Šéf Bílého domu Donald Trump zavalil Čínu drakonickými cly, která ale mohou ve finále Spojeným státům pořádně zavařit. Proč? Čína nereaguje jen odvetnými cly, ale i omezením exportu vzácných zemin. Ty hrají přitom zásadní roli ve výrobě amerických moderních produktů.
Žádné smartphony. Žádné elektromotory. Žádné stíhačky F-35. Bez vzácných zemin – mezi které spadá 17 těžko dostupných kovů – by Spojené státy nemohly vyrábět pokročilou elektroniku ani další moderní zboží. A právě takový stav jim při naplnění nejhoršího scénáře hrozí.
To všechno kvůli tomu, že Trump uvalil na Čínu 145procentní všeobecná cla. Peking reagoval odvetnými cly a také omezením exportu vybraných vzácných zemin. V oboru jejich těžby a především zpracování je Čína naprostý hegemon, takže může provádět vůči svým obchodním partnerům efektivní nátlak.
Potřebný byznys, který nikdo nechce dělat
Problém je také v tom, že těžba vzácných zemin je dnes pro Západ tak trochu špinavý byznys. Naleziště kovů většinou nejsou moc velká a dají se získat jen pomocí nákladné a ekologicky náročné těžby, ve které hraje roli louhování v kyselině.
V Evropě se proto vzácné zeminy prakticky netěží, v USA se teď těžbu snaží obnovit, otěže ale drží Asie. Výroba předních amerických produktů je přitom na dostupnosti těchto kovů závislá.
Podle americké CNN by trvalo dlouhé roky, než by americká těžba a zpracování vzácných zemin utišily domácí poptávku. Tolik času zřejmě Trump nemá. Je tak možné, že čínský omezený export kovů může být silným argumentem během probíhající obchodní války.
Čínské firmy dnes nemohou sedm vzácných zemin vyvážet do USA bez státního povolení. USA mezitím eskalují obchodní válku pozastavením vývozu čipů od Nvidie do Číny.
Opatření má mimo jiné zbrzdit čínský vývoj v oblasti umělé inteligence. Čínští chatboti totiž už na začátku roku ochromili americké burzy, protože se ukázalo, že dosahují podobných výsledků jako ti američtí. Údajně přitom ale pálí mnohem méně energie.