Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn tohoto velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že náš otec Mario Vargas Llosa dnes pokojně zesnul v Limě, obklopen rodinou,“ stojí v oznámení, pod které se podepsaly spisovatelovy děti Álvaro, Gonzalo a Morgana. Zveřejnili ho na síti X na účtu Álvara Vargase Llosy, který je známým politickým komentátorem.
BREAKING: Peruvian author Mario Vargas Llosa, Nobel literature laureate and a giant of Latin American letters for many decades, has died, his son said Sunday. He was 89. https://t.co/EI7EOSMmYY
— The Associated Press (@AP) April 14, 2025
„Jeho odchod zarmoutí příbuzné, přátele i jeho čtenáře po celém světě, ale my doufáme, že tak jako my naleznou útěchu ve skutečnosti, že se těšil z dlouhého, dobrodružného a plodného života a zanechává za sebou dílo, které ho přežije,“ dodali potomci romanopisce a esejisty, který dostal Nobelovu cenu za literaturu v roce 2010.
Mezi další známá díla Vargase Llosy patří Tetička Julie a zneuznaný génius, Smrt v Andách nebo Válka na konci světa.
Na úmrtí známého spisovatele reagovali politici a umělci, hlavně ze španělsky mluvících zemí. Zármutek vyjádřily prezidentka Peru Dina Boluarteová, její vláda i peruánský parlament. Za univerzálního mistra slova označil Vargase Lllosu španělský premiér Pedro Sánchez. „Olymp světové literatury otevřel dveře Mariovi Vargasovi Llosovi,“ uvedla španělská královská rodina. Francouzský prezident Emmanuel Macron připomněl těsné vztahy mezi zemřelým spisovatelem a Francií. „Svým dílem postavil svobodu proti fanatismu, ironii proti dogmatům,“ uvedl Macron.
Vargas Llosa, který se postupně stal konzervativcem, se často vyjadřoval k politice a v roce 1990 dokonce kandidoval na prezidenta. Ve druhém kole voleb ho tehdy porazil Alberto Fujimori, který vládl v devadesátých letech tvrdou rukou a později byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv. Vargas Llosa také často kritizoval levicové latinskoamerické vůdce, ačkoliv zpočátku obdivoval kubánskou revoluci vedenou Fidelem Castrem.