Hlava katolické církve, papež František, dnes ráno zemřel. Byl prvním papežem z Latinské Ameriky a v čele Vatikánu stál od roku 2013. Za sebou nechal jedenáct let plných reforem, výzev i zdravotních problémů.
Papež František zemřel dnes v 7:35 ráno. Smutnou zprávu oznámil kardinál Kevin Farrell slovy: „Drazí bratři a sestry, s hlubokým zármutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka.“ Vatikán uvedl, že jeho poslední dny provázely komplikace po prodělaném zápalu plic a vleklých problémech s ledvinami.
Pope Francis died on Easter Monday, April 21, 2025, at the age of 88 at his residence in the Vatican's Casa Santa Marta. pic.twitter.com/jUIkbplVi2
— Vatican News (@VaticanNews) April 21, 2025
Jorge Mario Bergoglio, jak znělo jeho rodné jméno, se stal papežem 13. března 2013. Překvapil svou skromností, když odmítl přestěhování do tradičního papežského bytu a zůstal v penzionu. Církev převzal v době hluboké krize, poznamenané skandály a vnitřním chaosem. Jeho úkolem bylo obnovit důvěru a zavést reformy.
Františkovo působení doprovázely výzvy ze všech stran. Konzervativci mu vyčítali, že narušuje tradice, liberálové ho obviňovali z nedostatečné odvahy. Přesto si získal popularitu díky své otevřenosti a blízkosti k běžným lidem. Proslul podporou migrantů, kritikou klimatických změn a nečekaným výrokem na adresu LGBTQ+ lidí: „Kdo jsem já, abych je soudil?“
V posledních letech se jeho zdravotní stav rychle zhoršoval. V únoru prodělal vážný zápal plic, který si vyžádal transfúze, kyslíkovou terapii a dlouhou hospitalizaci. V březnu se poprvé po týdnech ukázal na veřejnosti, než se opět stáhl do soukromí. Lékaři mu doporučili dvouměsíční klid a přísný režim.
František jmenoval téměř 80 % kardinálů, kteří budou vybírat jeho nástupce. Přesto není jisté, zda se církev bude držet jeho reformního kurzu. Jeho smrt znamená konec jedné éry, kterou definovala snaha o změnu i hluboké rozpory. Na jeho rozloučení se do Říma sjíždějí tisíce věřících z celého světa.