Letošní hlavní cenu prestižní soutěže World Press Photo získala palestinská fotografka Samar Abu Elouf. Ocenění získala za snímek devítiletého Mahmúda Adžúra, který přišel o obě ruce během izraelského leteckého útoku na Gazu. Fotografii pořídila pro deník The New York Times během chlapcova léčení v katarském Dauhá.
Mahmúd byl zraněn při útěku s rodinou. Výbuch mu jednu ruku amputoval a druhou vážně poškodil. Fotografka jej zachytila v momentě, kdy se učil otevírat dveře nohama a ovládat telefon bez použití rukou. Sama pochází z Gazy a od evakuace žije ve stejném komplexu jako Mahmúd. Jejich blízkost dala snímku silný osobní rozměr.
„Je to tichá fotografie, přesto hovoří velmi hlasitě,“ řekla výkonná ředitelka soutěže Joumana El Zein Khoury. Podle poroty snímek nejen vypráví příběh jednoho dítěte, ale zároveň připomíná dlouhodobé důsledky války pro celé generace.
Vítězné fotografie v dalších kategoriích se rovněž dotýkají bolestivých témat. Fotograf John Moore z agentury Getty Images byl oceněn za snímek čínských migrantů na americké hranici. Porota vyzdvihla jeho intimní a přitom nadčasový pohled na složitou realitu migrace.
Třetí ocenění putovalo do Jižní Ameriky. Fotograf Musuk Nolte zachytil sucho na řece Amazonce. Mladý muž na snímku nese jídlo své matce podél vyschlého říčního koryta – dříve by do vesnice připlul lodí, dnes musí pěšky.
Do letošního ročníku se přihlásilo 3778 fotografů ze 141 zemí. Celkem porota vybírala z více než 59 tisíc snímků. Od roku 2021 se vítězové určují podle kontinentů, což zajišťuje větší diverzitu i pestrost témat. I letos ukázaly vybrané fotografie, že síla obrazu může promlouvat hlasitěji než slova.