Společnost KHNP chce při podpisu smlouvy o nových blocích Dukovan garantovat českým firmám nejméně třicetiprocentní podíl. O smlouvě se má rozhodnout během několika týdnů.
Korejská společnost KHNP, která má v Česku stavět nové jaderné bloky, počítá s výrazným zapojením tuzemského průmyslu. Podle jejího zástupce Harryho Changa by měl být při podpisu smlouvy zajištěn nejméně třicetiprocentní podíl českých firem na celkové hodnotě projektu. Přesný termín podpisu neupřesnil, očekává ho ale brzy.
KHNP chce do podpisu smlouvy o Dukovanech zajistit podíl českého průmyslu 30 pct https://t.co/Ubtbjf2hA9
— oEnergetice.cz (@OEnergetice) April 20, 2025
Chang to řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Podle něj zatím podpis blokuje předběžné opatření antimonopolního úřadu. Ten se zabývá stížností francouzské EDF, která v tendru neuspěla a zpochybňuje některé podmínky výběru. KHNP však věří, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podnět zamítne.
Korejská firma plánuje garantovat podíl českých firem nejen přímými smlouvami, ale i závazky o budoucích kontraktech. Zmínil také možný rozšířený podíl plzeňské společnosti Doosan Škoda Power, která má dodat turbínu a mohla by obsloužit celou turbínovou halu.
Ministr průmyslu Lukáš Vlček už dříve uvedl, že vláda usiluje o celkové šedesátiprocentní zapojení domácího průmyslu během celé výstavby. S firmou KHNP se na tomto cíli shodl při své únorové návštěvě Jižní Koreje. Zmínil také, že EPC smlouva by měla být podepsána v řádu týdnů.
Mezitím se připravuje financování celého projektu. Český stát má poskytnout zvýhodněnou půjčku a zaručit výkup elektřiny na čtyřicet let. První nový reaktor by mohl být hotový nejdřív v roce 2036. Výrazný pokles cen elektřiny ale podle experta Vladimíra Hlavinky očekávat nelze.
Hlavinka zároveň upozorňuje, že projekt bude pro český průmysl klíčový i do budoucna. Nejen kvůli samotné stavbě, ale i kvůli provozu, servisu a modernizaci. „Ta příležitost není jednorázová, ale dlouhodobá,“ řekl pro Seznam Zprávy.