Evropu i Spojené státy zasáhla vlna zdražování vajec. V Česku se jejich cena během března zvedla meziměsíčně o více než 20 procent. Rychlejší růst nikde jinde v Evropské unii nenastal. Podobný vývoj hlásí i Belgie nebo Španělsko.
Za nárůstem cen stojí hlavně sezónní poptávka spojená s Velikonocemi. Češi letos za vejce platili o 44,4 procenta víc než před rokem. O více než pětinu vzrostla cena oproti únoru. Přes 20procentní meziměsíční růst vykázalo i Bulharsko a Nizozemsko.
Ceny vajec v USA dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách. Zdražování vajec zasáhlo i Evropskou unii. Výrazně stouply ceny v březnu především v Belgii a České republice.👇https://t.co/PYsJEOg1hS
— Lidovky.cz (@lidovky) April 13, 2025
Situace není o moc lepší ani za oceánem. Ve Spojených státech dosáhl průměr za tucet vajec nového rekordu – 6,23 dolaru. Důvodem je mimo jiné výpadek produkce kvůli ptačí chřipce. Kvůli epidemii musely být zlikvidovány desítky milionů nosnic.
Americká vláda se snaží výpadek nahradit dovozem. Jen během ledna a února se do země dostalo přes 57 milionů vajec. Oproti předchozím měsícům šlo o nárůst o více než 500 procent.
Podle analýzy Tradingpedia se ale Spojené státy stále potýkají s výrazným nedostatkem. Před Velikonocemi bude potřeba zajistit dalších 180 milionů kusů. Spotřeba totiž dlouhodobě převyšuje domácí produkci.
Přestože se zdražování nevyhnulo ani jiným potravinám, právě vejce patří mezi symboly inflace. Zprávy z obou stran Atlantiku naznačují, že zatím není důvod čekat rychlý obrat. Ceny se mohou držet vysoko ještě měsíce.