Čínský hrubý domácí produkt (HDP) překvapil analytiky meziročním růstem o 5,4 procenta, očekávali přitom růst o 5,1 procent, informuje televize CNN. Ve srovnáním s přechozím čtvrtletím pak vzrostl o 1,2 procenta, v tomto případě se očekával růst o 1,4 procenta. Výsledky čínského statistického úřadu jsou sice pozitivní, plně se ale nestihla projevit americká cla. A ta se projeví. Informuje o tom i server France 24.
„Národní ekonomika měla stabilní a dobrý start a pokračovala ve vzestupném trendu,“ okomentoval výsledky růstu HDP zástupce ředitele statistického úřadu Sheng Laiyun. „Nemůžeme ale současně přehlédnout, že současné vnější (obchodní) prostředí je stále složitější a efektivní dynamika růstu domácí poptávky je nedostatečná.“
Chinese economy grew 5.4%, surpassing quarterly forecasts amid looming trade war
— FRANCE 24 (@FRANCE24) April 16, 2025
➡️ https://t.co/DqwJfV9ZfS pic.twitter.com/LNmltMPDSD
Údaje statistického úřadu se týkají období od ledna do března, kdy uvalil americký prezident Donald Trump na Čínu dodatečné 20procentní clo kvůli fentanylu. Následná reciproční cla začala platit až v dubnu, nestihla se tedy projevit. Nyní je jejich sazba na drakonické úrovni 145 procent, což je velká překážka pro čínský export do USA.
Sheng uvedl, že Trumpova cla budou vytvářet na čínskou ekonomiku, kterou dlouhodobě brzdí krize na trhu s nemovitostmi a slabá domácí poptávka, určitý tlak. „(USA) ale nemohou změnit obecný trend pokračujícího dlouhodobého zlepšování čínské ekonomiky,“ věří. Ekonomové ale tak optimističtí nejsou.
Peking letos kvůli clům nedosáhne cíle pětiprocentního růstu jako v minulém roce. Odhady se mírně liší, ale v jednom se shodují – čínská vláda nesplní svůj růstový cíl. Někteří analytici odhadují tempo letošního meziročního růstu čínské ekonomiky na 4,5 procenta, ekonomové ze společnosti USB na 3,4 procenta.
Poučili jsme se z první obchodní války
Investiční banka Goldman Sachs snížila svůj odhad meziročního růstu čínského HDP pro roky 2025 a 2026 na 4 a 3,5 procenta z dřívějších projekcí 4,5 a 4 procenta.
Zichun Huang, ekonomka ze společnosti Capital Economics, zase očekává, že Čína oznámí opatření pro podporu domácí poptávky, což by podle ní mělo udržet meziroční růst druhé největší světové ekonomiky na 4 procentech.
„Domácí poptávka zůstává slabá uprostřed zvýšené nezaměstnanosti a trhu s nemovitostmi uvízlém v krizi,“ upozornila Sarah Tan, ekonomka z Moody’s Analytics.
Analytici a ekonomové snižují své odhady pro růst čínského HDP rovněž proto, že čínský export už od konce loňského roku a zejména v březnu prudce rostl, jak se čínské firmy snažily předzásobit před zaváděním cel. Teď očekávají pravý opak.
Sheng novinářům sdělil, že Čína od první obchodní války s USA diverzifikovala obchodní vztahy. „Utváříme diverzifikovaný trh, což také znamená, že naše závislost na jediném exportním trhu klesá,“ konstatoval s tím, že Čína vyvezla do Spojených států v roce 2018 19,2 procenta zboží, přičemž v roce 2024 to bylo už jen 14,7 procenta.