Drakonická cla amerického prezidenta Donalda Trumpa budou mít nečekané oběti – tučňáky, tuleně a mořské ptáky na odlehlých australských ostrovech. Hlava státu je zahrnula do tarifního seznamu i přesto, že tato vnější teritoria Austrálie nenavštívili lidé deset let. Ekonomové nechápou, podle čeho jeho administrativa vypočítala reciproční cla. Nedává to smysl. Informují o tom The Guardian, BBC a Politico.
„Nikde na Zemi není bezpečno,“ prohlásil v reakci na Trumpova cla australský premiér Anthony Albanese. Narážel tím na skutečnost, že neušetřila ani odlehlá vnější teritoria Austrálie – Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Jedná se o jedny z nejvzdálenějších oblastí naší planety poblíž Antarktidy. Žádní lidé tam nežijí a dostupné jsou jen po dvoutýdenní cestě na lodi z australského západního pobřeží.
‘Nowhere on earth is safe’: Trump imposes tariffs on uninhabited islands near Antarctica – The Guardianhttps://t.co/SygipN47cF
— Lotus Eaters News (@lotuseatersnews) April 3, 2025
Vnější teritoria jsou součástí Austrálie a nejsou samosprávná. Mají však jedinečný vztah s federální vládou. Mezi další taková území zasažená cly patří Kokosové ostrovy, Vánoční ostrov a Norfolk, který má 2 188 obyvatel. Trump ho zatížil 29procentním clem, samotná Austrálie přitom čelí 10procentnímu clu. Norfolk vyvezl do USA v roce 2023 zboží v hodnotě jen 655 tisíc amerických dolarů.
Cla musí zaplatit i tučňáci
„Nejsem si zcela jistý, zda je ostrov Norfolk obchodním konkurentem obří ekonomiky Spojených států,“ řekl australský premiér.
Ještě bizarnější a více matoucí je však 10procentní clo uvalené na již zmíněný Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Člověk tam nevkročil tak deset let. Žijí zde jen populace tučňáků, tuleňů a mořských ptáků.
„Nic tam není,“ popsal Heardův ostrov Mark Coffin z Tasmánské univerzity. Rybolovu se v okolních vodách podle něj věnují jen dvě malé společnosti, které vyvážejí i do USA. Čím však ostrov zahrnutý do seznamu světového dědictví UNESCO ohromuje, je lidskou činností nedotčená příroda. „Je silně kolonizován tučňáky, tuleni a všemi druhy mořských ptáků,“ uvedl expert, který v minulosti několikrát studoval tamní ekosystémy.
Odborníci kroutí hlavou nad způsobem, jakým Trumpova administrativa vypočítala výši recipročních cel. Podle některých názorů působí celní tabulka představená prezidentem v Růžové zahradě 2. dubna jako náhodný generátor čísel.
Trumpova šílená matematika
Ekonomický novinář James Surowiecki popsal, jak Trumpův tým tarify stanovil. Použil k tomu extrémně zjednodušený a chybný výpočet. Obchodní deficit USA s danou zemí vydělil jejími exporty do Spojených států a takto „vypočítal“ údajnou nespravedlnost vůči největší světové ekonomice.
Novinář to označil za „šílenou matematiku“, která nemá s reálnou ekonomickou analýzou nic společného.