menu

19.5 C
Czech
Čtvrtek 17. dubna 2025

Trump opět pohrozil Íránu použitím vojenské síly, pokud neukončí jaderný program

Americký prezident Donald Trump opět pohrozil Íránu použitím vojenské síly, pokud nebude souhlasit s ukončením svého jaderného programu. Írán nemůže mít jadernou zbraň, řekl Trump podle agentury Reuters.

ANALÝZA: Mírové síly na Ukrajině? Evropě to může pomoci i fatálně uškodit

Vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu se zdá být stále méně pravděpodobným scénářem kvůli celé řadě výzev, počínaje dosažením shody mezi partnery, konče logistickými problémy. Takzvaná koalice ochotných by se mohla ukázat jako neefektivní a mohla by Evropě a její věrohodnosti spíše uškodit. Jelikož však USA odmítají dát Kyjevu bezpečnostní záruky, možností je udělat z Ukrajiny druhý Izrael. I v tomto případě to ale není tak jednoduché.

Koalice ochotných je reakcí na nepředvídatelnou a značně proti-evropskou politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho administrativa chce, aby se Evropa více zapojila do řešení vlastní bezpečnosti i bezpečnosti Ukrajiny. Musí totiž řešit vlastní problémy, jako je Čína a Írán. Přestože se Spojené státy nestáhnou ze starého kontinentu úplně, lze očekávat pokrčující nátlak na větší samostatnost.

Krátce po Trumpové inauguraci 20. ledna, když začala vyjednávání o ukončení třetím rokem trvající války, na něž nebyla Evropa přizvána, se zrodila koalice ochotných vedená nejsilnějšími evropskými státy a jedinými dvěma evropskými jadernými mocnostmi – Francií a Velkou Británií. Partneři v rámci koalice několikrát jednali (V Paříži, Londýně) o možném vyslání mírových sil na Ukrajinu.

Jisté je to, že by k tomu mohlo dojít pouze v případě dosažení stabilního klidu zbraní na frontové linii, což se zatím jeví jako nedosažitelná meta v rozhovorech, které začínají Trumpa frustrovat. Ukončení bojů totiž bude mnohem složitější, než si myslel.

Koalice váhavých

Nasazení mírových jednotek navíc brání i Kreml, který odmítá jakoukoli přítomnost evropských vojáků na Ukrajině. Působí nátlak na Bílý dům, aby k takovým krokům nesvolil, jinak žádný mír akceptovat nebude. Evropské síly na Ukrajině totiž považuje za přímou hrozbu pro Ruskou federaci.

Trump tedy chce, aby bezpečnostní záruky poskytla Ukrajině samotná Evropa, Moskva vyvíjí na amerického prezidenta nátlak, aby k ničemu takovému nedošlo.

Podle posledních aktualizací dochází v koalici ochotných ke stále větším neshodám ohledně evropské mírové mise. Nedávné zprávy naznačovaly, že se Londýn snaží z iniciativy vycouvat, přestože skálopevně stojí za Ukrajinou a převzal spolu s Paříží vůdčí roli v jednáních s Washingtonem a Kyjevem.

Rozhovory o formě mírové mise v rámci koalice ochotných ale pokračují. „Zvažujeme vzduch, moře i zemi. Nic není vyloučeno,“ uvedl nedávno francouzský prezident Emmanuel Macron s tím, že informace budou zveřejněny v pravý čas. Francouzští a britští vojenští šéfové v současnosti jednají s ukrajinskými protějšky o možném počtu potenciálně nasazených vojáků.

Podle nejnovějších informací je připraveno poslat na Ukrajinu vojáky jen šest evropských států, původně se přitom mluvilo o patnácti zemích. Tady ale přichází již zmíněný problém – USA k ničemu takovému zatím nedaly zelenou a nepanuje shoda na tom, zda je, nebo není potřebná americká podpora při možném nasazení mírových sil.

Britský premiér Keir Starmer tvrdil, že bez podpory USA nebudou mít odstrašující účinek. Podle něj však není nutné mít hned na ukrajinském území americké vojáky. Stačí, aby USA nasadily vzdušné síly a poskytovaly Kyjevu zpravodajské informace.

Trump se sice podobným závazkům v současnosti brání, nikdy je ovšem úplně neodmítl. Je však otázka, zda dá koalici ochotných zelenou. Rusko by totiž rádo, aby na příměří dohlížely síly z neutrálních zemí, jako je Čína. Jenomže Čína, přestože volá po míru a rozvážném řešení konfliktu, je největším podporovatelem Ruska.

