menu

9 C
Czech
Sobota 29. března 2025

USA uvalí další cla na země, které nakupují venezuelskou ropu

Prezident Donald Trump v pondělí podepsal exekutivní příkaz, kterým uvalil 25procentní clo na veškerý dovoz ze všech zemí, které nakupují ropu nebo plyn z Venezuely. Ačkoli USA jí samy kupují.

Moskva viní Ukrajince z útoků na energetické cíle; Cherson hlásí výpadky proudu

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo Ukrajinu, že ve středu a dnes útočila na ruská energetická zařízení, navzdory nedávné dohodě o vzájemném neútočení na takové cíle. Úřady v Chersonu na jihu Ukrajiny naopak tvrdí, že po ruském ostřelování byly částečně přerušeny dodávky proudu ve městě. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila v noci na dnešek 42 z 86 útočných dronů, které na zemi vyslalo Rusko. To zaútočilo z Voroněžské oblasti také jednou balistickou raketou Iskander-M, kterou se sestřelit nepodařilo, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Mezi bezpilotními stroji bylo 26 dronů bez nálože, které nedoletěly k cíli a nezpůsobily žádné škody.

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

Americký prezident Donald Trump vyvolal v Evropě od 20. ledna několik šoků. Zatím to nevypadá, že se úplně otočí k Evropě zády, z jeho vyjádření a kroků je ovšem patrná snaha přimět starý kontinent, aby vynakládal více na svou obranu a bezpečnost. Spojené státy zkrátka již nechtějí platit tolik za bezpečnost jiných a chtějí řešit své vlastní problémy – Čínu a Írán.

Washington zatím nestáhne americký jaderný deštník nad Evropou, nenaznačují to Trumpova vyjádření ani politika. Ta zatím může pouze vést k reorganizaci amerických jednotek na evropském území podle toho, kdo kolik dává na obranu. Přesto panují určité obavy z možného stažení amerického jaderného arzenálu v budoucnu.  

Úkryt nám nabízí Francie pod tím svým, značně menším. Ten nemůže nahradit ten americký, ani zdaleka ne. Může ale jeho rozšíření způsobit, aby si ruský diktátor Vladimir Putin nechal zajít na Evropu chuť? A může se přidat i arzenál Velké Británie? Nejprve se musíme podívat na to, jakým způsobem obě země počítají s použitím tohoto odstrašujícího prostředku. To popisuje televize France 24.

Nezávislá Francie

Francouzský jaderný arzenál má hluboké kořeny v nedůvěře země v Ameriku, jež sahá až k Suezské krizi v roce 1956. USA tehdy odmítly podpořit Francii a Británii v znovuzískání Suezského průplavu. Šlo o ponižující neúspěch upadající evropské koloniální mocnosti, jež další desítky let prosazovala snížení závislosti na USA nejen své země, ale i celé Evropy. Což je aktuální právě dnes.

Francie v rámci snahy o nezávislost budovala vlastní jaderný potenciál ve spolupráci s izraelskými vědci. Testování francouzského arzenálu probíhalo nejprve na Sahaře a pak v Polynésii. Když proti špatným bezpečnostním podmínkám při jaderných testech protestovala organizace Greenpeace, vyhodili agenti francouzské tajné služby loď aktivistů do vzduchu a zabili jednoho člověka. Tak moc bere Francie svou nezávislost vážně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron nabídl Evropě jadernou spolupráci od zvýšení nejistoty na kontinentu od Trumpovy inaugurace několikrát, přičemž nový budoucí německý kancléř Friedrich Merz si o ni otevřeně řekl. A nejen o francouzský jaderný deštník – i o ten britský.

Francouzský a britský jaderný arzenál je mnohonásobně skromnější než ten americký a ruský. Zatímco Francie disponuje 290 jadernými hlavicemi (moře/vzduch), Velká Británie jich má 225 (pouze voda). Spojené státy disponují 5 244 jadernými zbraněmi (vzduch/země/voda) a Rusko jich vlastní 5 889 (vzduch/země/voda). Američané mají připraveno k okamžitému použití 1 770 jaderných hlavic, Rusové 1 674.

USA a Rusko mají nad Francií a Británii drtivou jadernou převahu. S druhou zmíněnou zemí navíc nelze v rozšíření jaderné spolupráce počítat, s použitím jaderného arzenálu počítá jen v rámci Severoatlantické aliance (NATO). S Francií však může počítat celá Evropa.

Jak píšeme výše, ruský potenciál hromadného ničení je mnohem větší. Francie však nikdy nechtěla v tomto ohledu dohnat USA nebo Rusko. Jejím cílem vždy bylo odstrašit hrozbou tím, že dávala najevo, že dokáže způsobit obrovské, zničující škody. Jak řekl prezident Charles de Gaulle, „musíme dosáhnout schopnosti zabít 80 milionů lidí“.

Příslib zničujících škod  

Francouzský jaderný arzenál je oproti tomu ruskému opravdu „mravenčí“, může ale způsobit ohromující škody. To potvrzuje i Emmanuelle Maitre, vedoucí výzkumná pracovnice francouzské Nadace pro strategický výzkum. „Ačkoli má Francie omezený arzenál, považuje se za dostatečný k tomu, aby způsobil nepřijatelné škody svému protivníkovi,“ vysvětlila. „Byl navržen tak, aby byl schopen za jakýchkoli okolností vrátit úder,“ dodala.

Francie má oproti Velké Británii výhodu v tom, že může udeřit ze vzduchu letouny Rafale. Ty by tak mohly být rozmístěny třeba právě v Německu.

Její slova potvrzují i další experti. „Pouhá možnost zničení nervových center, jako je Moskva a Petrohrad – a na to by francouzský arzenál stačil – má dostatečný odstrašující potenciál a musí s ním počítat i případný ruský protivník,“ sdělil serveru Novinky vojenský analytik z Univerzity obrany Richard Stojar.

Připomněl, že dnešní jaderné zbraně jsou mnohem ničivější než třeba ta svržená na Hirošimu. Jediná taková francouzská raketa by dokázala podle něj srovnat se zemí centrum obou měst a způsobit neakceptovatelné škody. Tak co pak více střel? Francouzské jaderné zbraně jsou navíc podle něj na vysoké úrovni. „Na rozdíl od britského arzenálu, který je závislý na Američanech, je francouzský jaderný program autonomní, a pokud by se našel někdo, kdo by nesl náklady, tak potenciál tady je,“ dodal.

Stojar si ale myslí, že svět je mnohem dál jadernému konfliktu, než byl během studené války, přestože Rusko rádo řinčí jaderným arzenálem. Ukrajinský konflikt tak hlubokou krizi podle něj nezpůsobí.

Strategie nejednoznačnosti

Zapomínat nesmíme ani na strategii jaderného odstrašování spočívající v nejednoznačnosti – protivník nezná přesné okolnosti, které by vedly k černému scénáři, a to z důvodu, aby nemohl vypočítat přesná rizika. Francie ráda připomíná světu své schopnosti, co se týče jaderného arzenálu. Zachovává si však prvek nejednoznačnosti. Putin tedy neví, kde má červené čáry, uvedla Maitre. Dalo by se dokonce říci, že Francie si na této strategii zakládá.

Není ani jasné, kolik z celkového počtu francouzských jaderných zbraní jsou slabší taktické a sinější strategické, což také pomáhá nejistotu na straně protivníka zvyšovat. Kromě toho, že může Francie jaderně udeřit na rozkaz hlavy státu okamžitě ze vzduchu, pomáhá nejistotu přiživovat i skutečnost, že ve vodách Atlantiku neustále hlídkuje jedna francouzská ponorka třídy Triomphant.

Je schopná okamžitě odpálit 16 střel, přičemž každá z nich unese až šest nukleárních hlavic asi desetkrát silnějších, než byla ta svržená na Hirošimu. Její přesná poloha je utajována, což má vzbudit nejistotu u nepřítele a znemožnit mu ji zlikvidovat. I kdyby se mu to povedlo, Francie má tři další takové ponorky.

Rusko si války ještě rozmyslí

Francie má tedy schopnost okamžitě udeřit na srdce Ruska, a přesto, že nemá tak drtivou jadernou sílu, pořád je dostatečná k tomu, aby vyvolávala v Rusku hrůzu. Pokud by navíc Rusko napadlo člena NATO, aliance by byla vtažena do rozsáhlého konfliktu, včetně druhé jaderné mocnosti – již zmíněné Velké Británie. V takovém případě by navíc došlo podle expertů k útokům na americké jaderné síly umístěné v Evropě, třeba v Německu. To by bylo považováno za útok na USA. Dál si lze důsledky jen domýšlet.

Stojar uvedl, že Francie může jaderný arzenál rozšiřovat. Jediný problém však je, že se jedná o zdlouhavý a extrémně nákladný proces. Vyžadoval by významné logistické a provozní změny, varují experti. Jenom zvýšení počtu jaderných hlavic o stovku dalších by zabralo zemi zhruba deset let. Přesto musí Rusko počítat s tím, že Francie disponuje arzenálem, který by jej mohl v případě agrese tvrdě ztrestat.

France 24 píše, že Francie by mohla Rusku pohrozit třeba v případě hrozby útoku na Pobaltí.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trumpova cla uvalená na automobilový průmysl mají jediného vítěze

Americký prezident Donald Trump ve středu uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů, což poslalo akcie světových automobilek dolů. Jen jedné z nich akcie vzrostly – Tesle miliardáře a „ministra pro vládní efektivitu“ Elona Muska. Musk může slavit. Trump mu totiž pomohl v boji s konkurencí. Sám ovšem neváhal upozornit, že ho tarify nepřímo zasáhnou taky.

