Vědcům se poprvé podařilo nafilmovat v přirozeném prostředí kalmara Hamiltonova – patrně největší druh hlavonožce na světě. Záznam vznikl sto let poté, co byl tento druh objeven a pojmenován. Podle BBC News může dosahovat až sedmi metrů délky a vážit 500 kilogramů.
Mladý kalmar, kterého tým zachytil v hloubce 600 metrů u Jižních Sandwichových ostrovů, má do rekordních rozměrů zatím daleko. Měří přibližně 30 centimetrů. Záběry pořídil výzkumný tým vedený Michelle Taylor z univerzity v Essexu v březnu letošního roku během 35denní expedice zaměřené na neprozkoumaný mořský život.
This colossal squid has been filmed in its natural habitat for the first time.
— News from Science (@NewsfromScience) April 16, 2025
Learn more: https://t.co/MCq23AIWZv pic.twitter.com/ecwVY26veb
Taylor uvedla, že si její tým zpočátku nebyl jistý, zda se jedná o kalmara, krakatici nebo oliheň. Natáčet ale začali hned. „Byl nezvyklý a krásný,“ dodala.
Záznam následně analyzovala Kat Bolstad, která potvrdila, že se jedná o kalmara Hamiltonova. „Je vzrušující vidět první skutečný záznam tohoto druhu v přirozeném prostředí,“ řekla. Dosud se vědci setkávali pouze s jeho pozůstatky – nejčastěji v žaludcích kytovců nebo mořských ptáků.
O životním cyklu tohoto druhu se toho ví jen velmi málo. Je však známo, že mladí jedinci mají průhledné tělo, které postupně tmavne. Typickým znakem kalmarů Hamiltonových jsou háčky uprostřed jejich osmi ramen.
Podle britského Přírodovědného muzea zůstává populace kalmarů Hamiltonových záhadou. Už v roce 2022 instituce uvedla, že vzácnost pozorování znamená, že „i dnes se tito obrovští hlavonožci stále pohybují na hranici mezi legendou a skutečností“.