Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k námořníkům z jaderné ponorky Archangelsk v Murmansku zopakoval, že ukrajinská vláda není legitimní a mír podmínil konáním „demokratických“ voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy Ukrajiny pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by umožnila jejich uspořádání a vyjednání mírové dohody mezi Kyjevem a Moskvou. Informují o tom Reuters a RBC Ukraine.
Putin v projevu zopakoval, že se současnou ukrajinskou vládou nemůže Rusko podepsat legitimní dokumenty, které budou celosvětově uznávané a spolehlivé. „Nechápeme, s kým na Ukrajině máme co podepsat, protože zítra přijdou jiní lídři,“ zdůraznil ruský diktátor, který v roce 2022 rozpoutal na Ukrajině krvavou válku.
⚡️ White House dismisses Putin's proposal for temporary government in Ukraine.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 28, 2025
Putin suggested a transitional administration, overseen by the U.N. and several countries, could be formed in Ukraine to organize elections.https://t.co/4t14kJFFpr
Šéf Kremlu odmítl přistoupit na mírové dohody bez konání voleb. Navrhnul zřízení přechodné správy pod záštitou OSN, která by to mohla umožnit, napsala agentura Reuters. „Mohli bychom samozřejmě diskutovat se Spojenými státy, dokonce i s evropskými zeměmi, a samozřejmě i s našimi partnery a přáteli, pod záštitou OSN, o možnosti zřízení přechodné správy na Ukrajině,“ prohlásil Putin.
„Toto by se mohlo dít s cílem uspořádat (na Ukrajině) demokratické volby a zajistit schopnou vládu, která má podporu lidí, a pak zahájit jednání o mírové dohodě,“ dodal ruský prezident, který pokračoval v propagandistické rétorice, když řekl, že na Ukrajině roste vliv neonacistických uskupení jako Azov, která ji začínají ovládat, píše server RBC Ukraine.
Putin pohrozil Ukrajině
Také uvedl, že ruská armáda má iniciativu po celé délce frontové linie a ukrajinskou armádu může rozdrtit. „Naše vojska mají strategickou iniciativu podél celé frontové linie dotyku a já jsem nedávno řekl, že je rozdrtíme,“ řekl Putin.
Ukrajina čelí problémům na východě i severovýchodě. Rusové postupují vpřed, i když za cenu obrovských ztrát a pomalu. Postup ve směru na Pokrovsk drhne. Podle expertů došel ruské armádě dech a čelí vážným problémům.
Putin je obviňován západními lídry i experty z protahování rozhovorů o příměří v rámci zdržovací strategie, což už opatrně přiznal i americký prezident Donald Trump. Klade těžko splnitelné nebo krajně nepředstavitelné požadavky.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj trvá na tom, že řádné demokratické volby proběhnou, až skončí válka. V tom má podporu své vlády i opozice. Ukrajinská ústava zakazuje konání voleb během stanného práva. Mnoho Ukrajinců bylo během války vysídleno a ty stávající ohrožují ruské útoky. Navíc hrozí ruské vměšování do voleb s cílem dosadit do Kyjeva loutkovou vládu. To by byl defacto konec Ukrajiny.