menu

4.7 C
Czech
Čtvrtek 3. dubna 2025

Záchranáři v Myanmaru bojují s následky zemětřesení, počet obětí překročil 1600

Počet obětí pátečního silného zemětřesení v Myanmaru vystoupal na 1644, zraněných jsou již více než tři tisíce. Záchranáři stále hledají přes sto pohřešovaných, většinou v troskách budov ve městě Mandalaj, kde zemětřesení udeřilo nejtvrději. V oblasti se přitom země stále otřásá – dnes ráno vyděsil obyvatele další dotřes o síle 5,1 stupně.

Trumpovi synové se pustí do těžby bitcoinů. S Hut 8 založili American Bitcoin

Rodina amerického prezidenta Donalda Trumpa rozšiřuje své aktivity ve světě kryptoměn. Synové šéfa Bílého domu Eric a Donald Trump mladší ve spolupráci se společností Hut 8 oznámili založení nové firmy zaměřené na těžbu bitcoinů s názvem American Bitcoin.

Přednáška jako příběh. A minimozky ve zkumavce

Cenu Wernera von Siemense v kategorii Nejlepší pedagogický pracovník získal doc. Ing. Jiří Jaroš, Ph.D., z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce v rámci Ceny Wernera von Siemense získala Mgr. Dáša Bohačiaková, Ph.D., z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

 

Docent Jiří Jaroš byl nominován na Cenu Wernera von Siemense za mimořádný přínos vědě, vzdělávání, inovacím a rozvoji Vysokého učení technického v Brně. Je uznávanou osobností v oblasti superpočítačových technologií, jeho kariéra zahrnuje špičkový výzkum, excelentní pedagogiku i aktivní roli v akademickém vedení. Je spoluzakladatelem projektu k-Wave, který se během patnácti let stal globálním standardem v modelování medicínského ultrazvuku pro akademickou i průmyslovou sféru. Tento software má v současnosti více než 25 tisíc uživatelů a podporuje rozvoj personalizované medicíny. Jiří Jaroš je však také a možná především inovativním pedagogem, který své kurzy průběžně obohacuje o nejnovější poznatky z výzkumu i z praxe. Nebojí se zavádět do výuky nové postupy a své studenty motivuje zapojováním do mezinárodních projektů. Byl to právě on, kdo zpřístupnil národní superpočítače všem studentům fakulty, a tím jim umožnil pracovat se špičkovými technologiemi.

Výuka je divadelní představení

Na otázku, v čem se jako pedagog odlišuje od svých kolegů, Jiří Jaroš odpovídá: „Od malička jsem tak trochu showman, extrovert, který měl vždy potřebu být středem pozornosti. A to se logicky promítlo i do mého přístupu k výuce. Snažím se, aby to nebyla jen přednáška, ale spíš takové malé divadelní představení. Ale základem je pochopitelně příprava. Každou přednášku si pečlivě trénuji, procházím videozáznamy z minulých let, doplňuji nejnovější poznatky a ladím detaily tak, aby vše do sebe hezky zapadalo. V podstatě stavím příběh – s úvodem, zápletkou, rozuzlením i ponaučením. Teorii prokládám historkami ze života, včetně všech vědeckých karambolů, u kterých jsem měl tu čest být.“

Učení jako celoživotní vášeň

Stalo se ustáleným klišé, že se v každé době lamentuje nad špatnou úrovní současných studentů a vzpomíná na „staré dobré časy“. Je něco, co na dnešní generaci oceňuje? „Oceňuji, že stále existuje skupina zapálených studentů, kteří dělají věci s nadšením a dotahují je do úžasných výsledků. Občas se nám podaří vytvořit projekt, který je daleko za hranicí „běžné studentské práce“, a já ho pak se vzrušením prezentuji na vědeckém fóru. Na druhou stranu si nelze nevšimnout rostoucí pasivity a povrchnosti. Polovina studentů na přednášky nechodí, o dění na fakultě se nezajímá a jede na naprosté minimum. A to je v přímém rozporu s mou filozofií – dělat věci pořádně. Proto se snažím vymýšlet způsoby, jak je dostat zpět do přednáškových místností a laboratoří,“ říká Jiří Jaroš.

Vědkyně, která vytvořila „minimozky“ ve zkumavce

Dáša Bohačiaková se od bakalářského studia zabývá výzkumem kmenových buněk, za který již získala mnoho akademických cen. V současné době se specializuje na modelování Alzheimerovy nemoci a nádoru mozku s využitím kultivačních modelů mozkových organoidů – „minimozků“ ve zkumavce. Jako žena vědkyně v minulých letech dvakrát krátkodobě přerušila svoji vědeckou kariéru kvůli narození dětí a nutnému čerpání mateřské dovolené. I během této doby však aktivně pokračovala ve své vědecké práci a snažila se co nejvíce využít čas pro plánování experimentů, psaní grantů a publikací a v neposlední řadě vedení vlastního týmu Ph.D. studentek, z nichž některé již své práce úspěšně obhájily a byly za ně oceněny.

