V roce 2015 uzavřel Írán se šesti světovými mocnostmi jadernou dohodu. Po odstoupení USA od dohody v roce 2018, však porušil několik jejích stěžejních omezení. Ve čtvrtek Spojené státy uvedly, že jsou připraveny s Íránem jednat o návratu k dohodě. Informovala o tom agentura Reuters.
USA odstoupily od mezinárodní jaderné dohody v roce 2018 a bývalý americký prezident Donald Trump navíc Íránu opětovně uložil ochromující ekonomické sankce. V roce 2019 pak Írán začal dohodu o omezení íránského jaderného programu porušovat.
V minulém týdnu prezident Hassan Rouhani (Hasan Rúhání) sdělil pro agenturu Reuters, že v okamžiku, kdy země dodrží své závazky vyplývající z dohody, i Írán se bude těchto závazků držet.
Nyní Spojené státy uvedly, že jsou připraveny hovořit s Íránem o návratu k dohodě. Jedná se tak o změnu v postoji americké administrativy. Dohodu známou jako Společný komplexní akční plán (JCPOA) tehdy vyjednalo šest zemí – Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a Spojené státy.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken myšlenku jednání ohledně návratu Washingtonu k dohodě předložil během videokonference s ministry zahraničí Británie, Francie a Německa – skupiny známé jako E3, kteří se sešli v Paříži. Írán však na toto sdělení reagoval chladně.
„Pokud se Írán vrátí k přísnému dodržování svých závazků vyplývajících z JCPOA, Spojené státy učiní totéž a jsou připraveny za tímto účelem zahájit diskuse s Íránem,“ uvedly ve společném prohlášení všechny čtyři národy.
íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif uvedl, že Washington by měl učinit první krok.
Americký úředník uvedl pro agenturu Reuters, že by Washington přijal případné pozvání Evropské unie k jednání mezi Íránem a dalšími účastníky původní dohody.
V reakci na prohlášení čtyř zemí íránský ministr zahraničí Mohammad Javad Zarif uvedl, že Washington by měl učinit první krok. Opatření Íránu jsou dle něho reakcí na porušení dohody z americké a evropské strany. Vyzval také na Twitteru ke konci Trumpova odkazu hospodářského terorismu (#EconomicTerrorism).
Oba státy se tak nacházejí tak trochu ve slepé uličce ohledně toho, kdo by se měl jako první k dohodě navrátit, zdali USA uvolněním svých ekonomických sankcí nebo Írán dodržováním omezení svého atomového programu.
Teherán však stanovil termín příští týden, do kterého má Biden zahájit zrušení sankcí uvalených Trumpem. Írán tvrdí, že jinak podnikne svůj největší krok k porušení dohody – vypovědění části spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), která se stará o inspekce. Británie, Francie, Německo a Spojené státy vyzvaly Írán, aby od tohoto kroku upustil.