Šéf Bílého domu Donald Trump vyděsil investory po celém světě, když vyrukoval s další várkou cel. Okamžitě se otřásly trhy v USA, Evropě i Asii. Americký index S&P 500 letos odepsal už téměř 14 procent a nad investory proto krouží obavy z recese. Jenže i takový scénář může být součástí Trumpova plánu.
Nástup Donalda Trumpa do Bílého domu si investoři malovali v zelených barvách. Za prvního republikánova mandátu se totiž trhům nakonec významně dařilo, třebaže s nimi Trump zprvu pořádně zamával prostřednictvím cel. Do obchodní války se teď znovuzvolený prezident pustil znovu, panika je ale mnohem rozsáhlejší než minule.
Americký index S&P 500, který sdružuje pět set nejhodnotnějších společností ve Spojených státech, odepsal za pouhé dva dny zhruba deset procent. U tak robustního indexu se jedná o masivní ztrátu v řádu bilionů dolarů.
Cla uvalená na Evropskou unii také překazila letošní krasojízdu trhům na starém kontinentu. Index Eurostoxx 50 od minulého týdne ztratil přes 13 procent. Panika investorů se blíží k bodu, který je srovnatelný s pádem hypoteční banky Lehman Brothers v roce 2008.
Tehdy svět přikryla globální krize a něčeho podobného se investoři bojí i dnes. Obavy z recese a vysoké inflace rostou. V nastalém chaosu tak trochu zapadá odpověď na otázku: Proč to vůbec Trump dělá?
Trumpův nepřítel je silný dolar
Republikán o svých plánech mluvil dlouho. Své úmysly rozpoutat celní válku formuloval ještě před vítězstvím v listopadových volbách. Trumpovým současným cílem je totiž vrátit výrobu do Spojených států a vylepšit americký obchodní deficit.
Toho chce docílit devalvací dolaru, nejpopulárnější měny světa. Trump doufá, že levnější dolar podpoří americký export, cla uvalená na celý svět pak mají zvýšit chuť Američanů kupovat domácí zboží.
V Trumpově tažení se také hraje o gigantický americký dluh. Zhruba čtvrtinu amerických dluhopisů dnes drží zahraniční investoři a Trump pracuje na tom, aby měli nižší výnosy nebo se chtěli dluhopisů zbavit. Republikán to celé zakládá na myšlence, že silný dolar americkou ekonomiku znevýhodňuje.
Experti po celém světě se na hodnocení tohoto přístupu neshodnou. Spíše se ale přiklánějí k názoru, že to může skončit jedním velkým průšvihem. Americká administrativa miliardářů je ale možná ve prospěch svého plánu ochotná projít i krutou recesí. Úspor na to její členové mají dost.