Hrozba ponížení

Nejde však jen o počty vojáků, ale celý koncept mírových sil. Jejich nasazení by totiž mohlo být neefektivní, případně by mohlo skončit katastroficky. Klíčové je stanovit jasná pravidla angažovanosti.

O mírových silách už se mluví spíše jako o „ujišťovací „, nikoli „dozorčí“ síle. Nebyly by nasazeny přímo na frontové linii.

Bývalý ukrajinský ministr obrany Andrij Pavlovyč Zahorodňuk upozornil, že ambice v rámci koalice ochotných musí být realistické. Zmínil také logistické problémy, kterým mohou tyto jednotky čelit. Frontová linie má délku 1000 kilometrů. Mírové síly musí být podle něj správně rozmístěny a v adekvátním počtu.

Rovněž upozorňuje na opravdu nízkou pravděpodobnost, že Británie s Francií povolí svým vojákům zapojení do bojů. Podle něj reálně hrozí, že koalice ochotných pošle na Ukrajinu 10 tisíc ozbrojených profesionálů, kteří však zůstanou koncentrovaní v Kyjevě, který by nesměli opustit. A nemohli by reagovat na ruské kroky.

Trump již dříve uvedl, že by se na takové jednotky nevztahoval 5. článek o kolektivní obraně Severoatlantické aliance (NATO). To znamená, že by tyto síly měly jen symbolický, nikoli praktický význam. Určitě by nešlo o odstrašující prostředek a potenciálně by mohly Evropu jako takovou oslabit.

Rusko by totiž mohlo schválně porušit dohodnuté příměří a zahájit masivní údery klidně i stovky kilometrů od mírových jednotek. Ty by všechno sledovaly z Kyjeva, aniž by s tím cokoli mohly udělat. Tím by Kreml ponížil Evropu.

Možné alternativy  

Výzkumný ústav Royal United Services Institute (RUSI) navrhuje alternativu. Místo pozemních sil by mohla koalice ochotných hlídat ukrajinské nebe. To by znamenalo přítomnost evropských stíhaček, jejich posádek a logistické podpory na Ukrajině. Cíl? Ochrana infrastruktury a vojenských cílů před ruskými údery.

To by ale Rusko mohlo považovat za přímé zapojení Evropy do konfliktu. Institut nicméně dodává, že Evropa by mohla nasadit letectvo jen v západní a střední Ukrajině, což by umožnilo ukrajinské armádě plně se soustředit na kritický východ. A pro Evropu by to byl významný krok. Potenciální riziko nedůvěryhodnosti koalice ochotných by se navíc snížilo.

Mírové jednotky na Ukrajině jsou však stále jen teoretickým řešením a jistota, že dojde k jejich nasazení, zatím není. Podle nedávných informací anonymních úředníků obeznámených se situací už není myšlenka evropských mírových sil na Ukrajině „tak sexy“ právě kvůli zmíněným logistickým problémům.

„Evropané odstupují od nasazení pozemních jednotek a snaží se najít alternativy, které by mohly být rozumnější,“ uvedl jeden z evropských úředníků. Jiný zmínil nejistou americkou podporu.

Jednou z těch atraktivních alternativ k mírovým silám je masivní vyzbrojení Ukrajiny. Jinými slovy, udělat z ní druhý Izrael, který by sám o sobě fungoval jako odstrašující prostředek. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen nedávno oznámila plán na přetvoření Ukrajiny na „ocelového dikobraza“. Stalo by se z ní sousto nestravitelné pro Rusko, které by okamžitě přešla chuť.

K tomu ale bude potřeba, aby nebyla Ukrajina ve válce. Bylo by totiž nutné obnovit její profesionální armádu. Na bojišti teď bojují hlavně branci. Současně by šlo o velice nákladný projekt, který by stál Evropu, jež se sama musí vyzbrojit, hodně peněz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruský útok na Dnipro podle ukrajinských úřadů zabil tři lidi a zranil 30 osob

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu večer zabil dvě ženy a dítě a zranil další tři desítky osob, včetně pěti dětí. Uvedl to ráno šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na internetu s tím, že v nemocnicích po útoku stále zůstává 16 pacientů.

Koruna posílila k euru i dolaru, burza mírně oslabila

Česká koruna ve středu překvapivě posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru si polepšila o pět centů a uzavřela na 25,02 Kč/EUR, zatímco vůči dolaru posílila o 15 centů na 21,98 Kč/USD. V průběhu dne se koruna dostala i pod hranici 25 korun za euro.

