Prezident Donald Trump a jeho administrativa pohrozili, že Harvard přijde o možnost přijímat zahraniční studenty, pokud nesplní nové požadavky zaměřené na boj proti antisemitismu. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Napětí mezi Trumpovou administrativou a Harvardskou univerzitou roste. Vláda tento požadavek oznámila poté, co univerzitě zmrazila federální financování v hodnotě přibližně 2,2 miliardy dolarů (asi 48,5 miliardy korun). Univerzita bije na poplach, podle ní jsou v ohrožení akademické svobody.
Trump administration threatens Harvard with foreign student ban https://t.co/BgEXQDfFTu
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 17, 2025
Bílý dům požaduje úpravy v přijímacím řízení i ve výuce. Ministryně vnitra Kristi Noem si vyžádala záznamy týkající se „nezákonných a násilných aktivit“ zahraničních studentů s vízy. Pokud by Harvard nespolupracoval, může podle ní přijít o „privilegium“ přijímat studenty ze zahraničí. To je pro univerzitu zásadní, protože cizinci tvoří přes 27 procent všech studentů.
Prezident Harvardu Alan Garber vzkázal, že univerzita neustoupí. „Nevzdáme se své nezávislosti ani ústavních práv,“ uvedl ve zprávě pro akademickou obec.
Harvard je směšný, napsal Trump
Trump mezitím na své síti Truth Social zašel ještě dál. „Harvard je směšný! Vyučuje nenávist a hloupost, neměl by dále dostávat federální peníze,“ napsal. Zároveň dodal, že by měl být vyřazen ze seznamu elitních světových univerzit. Finančně může Harvard přijít i o daňové výhody: daňový úřad (IRS) už podle médií připravuje kroky k jejich zrušení.
Harvard není jedinou školou, na kterou se administrativa zaměřila. Vládní pracovní skupina pro boj s antisemitismem má v hledáčku nejméně 60 univerzit po celé zemi. Podle průzkumů důvěra veřejnosti ve vysoké školství klesá, zejména mezi republikány, kteří univerzitám vyčítají levicové tendence.
Trump a jeho viceprezident J. D. Vance dlouhodobě kritizují americké vysoké školy za údajné potlačování konzervativních názorů. Obzvlášť ostře reagují na propalestinské protesty, které se odehrály v některých kampusech. Část židovských studentů uvádí, že se na univerzitách necítí bezpečně.
Pod tlakem vlády už dříve ustoupila například Kolumbijská univerzita, které bylo odebráno 400 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy korun) z federálních fondů. Změnila vedení některých kateder a přislíbila změny v přijímacím řízení. I Harvard udělal určité kroky, například odvolal ředitele Centra pro blízkovýchodní studia kvůli jejich údajně protiizraelským postojům. Nové požadavky vlády však splnit odmítl.