Americký ministr obrany se vůbec poprvé nezúčastní schůzky kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG), která se bude konat 11. dubna v Bruselu a bude jí předsedat Německo spolu s Británií. O plánované nepřítomnosti Petea Hegsetha informoval web Defense News s odvoláním na nejmenované evropské a americké činitele.
Hegseth se v únoru zúčastnil poslední schůzky takzvané ramsteinské skupiny, jak bývá UDCG také označována, i když se tehdy stal prvním americkým ministrem obrany, který jednání nepředsedal. Skupina se doposud sešla 26krát.
The April 11 meeting will mark the first time the coalition will gather without America’s secretary of defense participating. https://t.co/oerstdBsNJ
— Defense News (@defense_news) April 2, 2025
K jednání v Bruselu se Hegseth nepřipojí ani prostřednictvím videospojení, uvedl jeden z amerických představitelů. Na jednání nepojedou ani jiní vysocí představitelé Pentagonu, kteří ministra na podobných cestách doprovázejí. USA podle tohoto zdroje stále posuzují, jakým způsobem se američtí představitelé budou účastnit různých diskuzí o podpoře Ukrajiny.
Pro Evropany je podle Defense News nepřítomnost Hegsetha další známkou toho, že pro administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa není ozbrojování Ukrajiny velkou prioritou. To Hegseth ostatně potvrdil na únorovém setkání skupiny.
Hegseth v únoru uvedl, že Spojené státy „nikam neodchází“, budou se i nadále angažovat v evropské bezpečnosti a budou také dál podporovat Ukrajinu. USA ale zároveň podotkly, že již nebudou tolerovat „nevyvážené vztahy“ v rámci Severoatlantické aliance a že očekávají, že Evropa poskytne „drtivou“ část budoucí pomoci napadené zemi.
Americký ministr obrany tehdy rovněž prohlásil, že návrat Ukrajiny do hranic před rokem 2014 je nereálný. Zároveň upozornil, že tuto východoevropskou zemi nevidí v NATO, pokud by se přistoupilo k mírovému řešení konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, které ji před necelými třemi lety napadlo.
Ramsteinská skupina vznikla v roce 2022 v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Sdružuje přes 50 států a její pravidelná setkání mají zajistit plynulý tok a účinnost poskytované pomoci. Skupina už podle Defense News zajistila více než 126 miliard dolarů (asi 2,8 bilionu Kč) na obranu Ukrajiny, přičemž přibližně polovinu této částky poskytly USA.