Když se daří, je to úžasný pocit

Téma kmenových buněk a jejich potenciální využití jako léku pro různé lidské choroby Dášu Bohačiakovou fascinovalo již od začátku studia molekulární biologie. Když se v literatuře objevil popis možnosti vytvoření „minimozečků“ z kmenových buněk a jejich využití při modelování neurologických onemocnění, byla to pro ni jasná cesta. „Nejtěžší je v biologii a základním výzkumu nenechat se odradit neúspěšnými experimenty a negativními výsledky a brát je ne jako porážku, ale jako výzvu ke zlepšení,“ říká laureátka. „Když potom experimenty začnou vycházet a podaří se vám složit dohromady pár kousků tohoto biologického ‘puzzle‘, tak je to úžasný pocit. Když jsme s kolegyní Terezou Váňovou viděly, že naše mozkové organoidy skutečně akumulují shluky proteinů, které se hromadí i v mozcích pacientů, tak jsme byly nadšené!

Odhodlání k vědě

Ve své kariéře Dáša Bohačiaková potkala řadu vědkyň, především z oblasti výzkumu kmenových buněk, které na ni udělaly dojem ne svojí vědeckou erudicí, ale svojí pokorou. „Čeho si na nich vážím, je to, že i když tyto ženy mají za sebou úspěšnou kariéru, dosáhly skvělých výsledků, tak přitom vždy o úspěších mluví jako o společném úsilí celého týmu, spolupracovníků a nestaví se do popředí na úkor ostatních. S takovými osobnostmi pak mám chuť si osobně pohovořit a následovat jejich vzor,“ říká.

Dáša Bohačiaková má také vlastní zkušenost, kterou získala v období, kdy byla s dětmi na mateřské dovolené. I když pokaždé bylo její přerušení vědecké kariéry krátké, pochopitelně bylo velmi náročné. „Věřím, že toto období, kdy byly děti malé, se mi podařilo překlenout nejen díky odhodlání se vědy nevzdát, ale zejména proto, že mě v mém snažení podpořil manžel a můj skvělý vědecký tým, bez kterého bych tu část mé kariéry jen tak nezvládla,“ zdůrazňuje.

Důležitá je motivace

Ocenění ženské vědecké práce v samostatné kategorii Dáša Bohačiaková považuje za důležité. Podle ní je to hlavně motivující – nejen pro ni samotnou a její tým v tom, že je jejich práce oceněna, je přínosná a má smysl ji dělat, ale hlavně pro ostatní kolegyně a další generace vědkyň, které se rozhodnou se na tuto dráhu nejen vydat, ale především na ní potom vytrvat, rozvíjet se, vymyslet něco nového a posunout hranice poznání ještě o kousek dál.

Cenu Wernera von Siemense pořádá již 27 let český Siemens v partnerství s významnými představiteli vysokých škol a Akademie věd ČR, kteří jsou i garanty jednotlivých kategorií a podílejí se na vyhodnocení nejlepších prací. V nezávislých porotách letos zasedlo 51 odborníků a zástupců akademické obce. Svým rozsahem, výší finančních odměn i historií je Cena Wernera von Siemense jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

VIDEOSTREAM ZDARMA: Konference Bezpečná budoucnost pod záštitou premiéra Fialy

ČTK bude ve čtvrtek 3. dubna 2025 v servisu PROTEXT VIDEO vysílat on-line konferenci Bezpečná budoucnost pořádanou premiérem Petrem Fialou (ODS). Vystoupí mj. také...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čína zesiluje vojenský tlak na Tchaj-wan, u ostrova nacvičuje ostrou střelbu

Čína ve středu zahájila cvičení s ostrou střelbou v Tchajwanském průlivu a ve Východočínském moři, během nichž její armáda simulovala údery na přístavy a energetická zařízení. Cvičení s názvem „Strait Thunder“ představuje další eskalaci rostoucí vojenské přítomnosti Číny v okolí Tchaj-wanu, který Peking považuje za své území.

Slovenská vláda schválila odstřel 350 medvědů a mimořádnou situaci

Slovenská vláda dnes schválila návrh na odstřel 350 medvědů a na vyhlášení mimořádné situace ve většině okresů v zemi kvůli výskytu této šelmy. Vyplývá to z vládního usnesení. K tomuto kroku kabinet premiéra Roberta Fica přistoupil po nalezení tělesných ostatků muže, který podle předběžných informací státní ochrany přírody o uplynulém víkendu podlehl zraněním po útoku medvěda v lese na středním Slovensku. Několik nevládních organizací rozhodnutí vlády kritizovalo.

Ekonomové: Amerika z cel nezbohatne tak, jak si Trump myslí

Americký prezident Donald Trump věří, že Spojené státy díky jeho clům zbohatnou. Podle ekonomů má ale přehnaná očekávání. Konečná částka by sice mohla mít výrazný vliv na americkou ekonomiku a mohla by pomoci snížit vládní dluh i daně, nebude však ani zdaleka tak vysoká, jak očekává Bílý dům. Důvodem jsou dopady na americkou ekonomiku, firmy a mezinárodní společenství i obchod.

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, nařídí rozsáhlé evakuace, uvedl ministr

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac dnes oznámil významné rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy, které budou provázet rozsáhlé evakuace obyvatelstva z oblastí bojů. Velké části enklávy poté budou obsazeny a připojeny k bezpečnostním zónám Izraele, uvedl ministr podle tiskových agentur. Zděšení nad tímto plánem vyjádřilo fórum rodin izraelských rukojmí.

Zemřel herec Val Kilmer. Představiteli Batmana bylo 65 let

Ve věku 65 let zemřel hollywoodský herec Val Kilmer, známý svými rolemi v legendárních filmech jako Top Gun nebo Batman navždy. O jeho smrti ve středu informovala jeho dcera Mercedes.
Reklama

DOPORUČUJEME

VIDEOSTREAM ZDARMA: Konference Bezpečná budoucnost pod záštitou premiéra Fialy

ČTK bude ve čtvrtek 3. dubna 2025 v servisu PROTEXT VIDEO vysílat on-line konferenci Bezpečná budoucnost pořádanou premiérem Petrem Fialou (ODS). Vystoupí mj. také...

VIDEOSTREAM ZDARMA: TK k programu mezinárodního festivalu TANEC PRAHA 2025

ČTK bude ve čtvrtek 3. dubna 2025 v servisu PROTEXT VIDEO vysílat on-line tiskovou konferenci k představení programu 37. ročníku festivalu Tanec Praha, který...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Čína zesiluje vojenský tlak na Tchaj-wan, u ostrova nacvičuje ostrou střelbu

Čína ve středu zahájila cvičení s ostrou střelbou v Tchajwanském průlivu a ve Východočínském moři, během nichž její armáda simulovala údery na přístavy a energetická zařízení. Cvičení s názvem „Strait Thunder“ představuje další eskalaci rostoucí vojenské přítomnosti Číny v okolí Tchaj-wanu, který Peking považuje za své území.

Slovenská vláda schválila odstřel 350 medvědů a mimořádnou situaci

Slovenská vláda dnes schválila návrh na odstřel 350 medvědů a na vyhlášení mimořádné situace ve většině okresů v zemi kvůli výskytu této šelmy. Vyplývá to z vládního usnesení. K tomuto kroku kabinet premiéra Roberta Fica přistoupil po nalezení tělesných ostatků muže, který podle předběžných informací státní ochrany přírody o uplynulém víkendu podlehl zraněním po útoku medvěda v lese na středním Slovensku. Několik nevládních organizací rozhodnutí vlády kritizovalo.

Ekonomové: Amerika z cel nezbohatne tak, jak si Trump myslí

Americký prezident Donald Trump věří, že Spojené státy díky jeho clům zbohatnou. Podle ekonomů má ale přehnaná očekávání. Konečná částka by sice mohla mít výrazný vliv na americkou ekonomiku a mohla by pomoci snížit vládní dluh i daně, nebude však ani zdaleka tak vysoká, jak očekává Bílý dům. Důvodem jsou dopady na americkou ekonomiku, firmy a mezinárodní společenství i obchod.

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, nařídí rozsáhlé evakuace, uvedl ministr

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac dnes oznámil významné rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy, které budou provázet rozsáhlé evakuace obyvatelstva z oblastí bojů. Velké části enklávy poté budou obsazeny a připojeny k bezpečnostním zónám Izraele, uvedl ministr podle tiskových agentur. Zděšení nad tímto plánem vyjádřilo fórum rodin izraelských rukojmí.

Zemřel herec Val Kilmer. Představiteli Batmana bylo 65 let

Ve věku 65 let zemřel hollywoodský herec Val Kilmer, známý svými rolemi v legendárních filmech jako Top Gun nebo Batman navždy. O jeho smrti ve středu informovala jeho dcera Mercedes.

Čínský prezident přijede na květnovou přehlídku do Moskvy, řekl Putin

Čínský prezident Si Ťin-pching přicestuje do Ruska na oficiální návštěvu a zúčastní se květnových oslav sovětského vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Uvedl to ruský prezident Vladimir Putin během jednání s čínským ministrem zahraničí Wangem I. Rusko slaví konec války 9. května vojenskou přehlídkou na moskevském Rudém náměstí.

Susan Crawford vyhrála volby do nejvyššího soudu ve Wisconsinu

Demokraticky podporovaná soudkyně Susan Crawford porazila konzervativce Brada Schimela a udržela tak těsnou liberální většinu ve wisconsinském nejvyšším soudu. Výsledky znamenají politickou ránu pro Donalda Trumpa i Elona Muska, který do kampaně svého favorita investoval desítky milionů dolarů.

Jak vyřešit nedostatek vojáků? Ukrajina pošle na frontu robotickou armádu

Ukrajina chce vyřešit nedostatek vojáků na frontové linii inovativním způsobem. Ještě letos nasadí do bojů 15 tisíc robotických systémů, uvedlo tamní ministerstvo obrany. Bojoví a podpůrní roboti zaplní prázdná místa po chybějících vojácích, ale také zvýší efektivitu armády a sníží její ztráty.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás