Velká část světa upustila od kontroverzního trestu smrti, přesto v loňském roce bylo provedeno rekordní množství poprav, ukázala podle serveru RFI zpráva lidskoprávní organizace Amnesty International. K těmto temným statistikám přispěly hlavně Írán a Saúdská Arábie. Řada zemí jako Čína nebo Severní Korea však drží popravy v tajnosti, bilance tak bude mnohem horší. Zpráva také varuje před možným znovuzaváděním trestu smrti v afrických státech, napsal web DW.
Podle zprávy Amnesty International bylo v roce 2024 popraveno 1 518 lidí, což je nejvíce od roku 2015. Celkem 90 procent všech poprav nařídily úřady v Íránu, Saúdské Arábii a Iráku. Na prvním místě se umístil Írán s nejméně 972 provedenými popravami. Rok předtím to bylo 853 popravených (nejčastěji veřejným oběšením), z nichž většina protestovala proti režimu.
V Saúdské Arábii se loni počty popravených oproti roku 2023 zdvojnásobily na nejméně 345 popravených. Jde o největší počet vykonaných trestů smrti v zemi zaznamenaný Amnesty International. Nejčastějším způsobem provedení rozsudku bylo stětí. Mezi odsouzenými byli hlavně političtí disidenti a příslušníci šíitské menšiny.
Over 1,500 people were executed across 15 countries in 2024. Excluding the thousands believed to be executed in China, #Iran, #Iraq and #SaudiArabia were responsible for 91% of the recorded executions.
— Amnesty International Nepal (@amnestynepal) April 8, 2025
Read our latest report on the #deathpenalty👇https://t.co/NFRWEGjV6V pic.twitter.com/Nin4lxE4Yd
Irák poslal na smrt 63 odsouzených. To je téměř čtyřnásobek ve srovnání s rokem 2023, varuje dále zpráva.
Také upozorňuje na to, že trest smrti zejména v Íránu a Saúdské Arábii je zneužíván k potlačování odporu proti režimu, zastrašování a umlčování. Úřady se často zaměřují na menšiny, snaží se potlačit a zastrašit opozici a prosadit svou politickou moc.
Nejvíce poprav má ve skutečnosti na svědomí Čína, která ovšem nezveřejňuje oficiální údaje o vykonaných trestech smrti. Podle zprávy ale jenom loni poslala na smrt tisíce odsouzenců. V celách smrti tam lidé končí často za pašování drog, stejně tak v Singapuru.
Krutost, která nemá ve světě místo
Ve skutečnosti souviselo v minulém roce s drogami více než 40 procent poprav. Odsouzení jsou většinou lidé ze „znevýhodněného prostředí“. Jedná se o trest neúměrný zločinu, protože osoby odsouzené za trestný čin související s drogami většinou nespáchají vraždu.
Popravy jsou podle dostupných informací rozšířené také v Severní Koreji a Vietnamu, ani tyto státy však statistiky nezveřejňují. Tajně probíhají i v Egyptě.
Amnesty International znepokojuje skutečnost, že několik afrických států zvažuje znovuzavedení trestu smrti. Demokratická republika Kongo chce tímto způsobem potírat běžné zločiny a podobné záměry oznámila i vojenská junta v Burkině Faso. Jedná se přitom o země s „křehkými soudními systémy“ prolezlé korupcí. V ohrožení jsou opět hlavně příslušníci etnických menšin a odpůrci režimů – tedy lidé, kteří žádný zločin nespáchali.
Nigérie zvažuje znovuzavedení trestu smrti za trestné činy související s drogami, upozorňuje dále Amnesty International.
Obnovení debat o znovuzavedení poprav v těchto zemích vyvolává vážné obavy o stav lidských práv na africkém kontinentu. „Trest smrti je ohavný zločin, který nemá v dnešním světě místo,“ zdůraznila lidskoprávní aktivistka a šéfka Amnesty International Agnès Callamar.