronové útoky, které v noci na dnešek Rusko podniklo proti Ukrajině, způsobily škody v sedmi regionech napadené země. Informuje o tom ukrajinské letectvo, podle něhož ruská armáda nad ukrajinské území vyslala 163 dronů. Protivzdušná obrana jich 89 sestřelila, dalších 51 strojů, které vzdušné síly označují za atrapy útočných dronů, zmizelo z radarů a nezpůsobilo žádné škody. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 78 ukrajinských dronů.

Putin nastínil svou představu příměří, pro Ukrajinu je nerealistická

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk v Murmansku zopakoval, že ukrajinská vláda není legitimní a mír podmínil konáním „demokratických“ voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by umožnila jejich uspořádání a vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou.

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, rozsah škod zatím není jasný

Thajsko a Barmu dnes zasáhlo silné zemětřesení. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu a v troskách podle agentury AFP uvízlo nejméně 40 dělníků. Agentura AFP informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav, tuto informaci ovšem následně podle Reuters popřel místopředseda vlády Anutin Čánvirakun. Zároveň ale připustil, že situace v hlavním městě je vážná. Zemětřesení o síle 7,7 stupňů dnes postihlo i sousední Barmu, odkud nejsou k dispozici zprávy o rozsahu škod.

Ferrari kvůli clům zvyšuje ceny svých vozů v USA až o deset procent

Italský výrobce luxusních sportovních aut Ferrari oznámil, že od dubna výrazně zdraží vybrané modely prodávané na americkém trhu. Reaguje tím na nové dvacetipětiprocentní clo na dovoz automobilů, které nedávno zavedl americký prezident Donald Trump.

Král Karel byl krátce hospitalizován. Drobná komplikace v léčbě, hlásí palác

Britský král Karel byl ve čtvrtek krátkodobě hospitalizován kvůli vedlejším účinkům probíhající léčby rakoviny, uvedl Buckinghamský palác. Královna Camilla svého chotě do nemocnice nedoprovázela. Šestasedmdesátiletý panovník se se závažným onemocněním léčí od loňského února, přičemž přes počáteční obavy se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje.

V Egyptě došlo k havárii turistické ponorky, nepřežilo šest Rusů

Při výletu turistické ponorky u pobřeží egyptské Hurghady zahynulo šest ruských občanů. Plavidlo typu batyskaf, které patřilo k hotelovému komplexu Sindbad, se nevrátilo z běžné prohlídky korálových útesů. Příčina tragédie zatím zůstává nejasná.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás