Společnost Toyoda Gosei ze skupiny Toyota bude na nadcházející světové výstavě v Ósace zkoušet chytré oblečení s ultratenkými solárními články, které bude generovat energii, a snaží se tuto technologii přiblížit ke komercializaci. Informuje agentura Kyodo News.
Cílem ověřovacího experimentu na Všeobecné světové výstavě, která začíná 13. dubna, je posoudit odolnost a další aspekty vest, které mají na zadní straně připevněné čtyři perovskitové solární články (z kosočvetrečného minerálu perovskit, pozn. red.) vyrobené společností EneCoat Technologies Co. z Kjótské univerzity.
Společnost Toyoda Gosei, jejímž hlavním předmětem podnikání je výroba automobilových dílů, plánuje tento výrobek uvést na trh v omezeném množství během jednoho roku na základě ohlasu veřejnosti.
Prototyp vesty budou nosit zaměstnanci výstavy pracující v pavilonu soukromého sektoru a očekává se, že vyrobená elektřina bude napájet malá zařízení, jako jsou například nositelné ventilátory na krku.
Společnost Toyoda Gosei vyvíjí chytré oblečení společně s firmou EneCoat Technologies od roku 2023, kdy do ní investovala. Technologie textilního výrobce Seiren Co. umožnila bezdrátové připevnění solárních článků k oděvu, zatímco společnost Toyoda Gosei vyvinula jednotku pro ukládání energie.
Potenciální budoucí využití této technologie zahrnuje napájení vestavěných systémů vytápění a chlazení a integraci senzorů pro sledování zdravotního stavu uživatele.
Perovskitové solární články, jejichž výroba je levnější než výroba konvenčních solárních panelů, jsou také flexibilní, takže je lze použít na široké škále povrchů, včetně stěn výškových budov a skleněných oken.