menu

14.3 C
Czech
Čtvrtek 3. dubna 2025

Depardieu u soudu: Pařížský prokurátor žádá pro herce 18měsíční podmíněný trest

Pařížský soud projednává případ francouzského herce Gérarda Depardieu, který čelí obvinění ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu před čtyřmi lety. Prokurátor pro umělce požaduje osmnáctiměsíční podmíněný trest odnětí svobody, pokutu a odškodnění obětí.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.

Trump již v předvolební kampani dával najevo, že bude chtít větší samostatnost ze strany EU ohledně obrany a bezpečnosti. Současně také opakovaně kritizuje blok za nespravedlivou obchodní rovnováhu a zdanění amerického zboží. Do své administrativy přitom přibral odpůrce Evropy, kteří pochybují o smyslu NATO.

Republikánský prezident opakovaně vzbudil obavy západních lídrů svými výroky na adresu aliance a o americké roli v tomto paktu. V prosinci 2024 pro televizi NBC News nevyloučil, že z něj USA odejdou. Jedním dechem ale dodal, že pokud budou evropské země platit dostatečně za obranu, Amerika si v obranné alianci své místo zachová. To a mnohá další vyjádření ukazují, že Spojené státy nemají s Trumpem v čele cíl vyvázat Ameriku z NATO.

Že zůstávají Spojené státy věrny obranné alianci, naznačují i slova kandidáta na amerického vyslance při NATO Metthewa Whitakera. Trump mu podle jeho slov zůstává oddaný. Whitaker se zavázal k posílení potenciálu kolektivní obrany. I on ovšem podotkl, že bude s partnery jednat o navýšení výdajů na obranu na 5 procent HDP.

Dalším důkazem snahy přimět alianční členy platit více na obranu, nikoli vyvázat USA z NATO, je vznikající americká základna v Rumunsku.

Trump chce „spravedlnost“

Americký prezident několikrát pohrozil, že USA nepřijdou na pomoc zemím s nedostatečnými výdaji na obranu. Jeho slova zděsila západní lídry i vojenské experty, protože byla nebezpečná pro stabilitu celé aliance.

USA nicméně mají v tomto ohledu dobré vztahy třeba s Polskem, které v roce 2025 pět procent hrubého domácího produktu (HDP) na obranu vynaloží. Americký ministr obrany Peter Hegseth navštívil zemi letos v únoru. Prohlásil, že ostatní evropské státy by si z ní měly vzít příklad a označil ji za věrného spojence USA.

Polsko je jednou ze zemí, kterým by Američané přišli na pomoc v případě hrozby, sama přitom značně militarizuje. To platí také o pobaltských zemích, které dávají už teď na obranu více než ostatní členové aliance (kromě Polska), přičemž se podle serveru Novinky zavázaly vynaložit v příštích letech do tohoto odvětví až šest procent HDP. To znamená přítomnost amerických vojáků v Polsku i Pobaltí, což značně snižuje pravděpodobnost, že by Rusko za Trumpovy vlády na tyto alianční partnery zaútočilo.

I kdyby Trump snižoval počty amerických vojáků v Evropě – dokonce i v Polsku nebo Pobaltí – útok na americké síly znamená zatažení Spojených států do širšího konfliktu.

Hegseth uvedl, že americké síly nebudou v Evropě navždy. O tom však rozhodnou budoucí američtí prezidenti.

Demokraté jsou v koutě

Je ovšem otázkou, kdo usedne za již necelé čtyři roky do Bílého domu. Tomuto tématu se věnovala například televize Sky News. Ta upozornila na znepokojivý fakt, že Trump upevňuje svou moc transformací úřadů a snahou omezit soudy, přičemž se dopouští nebezpečné ekonomické politiky. Opoziční demokraté se navíc nestaví na odpor, jak by se očekávalo.

Na roztržku v Oválné pracovně mezi Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským sice někteří demokraté zareagovali, jenomže bývalý prezident Joe Biden mlčel. Stejně tak bývalá viceprezidentka a kandidátka na post do Bílého domu Kama Harris, jež se připravuje na kandidaturu za necelé čtyři roky. Mezi odborníky je jejich mlčení považováno za de facto porážku demokracie, což se dá říct celkově o slabém odporu demokratů.

Podle Sky News je navíc problém i fakt, že demokraté mají v Senátu i Sněmovně menšinu, tudíž nemají takovou moc zvrátit Trumpova rozhodnutí.

Není však pravda, že mlčí všichni. Senátor Bernie Sanders a kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez vedou kampaň nazvanou „boj proti oligarchii“, ve které varují před porušováním americké ústavy. K nim se připojil i guvernér Illinois J. B. Pritzker, který Trumpovu politiku označil za „zlomyslnou krutost několika hlupáků“.

Někteří demokraté však mají z těchto radikálních progresivistů obavy, protože jsou až příliš levicoví a „woke“. Nemusí proto dostat v roce 2028 při prezidentských volbách dostatek hlasů.

Kam se poděla Harris?

Jako možní kandidáti na příštího amerického prezidenta se zatím jeví kalifornský guvernér Gevin Newsom a Tim Walz, kandidát na viceprezidenta Harris. Ta mezitím potichu posiluje svůj vliv v Demokratické straně a formuje svou politickou budoucnost. Také se soustředí na veřejná vystoupení, publikační činnost a aktivnější zapojení do občanských iniciativ.

Podle serveru Variety zahájila Harris spolupráci s agenturou Creative Artists Agency (CAA), čímž se jí otevírají dveře k lukrativním přednáškám, knižním publikacím a diskusím na prestižních konferencích.

Bývalá americká viceprezidentka konzultuje svou budoucnost s někdejší první americkou dámou Hillary Clintonovou a podle všeho jsou to všechno kroky k přípravě na kandidaturu do Bílého domu. Podle Variety to přímo naznačuje, že hodlá prosazovat témata, která jsou pro ni důležitá, jako je genderová rovnost nebo klimatická změna.

Harris zastává politiku po vzoru Bidena. Podporovala by Ukrajinu i americkou přítomnost v Evropě a NATO. Podobně je na tom Walz, jenž v minulosti podpořil Ukrajinu a odsoudil ruskou agresi.

Větší nebezpečí než Trump

Existuje ale reálné nebezpečí vítězství současného amerického viceprezidenta ve volbách J. D. Vance. Opakovaně se o něm mluví jako o pravděpodobném kandidátovi v roce 2028. Republikáni za ním stojí a podle serveru The Hill by měl i silnou voličskou základnu. Průzkum konzervativní konference CPAC zjistil, že 61 procent respondentů by dalo hlas právě jemu.

Vance se přitom opakovaně hanlivě a pohrdavě vyjádřil k Evropě a obul se v Oválné pracovně do Zelenského. Neustále dává najevo nepochopení nad tím, proč musí USA neustále „zachraňovat“ Evropu. Nelze očekávat, že by v případě jeho vítězství američtí vojáci v Evropě setrvali.

Evropa reagovala na Trumpovu politiku a oznámila masivní zbrojení. To je důležité, ale ani ne tak kvůli Trumpovi, jako kvůli ještě vzdálenější budoucnosti plné nejistoty.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Siemens kupuje za 5,1 miliardy dolarů poskytovatele softwaru pro výzkum přírody

Německá strojírenská společnost Siemens AG kupuje za 5,1 miliardy dolarů (zhruba 116 miliard Kč) americkou firmu Dotmatics. Ve středu o tom informovala v tiskové zprávě.

Ministr obrany USA se poprvé nezúčastní schůzky skupiny pro obranu Ukrajiny

Americký ministr obrany se vůbec poprvé nezúčastní schůzky kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG), která se bude konat 11. dubna v Bruselu a bude jí předsedat Německo spolu s Británií. O plánované nepřítomnosti Petea Hegsetha informoval web Defense News s odvoláním na nejmenované evropské a americké činitele.

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, Rusko není na americkém celním seznamu

Vysoce postavený ruský vyjednavač a zmocněnec prezidenta Vladimira Putina Kirill Dmitrijev se setkal ve Washingtonu s americkými představiteli. Není jasné, o čem s nimi jednal, Spojené státy nicméně navštívil poté, co šéf Bílého domu Donald Trump pohrozil Rusku drastickými cly, pokud nevyjde vstříc příměří. Rusko není na americkém celním seznamu.

Zlatý věk Ameriky? Trump vyhlásil světu obchodní válku, posílá svou zemi do recese

Americký prezident Donald Trump ve středu večer (včera) v Růžové zahradě před novináři oznámil nová reciproční cla uvalená na země s „nespravedlivou“ obchodní bilancí vůči Spojeným státům. Nové zdanění se pohybuje od 10 do téměř 50 procent v závislosti na každé zemi. Ekonomové varují před zničujícími důsledky pro USA.

Ekonomové navrhují vyšší daň z pozemků a úlevy pro chudší vlastníky

Čeští ekonomové volají po zásadní změně systému zdanění nemovitostí. Chtějí více zatížit pozemky, naopak ulevit lidem s nízkými příjmy. Zároveň by takový krok mohl snížit daňovou zátěž zaměstnanců, která patří k nejvyšším v Evropě.

Alexandr Ovečkin se blíží k historickému milníku NHL

Ruský hokejista Alexandr Ovečkin dál píše historii. Ve středečním utkání NHL proti Carolině vstřelil svůj 892. gól v základní části a od překonání legendárního rekordu Wayna Gretzkyho ho dělí už jen tři zásahy. Jeho Washington Capitals však duel prohrál 1:5.
Reklama

DOPORUČUJEME

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.

ANALÝZA: Evropa má ekonomický potenciál Rusko odstrašit i bez USA

Zatímco ukrajinští a ruští vojáci si už třetím rokem vyměňují kulky na bojišti, prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump si v pátek vyměnili v Oválné pracovně ostrá slova. Ta pokropila Evropu studenou sprchou, a to již několikátou od 20. ledna, kdy republikán usedl do Bílého domu. I přes zhoršené vztahy mezi Evropou a USA zatím nezůstal starý kontinent sám. A i kdyby ho Spojené státy úplně opustily, Rusko by mohl odstrašit i bez nich. Je hospodářsky silnější a má lepší ekonomické vyhlídky do budoucna i přes přetrvávající problémy.

ANALÝZA: Rozhovory o ukončení války mohou skončit čtyřmi možnými scénáři

Celý svět se zatajeným dechem sleduje začátek mírových rozhovorů mezi Spojenými státy a Ruskem o válce na Ukrajině a budoucnosti Evropy, která však nebyla pozvána k jednacímu stolu (tedy o nás bez nás). Zatímco na bezpečnostní mnichovské konferenci šokovala vyjádření amerických představitelů o Evropě, o týden později prezident Donald Trump dokonal „dílo zkázy“ komentáři na účet ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Jednání však teprve začínají a prozatím nelze odhadnout, jak pro Ukrajinu skončí. Možné jsou čtyři scénáře konce války.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Siemens kupuje za 5,1 miliardy dolarů poskytovatele softwaru pro výzkum přírody

Německá strojírenská společnost Siemens AG kupuje za 5,1 miliardy dolarů (zhruba 116 miliard Kč) americkou firmu Dotmatics. Ve středu o tom informovala v tiskové zprávě.

Ministr obrany USA se poprvé nezúčastní schůzky skupiny pro obranu Ukrajiny

Americký ministr obrany se vůbec poprvé nezúčastní schůzky kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG), která se bude konat 11. dubna v Bruselu a bude jí předsedat Německo spolu s Británií. O plánované nepřítomnosti Petea Hegsetha informoval web Defense News s odvoláním na nejmenované evropské a americké činitele.

Putinův zmocněnec jednal ve Washingtonu, Rusko není na americkém celním seznamu

Vysoce postavený ruský vyjednavač a zmocněnec prezidenta Vladimira Putina Kirill Dmitrijev se setkal ve Washingtonu s americkými představiteli. Není jasné, o čem s nimi jednal, Spojené státy nicméně navštívil poté, co šéf Bílého domu Donald Trump pohrozil Rusku drastickými cly, pokud nevyjde vstříc příměří. Rusko není na americkém celním seznamu.

Zlatý věk Ameriky? Trump vyhlásil světu obchodní válku, posílá svou zemi do recese

Americký prezident Donald Trump ve středu večer (včera) v Růžové zahradě před novináři oznámil nová reciproční cla uvalená na země s „nespravedlivou“ obchodní bilancí vůči Spojeným státům. Nové zdanění se pohybuje od 10 do téměř 50 procent v závislosti na každé zemi. Ekonomové varují před zničujícími důsledky pro USA.

Ekonomové navrhují vyšší daň z pozemků a úlevy pro chudší vlastníky

Čeští ekonomové volají po zásadní změně systému zdanění nemovitostí. Chtějí více zatížit pozemky, naopak ulevit lidem s nízkými příjmy. Zároveň by takový krok mohl snížit daňovou zátěž zaměstnanců, která patří k nejvyšším v Evropě.

Alexandr Ovečkin se blíží k historickému milníku NHL

Ruský hokejista Alexandr Ovečkin dál píše historii. Ve středečním utkání NHL proti Carolině vstřelil svůj 892. gól v základní části a od překonání legendárního rekordu Wayna Gretzkyho ho dělí už jen tři zásahy. Jeho Washington Capitals však duel prohrál 1:5.

Čína zesiluje vojenský tlak na Tchaj-wan, u ostrova nacvičuje ostrou střelbu

Čína ve středu zahájila cvičení s ostrou střelbou v Tchajwanském průlivu a ve Východočínském moři, během nichž její armáda simulovala údery na přístavy a energetická zařízení. Cvičení s názvem „Strait Thunder“ představuje další eskalaci rostoucí vojenské přítomnosti Číny v okolí Tchaj-wanu, který Peking považuje za své území.

Slovenská vláda schválila odstřel 350 medvědů a mimořádnou situaci

Slovenská vláda dnes schválila návrh na odstřel 350 medvědů a na vyhlášení mimořádné situace ve většině okresů v zemi kvůli výskytu této šelmy. Vyplývá to z vládního usnesení. K tomuto kroku kabinet premiéra Roberta Fica přistoupil po nalezení tělesných ostatků muže, který podle předběžných informací státní ochrany přírody o uplynulém víkendu podlehl zraněním po útoku medvěda v lese na středním Slovensku. Několik nevládních organizací rozhodnutí vlády kritizovalo.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás