Španělská policie na Mallorce zadržela dvě osoby podezřelé z chovu a nelegálního prodeje exotických zvířat. Dvojice byla součástí větší zločinecké skupiny. Informuje o tom CNN, CBS News a další servery.
Zásah proběhl v městě Manacor, kde vyšetřovatelé objevili devatenáct vzácných kočkovitých šelem včetně pouštního rysa a dvou servalů. Vyšetřování odhalilo, že podezřelý pár nabízel na internetu i další chráněné druhy, jako jsou bílí tygři, černí levharti, hyeny nebo pumy. Zvířata prodávali zákazníkům po celém světě. Podle místních novin se jedná o Rusy.
Policie při domovní prohlídce zabavila desítky zvířecích pasů vydaných v Rusku, Bělorusku a Číně, stejně jako elektronická zařízení a rozsáhlou dokumentaci k ilegálnímu obchodu.
Police arrest couple for breeding and selling exotic cats in Spain – CNN https://t.co/iTMumYdJyv via @GoogleNews
— HEM News Agency (@halfeatenmind) April 15, 2025
Podle španělské Guardia Civil se podařilo odhalit celou mezinárodní zločineckou síť. Zvířata byla podle vyšetřovatelů pašována do Evropské unie především přes polsko-běloruskou hranici. „Operace odhalila globální zločineckou organizaci, která zahrnovala chovatele, obchodníky a veterináře,“ uvedl úřad.
Policie informovala, že vyšetřování začalo v březnu, kdy na podezřelý chov upozornila příslušná přírodní ochranná služba (Seprona). Zatčený pár byl velmi aktivní na sociálních sítích, kde propagoval svá zvířata a vyvolával zájem potenciálních kupců. „Chov na Mallorce byl jen špičkou ledovce,” řekli vyšetřovatelé.
Prodávali i vzácné levharty
Mezi nabízenými zvířaty byl například levhart obláčkový s cenovkou 60 000 eur (zhruba 1,5 milionu korun). Zadržení navíc zkoušeli křížit divoké kočky, jako je pouštní rys, s domácími plemeny. Údajně proto, aby vytvořili exkluzivní, ale méně nebezpečná zvířata.
Všechna zabavená zvířata spadají pod mezinárodní ochranu CITES, tedy úmluvu o ochraně ohrožených druhů. Dočasně byla umístěna do Safari Zoo de Son Servera na Mallorce, později najdou nový domov na pevnině ve španělském Alicante.
Dvojice čelí obvinění z pašování, porušování zákonů na ochranu přírody, padělání dokumentů a zapojení do organizovaného zločinu.
Podle Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW) patří Evropská unie k největším světovým centrům nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy. Zároveň slouží jako důležitý tranzitní bod pro pašování těchto zvířat do dalších částí světa.