Slovensko schválilo zákon, který zpřísní podmínky pro nevládní organizace

Slovenský parlament přijal změnu zákona, která ukládá nevládním organizacím nové povinnosti. Novela zavádí povinnost vykazovat dárce, a to bez ohledu na výši příspěvků. Zákon ještě musí podepsat prezident.

Rubio, Witkoff tento týden zamíří do Paříže na jednání o Ukrajině, Íránu a clech

Šéf americké diplomacie Marco Rubio a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff tento týden plánují odjet do Francie na jednání o válce na Ukrajině, Íránu a obchodních vztazích v souvislosti s americkými cly. Napsal to dnes server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s přípravami cesty. Očekává se, že Witkoff se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, zatímco Rubia přivítá jeho francouzský protějšek Jean-Noël Barrot.

Trump si účinkování v Sám doma 2 vynutil, tvrdí režisér komedie. Teď by ho nejraději vystřihl

Režisér Chris Columbus se po více než třiceti letech od premiéry rodinného hitu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku netají tím, že by nejraději ze snímku odstranil krátkou scénu s Donaldem Trumpem. Ten se ve filmu z roku 1992 objevil v sedmivteřinové pasáži, v níž malému Kevinovi ukazuje cestu k hotelové recepci. Hotel Plaza, kde byla scéna natočena, tehdy patřil právě Trumpovi.

KLDR za tři měsíce Jihokorejcům poslala přes 126.000 phishingových mailů

Severní Korea mezi loňským listopadem a letošním lednem poslala přes 126.000 phishingových e-mailů, které byly určeny Jihokorejcům. Podle agentury Jonhap to uvedla Korejská národní policejní agentura (KNPA). Severokorejští hackeři použili stejné servery jako při předchozích kybernetických útocích a jejich IP adresy se nacházely v oblastech mezi KLDR a sousedící čínskou provincií Liao-ning.

Bílý dům navrhuje zrušit financování mírových misí OSN

Rozpočtový úřad Bílého domu navrhuje zrušit americké financovaní mírových misí OSN, což zdůvodňuje neúspěšnými operacemi těchto jednotek v Mali, Libanonu či Kongu. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na interní dokument rozpočtového úřadu Bílého domu.
Reklama

DOPORUČUJEME

ANALÝZA: Datová centra Big Tech prohlubují nedostatek vody. Pohání je Trumpova éra

Do mainstreamových médií začínají pronikat reporty o dopadech umělé inteligence na životní prostředí. Patří mezi ně i nejnovější reportáž The Guardian a neziskové investigativní agentury SourceMaterial. Odhalila totiž, že Big Tech firmy Amazon, Microsoft a Google budují datová centra, žíznící kvůli ochlazení přístrojů po obrovském množství vody, také v jedněch z nejsušších oblastí na světě. Politické klima v USA a ambiciózní investice do domácí AI infrastruktury prezidenta Donalda Trumpa jménem Stargate Initiative ale nenaznačují, že by tamní vláda hodlala ve jménu životního prostředí zakročit.

Trhy reagují na oznámení amerických cel propadem, ztrácejí akcie i dolar

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK.

KOMENTÁŘ: Je dobře, že Evropa zbrojí. Obavy jsou na místě nejen kvůli Trumpovi

Americký prezident Donald Trump vede vůči Evropské unii (EU) konfrontační politiku, což vzbudilo obavy z konce přítomnosti Spojených států v Evropě a o budoucnost Severoatlantické aliance (NATO). Zůstaneme na Rusko sami, Američané nám nepomohou, obávají se evropští lídři. Trump však s největší pravděpodobností starý kontinent neopustí. To by mohl až příští šéf Bílého domu.

ANALÝZA: Ruský útok na Evropu? Díky Francii si to Putin ještě rozmyslí

Francouzský jaderný arzenál je pilířem francouzské suverenity, národní hrdosti a symbol nezávislosti země na Spojených státech. Prosazování samostatnosti se Paříži vyplatilo, protože americká politika je dnes nejistá a ukázala, jak moc potřebuje Evropa být samostatnou a silnou. Kontinent krčí svou hlavu pod americkým jaderných deštníkem a pokud ho Washington nad našimi hlavami složí, nabízí nám úkryt před ruskou hrozbou právě Francie.

ANALÝZA: Silnější Evropa může Rusko vojensky odstrašit i bez USA

Přestanou USA vojensky podporovat Evropu? Podle událostí z posledních dní nejčernější scénáře nehrozí, ačkoli i to se může změnit ze dne na den. Americký prezident Donald Trump však zasel nejistotu ohledně toho, za koho by se Spojené státy postavily a zda bude Severoatlantická aliance (NATO) nadále fungovat podle článku 5 o kolektivní obraně. Avizoval totiž, že pomůže těm státům, které dávají dostatek peněz na obranu. Evropa však není slabá. Rusko může odstrašit sama, i kdyby nebyla úplně jednotná – avšak za předpokladu zbrojení a řešení nedostatků.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ruský útok na Dnipro podle ukrajinských úřadů zabil tři lidi a zranil 30 osob

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu večer zabil dvě ženy a dítě a zranil další tři desítky osob, včetně pěti dětí. Uvedl to ráno šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na internetu s tím, že v nemocnicích po útoku stále zůstává 16 pacientů.

Koruna posílila k euru i dolaru, burza mírně oslabila

Česká koruna ve středu překvapivě posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru si polepšila o pět centů a uzavřela na 25,02 Kč/EUR, zatímco vůči dolaru posílila o 15 centů na 21,98 Kč/USD. V průběhu dne se koruna dostala i pod hranici 25 korun za euro.

Slovensko schválilo zákon, který zpřísní podmínky pro nevládní organizace

Slovenský parlament přijal změnu zákona, která ukládá nevládním organizacím nové povinnosti. Novela zavádí povinnost vykazovat dárce, a to bez ohledu na výši příspěvků. Zákon ještě musí podepsat prezident.

Rubio, Witkoff tento týden zamíří do Paříže na jednání o Ukrajině, Íránu a clech

Šéf americké diplomacie Marco Rubio a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff tento týden plánují odjet do Francie na jednání o válce na Ukrajině, Íránu a obchodních vztazích v souvislosti s americkými cly. Napsal to dnes server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s přípravami cesty. Očekává se, že Witkoff se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, zatímco Rubia přivítá jeho francouzský protějšek Jean-Noël Barrot.

Trump si účinkování v Sám doma 2 vynutil, tvrdí režisér komedie. Teď by ho nejraději vystřihl

Režisér Chris Columbus se po více než třiceti letech od premiéry rodinného hitu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku netají tím, že by nejraději ze snímku odstranil krátkou scénu s Donaldem Trumpem. Ten se ve filmu z roku 1992 objevil v sedmivteřinové pasáži, v níž malému Kevinovi ukazuje cestu k hotelové recepci. Hotel Plaza, kde byla scéna natočena, tehdy patřil právě Trumpovi.

KLDR za tři měsíce Jihokorejcům poslala přes 126.000 phishingových mailů

Severní Korea mezi loňským listopadem a letošním lednem poslala přes 126.000 phishingových e-mailů, které byly určeny Jihokorejcům. Podle agentury Jonhap to uvedla Korejská národní policejní agentura (KNPA). Severokorejští hackeři použili stejné servery jako při předchozích kybernetických útocích a jejich IP adresy se nacházely v oblastech mezi KLDR a sousedící čínskou provincií Liao-ning.

Bílý dům navrhuje zrušit financování mírových misí OSN

Rozpočtový úřad Bílého domu navrhuje zrušit americké financovaní mírových misí OSN, což zdůvodňuje neúspěšnými operacemi těchto jednotek v Mali, Libanonu či Kongu. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na interní dokument rozpočtového úřadu Bílého domu.

Čínská ekonomika překvapila růstem, dopady cel se teprve projeví

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) překvapil analytiky meziročním růstem o 5,4 procenta, očekávali přitom růst o 5,1 procent. Ve srovnáním s přechozím čtvrtletím pak vzrostl o 1,2 procenta. Výsledky čínského statistického úřadu jsou sice pozitivní, plně se ale nestihla projevit americká cla.

Ruské drony masivně útočily na Oděsu, zranily tři lidi, hlásí Ukrajina

Ruské drony v noci na dnešek masivně útočily na ukrajinský černomořský přístav Oděsa, kde poničily obytné domy a infrastrukturu a způsobily požáry. Informovali o tom místní činitelé. Nejméně tři lidé utrpěli při náletech zranění. Ruské ministerstvo obrany naproti tomu na telegramu uvedlo, že protivzdušná obrana zlikvidovala 26 útočících ukrajinských bezpilotních letounů.

Hlavní obchodní vyjednavač Japonska bude v USA jednat o zrušení dovozních cel

Hlavní obchodní vyjednavač Japonska bude ode dneška do pátku jednat s administrativou Donalda Trumpa o možnostech zrušení dovozních cel pro asijskou zemi ve výši 24 procent. S odvoláním na japonskou vládu to napsala agentura AP. Trump tarify zavedl pro většinu zemí světa na začátku měsíce s tím, že jim minulý týden oznámil 90denní odklad na vzájemná vyjednávání.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás