Americká ministryně vnitra Kristi Noem zveřejnila na sociálních sítích video natočené v kontroverzní megavěznici v Salvadoru. Děkuje v něm prezidentovi Trumpovi za to, že v něm „uvěznil teroristy z USA“. Informuje o tom BBC, CNN a další servery.
Kristi Noem přijela do Salvadoru proto, aby si prohlédla nechvalně proslulé vězení Cecot, kam americké úřady nedávno poslaly 238 venezuelských migrantů do USA. V cele za ní při jejím projevu seděly desítky holých a potetovaných salvadorských členů gangů Tren de Aragua a MS-13. Oba klany označil prezident Trump exekutivním příkazem za zahraniční teroristické organizace.
Jak píše BBC, cesta ministryně do Salvadoru naznačuje, že Trump nehodlá ustoupit od své imigrační politiky navzdory soudnímu příkazu, který potvrdil odvolací soud, o vyhoštění Venezuelanů z území USA podle zákona o „vetřelcích“ z roku 1798.
Kristi Noem označila vězení za „jeden z našich mnoha nástrojů“ proti ilegální migraci. „Pokud přijdete do naší země nelegálně, je to jeden z důsledků, které vám mohou hrozit,“ varovala.
V rámci své návštěvy se má setkat se salvadorským prezidentem Nayibem Bukelem, spojencem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nechal vězení vybudovat právě speciálně kvůli gangům, které se v zemi rozmáhají. Prezident Bukele nabídl Spojeným státům uvěznění deportovaných a vězněných osob z USA v Cecotu během nedávné návštěvy ministra zahraničí Marca Rubia v Salvadoru.
Betonová a ocelová jáma
Tento krok vyvolal v USA a ve Venezuele pobouření: několik rodinných příslušníků deportovaných trvá na tom, že jejich příbuzní nepatří k žádnému gangu.
Zařízení má osm rozlehlých pavilonů a pojme až 40 000 vězňů. Do každé cely se vejde 65 až 70 vězňů. Ti nemohou přijímat návštěvy, neexistují zde žádné dílny ani vzdělávací programy. Jak píše CNN, Salvador nemá od roku 2019 s Venezuelou diplomatické vztahy, takže zde věznění Venezuelané nemají konzulární podporu své vlády.
Když ministryni Noem ve středu provázeli po nechvalně proslulém zařízení, dostala Trumpova administrativa další komplikaci ve snaze poslat tam cizince.
Odvolací soud ve Washingtonu potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance, který vydal dočasný zákaz deportace venezuelských přistěhovalců na základě zákona z roku 1798, který umožňuje vyhošťovat cizí státní příslušníky s minimem řádného procesu.
Použití tohoto zákona vyvolalo pobouření ze strany imigračních právníků a aktivistů, kteří tvrdí, že někteří muži obvinění z členství v gangu byli posláni do Salvadoru a zavřeni do megavězení na základě málo důkazů, a to včetně pouhého tetování.
Skupiny na ochranu lidských práv varovaly, že vězení, v němž jsou vězni drženi v celách bez oken a spí na holých kovových lůžkách, je „betonová a ocelová jáma“.
Bílý dům nadále trvá na tom, že všichni zadržení jsou nebezpeční členové gangů a byli pečlivě prověřeni. Několik jejich rodinných příslušníků ve Venezuele však tvrdí, že jejich blízcí mají čistý trestní rejstřík.
Konflikt se soudcem
Deportace 238 Venezuelanů do Cecot na začátku tohoto měsíce také dostala Trumpovu administrativu do otevřeného konfliktu s federálním soudcem Jamesem Boasbergem. A to kvůli použití staletého zákona, který ospravedlňuje jejich rychlou deportaci.
Soudce Boasberg mezitím vydal zákaz dalších deportací na základě tohoto zákona, který byl naposledy použit během druhé světové války.
I toured the CECOT, El Salvador’s Terrorism Confinement Center.
— Secretary Kristi Noem (@Sec_Noem) March 26, 2025
President Trump and I have a clear message to criminal illegal aliens: LEAVE NOW.
If you do not leave, we will hunt you down, arrest you, and you could end up in this El Salvadorian prison. pic.twitter.com/OItDqNsFxM
Osud Venezuelanů podrobil ostré kritice také soudce washingtonského odvolacího soudu, který uvedl, že i „nacistům se podle zákona o vetřelcích dostalo lepšího zacházení“. Toto srovnání vyvolalo zuřivou reakci vysokých představitelů Trumpovy administrativy.
Mezitím právníci v Salvadoru, kteří zřejmě jednají v koordinaci s venezuelskou vládou, podali žádost k salvadorskému nejvyššímu soudu, aby se pokusili dosáhnout okamžitého propuštění mužů.
Deportace do Salvadoru v rámci Trumpova druhého funkčního období jsou součástí prezidentovy dlouhodobé kampaně proti nelegální imigraci v USA. Voliče si v předvolební kampani získal zčásti slibem, že zavede největší deportační operaci v dějinách USA.
Zatímco počet nelegálních překročení hranic se od Trumpova nástupu do úřadu snížil na nejnižší počet za poslední desetiletí, republikánský prezident je údajně frustrován dosavadním relativně pomalým tempem deportací.