Turecké úřady zatkly právníka uvězněného Erdoganova rivala Imamoglua

Turecké úřady zadržely Mehmeta Pehlivana, právníka uvězněného opozičního lídra a nyní již bývalého starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Na sociální síti X to dnes napsal sám Imamoglu a vyzval k propuštění svého advokáta. Protesty kvůli obvinění Imamoglua z korupce a podpory terorismu zmítají Tureckem už déle než týden. Imamoglu je rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ukrajina po nočních ruských útocích hlásí škody v Poltavské nebo Oděské oblasti

Dronové útoky, které v noci na dnešek Rusko podniklo proti Ukrajině, způsobily škody v sedmi regionech napadené země. Informuje o tom ukrajinské letectvo, podle něhož ruská armáda nad ukrajinské území vyslala 163 dronů. Protivzdušná obrana jich 89 sestřelila, dalších 51 strojů, které vzdušné síly označují za atrapy útočných dronů, zmizelo z radarů a nezpůsobilo žádné škody. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 78 ukrajinských dronů.

Putin nastínil svou představu příměří, pro Ukrajinu je nerealistická

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk v Murmansku zopakoval, že ukrajinská vláda není legitimní a mír podmínil konáním „demokratických“ voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by umožnila jejich uspořádání a vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou.

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, rozsah škod zatím není jasný

Thajsko a Barmu dnes zasáhlo silné zemětřesení. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu a v troskách podle agentury AFP uvízlo nejméně 40 dělníků. Agentura AFP informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav, tuto informaci ovšem následně podle Reuters popřel místopředseda vlády Anutin Čánvirakun. Zároveň ale připustil, že situace v hlavním městě je vážná. Zemětřesení o síle 7,7 stupňů dnes postihlo i sousední Barmu, odkud nejsou k dispozici zprávy o rozsahu škod.

Ferrari kvůli clům zvyšuje ceny svých vozů v USA až o deset procent

Italský výrobce luxusních sportovních aut Ferrari oznámil, že od dubna výrazně zdraží vybrané modely prodávané na americkém trhu. Reaguje tím na nové dvacetipětiprocentní clo na dovoz automobilů, které nedávno zavedl americký prezident Donald Trump.

Král Karel byl krátce hospitalizován. Drobná komplikace v léčbě, hlásí palác

Britský král Karel byl ve čtvrtek krátkodobě hospitalizován kvůli vedlejším účinkům probíhající léčby rakoviny, uvedl Buckinghamský palác. Královna Camilla svého chotě do nemocnice nedoprovázela. Šestasedmdesátiletý panovník se se závažným onemocněním léčí od loňského února, přičemž přes počáteční obavy se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.

ANALÝZA: Rozhovory o ukončení války mohou skončit čtyřmi možnými scénáři

Celý svět se zatajeným dechem sleduje začátek mírových rozhovorů mezi Spojenými státy a Ruskem o válce na Ukrajině a budoucnosti Evropy, která však nebyla pozvána k jednacímu stolu (tedy o nás bez nás). Zatímco na bezpečnostní mnichovské konferenci šokovala vyjádření amerických představitelů o Evropě, o týden později prezident Donald Trump dokonal „dílo zkázy“ komentáři na účet ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Jednání však teprve začínají a prozatím nelze odhadnout, jak pro Ukrajinu skončí. Možné jsou čtyři scénáře konce války.

ANALÝZA: Ruská ekonomika se může letos zhroutit jako domeček z karet

Ruská ekonomika je podle Kremlu ve skvělém stavu. Hrubý domácí produkt (HDP) roste extrémním tempem a překonává ten americký, nezaměstnanost je nízká a inflace je sice vysoká, ale není to nic, co by nešlo zvládnout. Takové signály teď Moskva posílá na Západ. „Porazili jsme vás“. Situace je však podle expertů dramaticky odlišná. Ve skutečnosti může ruská ekonomika zkolabovat. Ne za deset let, ne za pět let nebo za dva roky, ale už letos.

ANALÝZA: Zoufalství, frustrace a alkohol. Ukrajinská armáda prochází těžkou krizí

Ukrajinská armáda statečně brání svou zemi už třetím rokem a dalo by se říci, že ruský prezident Vladimir Putin si na ní vylámal zuby. Jenomže, tak jako každá válka, i ta na Ukrajině si vybírá svou daň na lidech, zejména na vojácích. Jsou vyčerpaní, demotivovaní a naštvaní na své velitele. Dlouho neviděli své rodiny a dost možná už je kvůli nedostatečné rotaci neuvidí. A tak raději dezertují.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trumpova cla uvalená na automobilový průmysl mají jediného vítěze

Americký prezident Donald Trump ve středu uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů, což poslalo akcie světových automobilek dolů. Jen jedné z nich akcie vzrostly – Tesle miliardáře a „ministra pro vládní efektivitu“ Elona Muska. Musk může slavit. Trump mu totiž pomohl v boji s konkurencí. Sám ovšem neváhal upozornit, že ho tarify nepřímo zasáhnou taky.

Turecké úřady zatkly právníka uvězněného Erdoganova rivala Imamoglua

Turecké úřady zadržely Mehmeta Pehlivana, právníka uvězněného opozičního lídra a nyní již bývalého starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua. Na sociální síti X to dnes napsal sám Imamoglu a vyzval k propuštění svého advokáta. Protesty kvůli obvinění Imamoglua z korupce a podpory terorismu zmítají Tureckem už déle než týden. Imamoglu je rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Ukrajina po nočních ruských útocích hlásí škody v Poltavské nebo Oděské oblasti

Dronové útoky, které v noci na dnešek Rusko podniklo proti Ukrajině, způsobily škody v sedmi regionech napadené země. Informuje o tom ukrajinské letectvo, podle něhož ruská armáda nad ukrajinské území vyslala 163 dronů. Protivzdušná obrana jich 89 sestřelila, dalších 51 strojů, které vzdušné síly označují za atrapy útočných dronů, zmizelo z radarů a nezpůsobilo žádné škody. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho protivzdušná obrana v noci na dnešek zneškodnila 78 ukrajinských dronů.

Putin nastínil svou představu příměří, pro Ukrajinu je nerealistická

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk v Murmansku zopakoval, že ukrajinská vláda není legitimní a mír podmínil konáním „demokratických“ voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by umožnila jejich uspořádání a vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou.

Thajsko a Barmu zasáhlo silné zemětřesení, rozsah škod zatím není jasný

Thajsko a Barmu dnes zasáhlo silné zemětřesení. V Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu a v troskách podle agentury AFP uvízlo nejméně 40 dělníků. Agentura AFP informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v metropoli nouzový stav, tuto informaci ovšem následně podle Reuters popřel místopředseda vlády Anutin Čánvirakun. Zároveň ale připustil, že situace v hlavním městě je vážná. Zemětřesení o síle 7,7 stupňů dnes postihlo i sousední Barmu, odkud nejsou k dispozici zprávy o rozsahu škod.

Ferrari kvůli clům zvyšuje ceny svých vozů v USA až o deset procent

Italský výrobce luxusních sportovních aut Ferrari oznámil, že od dubna výrazně zdraží vybrané modely prodávané na americkém trhu. Reaguje tím na nové dvacetipětiprocentní clo na dovoz automobilů, které nedávno zavedl americký prezident Donald Trump.

Král Karel byl krátce hospitalizován. Drobná komplikace v léčbě, hlásí palác

Britský král Karel byl ve čtvrtek krátkodobě hospitalizován kvůli vedlejším účinkům probíhající léčby rakoviny, uvedl Buckinghamský palác. Královna Camilla svého chotě do nemocnice nedoprovázela. Šestasedmdesátiletý panovník se se závažným onemocněním léčí od loňského února, přičemž přes počáteční obavy se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje.

V Egyptě došlo k havárii turistické ponorky, nepřežilo šest Rusů

Při výletu turistické ponorky u pobřeží egyptské Hurghady zahynulo šest ruských občanů. Plavidlo typu batyskaf, které patřilo k hotelovému komplexu Sindbad, se nevrátilo z běžné prohlídky korálových útesů. Příčina tragédie zatím zůstává nejasná.

Pražská burza znovu překonala rekord, táhly ji akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX ve čtvrtek posílil o 0,37 % na 2 145 bodů a opět přepsal své historické maximum. Tahounem růstu byly především akcie energetického ČEZ, Komerční banky a pojišťovny VIG. Burza tak pokračuje ve výrazném růstu, který od začátku roku překvapil i některé investory.

Moskva viní Ukrajince z útoků na energetické cíle; Cherson hlásí výpadky proudu

Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo Ukrajinu, že ve středu a dnes útočila na ruská energetická zařízení, navzdory nedávné dohodě o vzájemném neútočení na takové cíle. Úřady v Chersonu na jihu Ukrajiny naopak tvrdí, že po ruském ostřelování byly částečně přerušeny dodávky proudu ve městě. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila v noci na dnešek 42 z 86 útočných dronů, které na zemi vyslalo Rusko. To zaútočilo z Voroněžské oblasti také jednou balistickou raketou Iskander-M, kterou se sestřelit nepodařilo, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Mezi bezpilotními stroji bylo 26 dronů bez nálože, které nedoletěly k cíli a nezpůsobily žádné škody.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás