menu

19.4 C
Czech
Pondělí 28. dubna 2025

Ve Francii zaútočil student nožem, zabil jednoho žáka a další tři zranil

Na střední škole u západofrancouzského města Nantes jeden ze studentů zaútočil nožem, jednoho žáka zabil a další tři zranil. V dalším útoku mu zabránili učitelé.

Novak a Griffin slaví první titul na PGA Tour

Andrew Novak a Ben Griffin si v New Orleans připsali premiérové vítězství na PGA Tour. Americká dvojice ovládla Zurich Classic, když v rozhodujících chvílích udržela nervy na uzdě. Naopak obhájci titulu Rory McIlroy a Shane Lowry na zadních devítkách vyhořeli.

EU v pohotovosti kvůli ruské hybridní ofenzivě proti evropským demokraciím

V důsledku ruské invaze na Ukrajinu zaplavily Evropu hybridní hrozby, zejména ze strany Ruska. Představitelé EU a zpravodajské služby varují před nárůstem útoků zaměřených na destabilizaci evropských demokracií – cílem jsou především národní volby, infrastruktura či důvěra veřejnosti.

Evropská unie vyjadřuje rostoucí obavy z ruského vměšování, které vnímá jako součást širší hybridní kampaně Moskvy zaměřené na oslabení Západu.

Na úterním zasedání zvláštního výboru pro Evropský štít pro demokracii (EUDS) při Evropském parlamentu bulharský investigativní novinář Christo Grozev zdůraznil, že ruská hybridní válka sahá daleko za hranice špionáže a zahrnuje také sabotáže, kybernetické útoky, dezinformace a řízené vyvolávání chaosu.

Podle Grozeva, který dříve pracoval pro investigativní server Bellingcat a nyní píše pro německý magazín Der Spiegel a nezávislé médium The Insider zaměřené na Rusko, jsou ruské kampaně navrženy tak, aby vyvolávaly chaos a zmatek a šířily strach.

Válka na Ukrajině zůstává pro Rusko hlavním cílem, ale v jeho hledáčku se ocitly i události jako olympijské hry v Paříži, národní volby v Rumunsku, Německu, Moldavsku či loňské celoevropské volby do Evropského parlamentu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová během své loňské kampaně za znovuzvolení slíbila, že jako nástroj proti těmto hrozbám zřídí Evropský štít pro demokracii (EUDS). Vývoj této iniciativy nyní řídí komisař pro demokracii, spravedlnost, právní stát a ochranu spotřebitelů Michael McGrath. Komise zatím oficiálně nezveřejnila návrh politiky EUDS.

V reakci na rostoucí obavy ze škodlivého zasahování do demokratických procesů v EU Evropský parlament v prosinci odhlasoval zřízení zvláštního výboru. Výbor má za úkol navrhnout konkrétní řešení, která posílí odolnost unie vůči hybridním hrozbám.

Grozev vyjádřil optimistické přesvědčení, že ruským hybridním hrozbám lze čelit. „Odhalené buňky, zmapované sítě a usvědčení špioni dokazují, že těmto operacím se lze bránit. Úspěch pramení ze spolupráce – spolupráce mezi novináři i mezi státy,“ zdůraznil.

Co jsou hybridní hrozby?

Hybridní hrozby označují řadu netradičních útoků, jako jsou například kybernetické útoky nebo šíření dezinformací. Tento obecný bezpečnostní pojem zahrnuje akce, které státní i nestátní aktéři používají k poškození jiných zemí, aniž by vedli otevřenou válku. Tyto útoky je zpravidla obtížné nebo nemožné připsat konkrétnímu pachateli.

V posledních měsících hlásilo mnoho evropských zemí poškození infrastruktury, včetně podmořských datových kabelů v Baltském moři, žhářské útoky a podezření na operace pod falešnou vlajkou. Vyšetřovatelé se domnívají, že za mnoha z těchto útoků stojí Rusko.

„Hybridní hrozby působí jako tisíce jednotlivých, sotva postřehnutelných vpichů, které v souhrnu představují drtivý úder proti naší demokracii a infrastruktuře v Evropě.“

Annalena Baerbocková, německá ministryně zahraničních věcí 

Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová uvedla minulý měsíc ve výroční zprávě, že „zahraniční manipulace s informacemi a vměšování představují pro EU hlavní bezpečnostní hrozbu“. Zpráva uvádí, že v loňském roce byly zaznamenány dezinformační útoky proti více než 80 zemím a 200 organizacím.

Před prosincovým jednáním ministrů zahraničí NATO v Bruselu uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský, že v roce 2024 bylo v Evropě zaznamenáno 500 podezřelých incidentů, z nichž téměř 100 lze připsat Rusku.

Šéf vojenské aliance Mark Rutte na jednání uvedl, že v oblasti kybernetických útoků jsou aktivní také Čína, Írán a Severní Korea.

Pozorovatelé v Evropském parlamentu propagovali evropské volby sloganem "Využijte svůj hlas“.

Narušování serverů… i voleb

Běžným typem kybernetického útoku je takzvaný útok DDoS (Distributed Denial-of-Service), při němž je server zahlcen internetovým provozem s cílem učinit jej nedostupným.

Loni provedla proruská hackerská skupina NoName057(16) takový DDoS útok proti veřejným institucím a strategickým sektorům ve Španělsku a dalších zemích NATO, které jsou považovány za spojence Ukrajiny. Ve Španělsku sice došlo k dočasnému zablokování některých webových stránek, ale útok se podařilo zastavit a nebyly hlášeny žádné případy krádeže dat ani zavlečení škodlivého softwaru.

Hacktivistická skupina vznikla poté, co Rusko zahájilo válku proti Ukrajině, a hrozila odvetou za „protiruské“ kroky západních zemí. V červenci zatkla španělská civilní garda za údajnou účast na těchto útocích tři osoby.

Podle zpravodajských služeb se Rusko také často pokouší zasahovat do demokratických procesů v Evropě snahou narušit volby.

Výroční zpráva nizozemské Vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby (MIVD) za rok 2024, zveřejněná tento týden, odhalila, že ruští hackeři provedli kybernetické útoky na veřejné dopravní společnosti a webové stránky politických stran ve snaze narušit volby do Evropského parlamentu v Nizozemsku a ztížit občanům hlasování.

Podle viceadmirála Petera Reesinka z MIVD se hackeři pokusili proniknout rovněž do klíčové infrastruktury v Nizozemsku s cílem narušit pomoc Ukrajině.

V Německu varovalo ministerstvo vnitra několik dní před únorovými parlamentními volbami, že se Rusko zaměřuje na voliče dezinformační kampaní, jejímž cílem je pomoci krajně pravicové straně Alternativa pro Německo (AfD) a „narušit důvěru v demokracii“.

Kampaň naznačovala, že AfD, která sympatizuje s Ruskem, je terčem nespravedlivého zacházení. AfD byla obviněna z napojení na Moskvu a vyzývala k tomu, aby Německo ukončilo svou vojenskou podporu Ukrajině.

Podle šéfa Akademické sítě pro východní Evropu (AKNO) Philippa Schmädekeho se ruské zpravodajské služby stále více zaměřují i na německé akademické organizace zabývající se východní Evropou. AKNO, která za uplynulé čtyři roky podpořila 1 200 lidí z Ruska, Běloruska a Ukrajiny, pomáhá vědcům, kteří byli nuceni uprchnout před represemi, pronásledováním, zákazem zaměstnání a válkou.

„Cílem těchto operací ovlivňování je zničit důvěru v demokracii a zpochybnit integritu volebního procesu.“ 

Maximilian Kall, tiskový mluvčí německé ministryně vnitra a vedoucí oddělení pro styk s médii

Rumunský Ústavní soud (CCR) v prosinci zrušil prezidentské volby kvůli obavám z vměšování Ruska do hlasování, v němž v prvním kole nečekaně zvítězil krajně pravicový, Moskvou podporovaný kandidát Călin Georgescu.

Podle Nejvyšší rady pro obranu státu (CSAT) se Rumunsko stalo terčem „akcí státního kybernetického aktéra“ zaměřených na informační a komunikační technologie využívané ve volebním procesu.

Po zrušení rumunských prezidentských voleb zhoršila organizace The Economist Intelligence Unit (EIU) ve svém indexu demokracie pro rok 2024 hodnocení Rumunska z „nedokonalé demokracie“ na „hybridní režim“, čímž se země propadla o 12 míst na 72. příčku celosvětového žebříčku. Podle EIU měla zrušení voleb negativní dopad také na hodnocení plurality v zemi. 

Prezidentské volby v Rumunsku jsou nyní naplánovány na 4. května (první kolo) a 18. května (druhé kolo).

Sousedství EU pod pečlivým dohledem

Dezinformace a konspirační teorie nadále zaplavují i sousedy Evropské unie – například Moldavsko, které sousedí s Ukrajinou, a Severní Makedonii, jež usiluje o vstup do Evropské unie.

Moldavsko, jedna z nejchudších zemí Evropy, zůstává silně závislé na ruském plynu. Tato bývalá sovětská republika je hluboce rozdělena na proevropské a proruské tábory. V říjnových volbách zde obhájila mandát prozápadní prezidentka Maia Sanduová. EU však zároveň obvinila Rusko z „bezprecedentního“ vměšování do voleb ve snaze podpořit prokremelského kandidáta Alexandra Stoianoglua.

V Severní Makedonii šíří prokremelští aktéři na sociálních sítích rozčarování, skepsi a nedůvěru, uvedla zpráva „Zahraniční vliv v Severní Makedonii“, kterou vydala Euroatlantická rada Severní Makedonie.

Ministr zahraničních věcí a zahraničního obchodu Timčo Mucunski varoval, že v sázce je důvěryhodnost EU a že rozšíření unie je nezbytné, aby se zabránilo zneužívání ruské propagandy. Zvlášť upozornil na „škodlivé aktéry“, kteří využívají frustrace Severní Makedonie z neustále se měnících podmínek pro vstup do EU.

Celkem devět zemí již získalo status kandidáta na členství v EU a unie bedlivě sleduje státy jako Srbsko a Gruzie, jejichž vlády se zdají být nakloněny Rusku.


OVĚŘENO: Titulní stránka o válce na Ukrajině zfalšována 

Dezinformace o ruské válce proti Ukrajině se nadále šíří ve velkém – nejen v těchto zemích, ale i ve východní Evropě a po celém kontinentu.

Minulý měsíc šířil krajně pravicový bloger Ian Miles Cheong na sociálních sítích nepravdivý příspěvek, v němž tvrdil, že britský deník Hull Daily Mail informoval o desítkách tisíc ukrajinských vojáků, kteří údajně zahynuli v ruské Kurské oblasti, a vinil z těchto ztrát prezidenta Volodymyra Zelenského.

Tým pro ověřování faktů agentury Agence France-Presse (AFP) tato tvrzení vyvrátil. Podle mluvčího společnosti Reach PLC, mateřské společnosti deníku Hull Daily Mail, byla titulní strana novin zfalšována.

enr spolu s agenturami AFP, Agerpres, ANP, BTA, CTK, dpa, EFE a MIA

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump si myslí, že by se Zelenskyj mohl vzdát Krymu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle něj je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připraven postoupit Rusku Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Ukrajina přitom dlouhodobě trvá na tom, že Krym je její území, přičemž o jeho předání Rusku nikdy nejednala.

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podnikla razie a zadržela 25 lidí

Francouzská policie dnes ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v 06:00 SELČ, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.

V Kanadě se konají parlamentní volby, výrazně je ovlivňuje chování Washingtonu

V Kanadě se dnes konají předčasné parlamentní volby. Více než kdy jindy v nich patrně sehraje důležitou roli zahraniční politika, konkrétně vztahy se sousedními Spojenými státy. Obchodní válka a vyhrožování administrativy Donalda Trumpa ohledně připojení Kanady k USA totiž vedly k zesílení kanadského nacionalismu a dopomohly vládnoucí Liberální straně k roli mírného favorita voleb. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 29. dubna v 7:30 SELČ.

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala srážka lodi s trajektem na Floridě

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala nedělní srážka lodi s přívozem ve městě Clearwater na západním pobřeží Floridy. Dnes o tom informoval portál The Mirror.

Většina malých amerických firem nemusí Trumpova cla uvalená na Čínu přežít, varuje šéf logistické firmy

Generální ředitel logistické společnosti Flexport varoval, že cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou způsobit hromadné bankroty menších podniků, které jsou závislé na dovozu zboží z Číny. Pokud nedojde k nějakému posunu v rozhovorech mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, firmy a spotřebitelé vysoké poplatky pocítí už brzy.

Při amerických úderech na cíle v Jemenu zahynulo podle Húsíů přes 70 lidí

Nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech na baštu povstaleckých Húsíů v severní provincii Saada. Útok podle informací povstalců zasáhl věznici pro africké migranty, napsala agentura AP. Dalších nejméně osm lidí včetně žen a dětí zahynulo při leteckých úderech Spojených států na jemenské hlavní město Saná a další lidé utrpěli zranění. Húsíové také hlásí další americké údery na severní provincii Amran. Podle agentury AFP o tom informovala húsijská televize Al-Masíra.

Je to kapitulace. Německý ministr obrany varoval před Trumpovým mírovým plánem

Ukrajina by neměla přistoupit na americký mírový návrh, který nabízí klid zbraní výměnou za trvalé postoupení území, rovnalo by se to totiž „kapitulaci“. Varoval před tím německý ministr obrany Boris Pistorius. Narážel tím hlavně na poloostrov Krym. Americký prezident Donald Trump tlačí na Kyjev, aby se ho vzdal, což Ukrajina odmítá.
Reklama

DOPORUČUJEME

Ukliďme Česko – rekordní výsledky i těžko uvěřitelné kuriozity

Praha 28. dubna 2025 (PROTEXT) - Na konci jarní úklidové sezóny hlásí organizátoři ze spolku Ukliďme Česko přes 4000 proběhlých úklidových akcí se 185.000...

Minoritské hudební pondělky

Praha 28. dubna 2025 (PROTEXT) - Klášter minoritů Praha od jara ožívá netradičními hudebními produkcemi, a to nejen pro dospělé, ale také pro děti....
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump si myslí, že by se Zelenskyj mohl vzdát Krymu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle něj je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připraven postoupit Rusku Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Ukrajina přitom dlouhodobě trvá na tom, že Krym je její území, přičemž o jeho předání Rusku nikdy nejednala.

Policie ve Francii kvůli útokům na věznice podnikla razie a zadržela 25 lidí

Francouzská policie dnes ráno podnikla po celé zemi rozsáhlé razie, které souvisejí s nedávnými útoky na věznice. Policisté zadrželi 25 lidí, informovala agentura AFP. Zatčené ze zásahu, který začal v 06:00 SELČ, ohlásila AFP z pařížského regionu, Marseille, Lyonu a Bordeaux.

V Kanadě se konají parlamentní volby, výrazně je ovlivňuje chování Washingtonu

V Kanadě se dnes konají předčasné parlamentní volby. Více než kdy jindy v nich patrně sehraje důležitou roli zahraniční politika, konkrétně vztahy se sousedními Spojenými státy. Obchodní válka a vyhrožování administrativy Donalda Trumpa ohledně připojení Kanady k USA totiž vedly k zesílení kanadského nacionalismu a dopomohly vládnoucí Liberální straně k roli mírného favorita voleb. Poslední volební místnosti se mají na pacifickém pobřeží uzavřít v úterý 29. dubna v 7:30 SELČ.

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala srážka lodi s trajektem na Floridě

Jednoho mrtvého a 12 zraněných si vyžádala nedělní srážka lodi s přívozem ve městě Clearwater na západním pobřeží Floridy. Dnes o tom informoval portál The Mirror.

Většina malých amerických firem nemusí Trumpova cla uvalená na Čínu přežít, varuje šéf logistické firmy

Generální ředitel logistické společnosti Flexport varoval, že cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou způsobit hromadné bankroty menších podniků, které jsou závislé na dovozu zboží z Číny. Pokud nedojde k nějakému posunu v rozhovorech mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, firmy a spotřebitelé vysoké poplatky pocítí už brzy.

Při amerických úderech na cíle v Jemenu zahynulo podle Húsíů přes 70 lidí

Nejméně 68 lidí zahynulo při amerických náletech na baštu povstaleckých Húsíů v severní provincii Saada. Útok podle informací povstalců zasáhl věznici pro africké migranty, napsala agentura AP. Dalších nejméně osm lidí včetně žen a dětí zahynulo při leteckých úderech Spojených států na jemenské hlavní město Saná a další lidé utrpěli zranění. Húsíové také hlásí další americké údery na severní provincii Amran. Podle agentury AFP o tom informovala húsijská televize Al-Masíra.

Je to kapitulace. Německý ministr obrany varoval před Trumpovým mírovým plánem

Ukrajina by neměla přistoupit na americký mírový návrh, který nabízí klid zbraní výměnou za trvalé postoupení území, rovnalo by se to totiž „kapitulaci“. Varoval před tím německý ministr obrany Boris Pistorius. Narážel tím hlavně na poloostrov Krym. Americký prezident Donald Trump tlačí na Kyjev, aby se ho vzdal, což Ukrajina odmítá.

KLDR potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku, Putin vyjádřil Kimovi vděčnost

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil vděčnost vůdci Severní Koreje Kim Čong-unovi za účast vojáků KLDR v bojích v ruské Kurské oblasti proti ukrajinské armádě. Vyplývá to z dnešního sdělení Kremlu. Pchjongjang nedlouho před tím podle agentur poprvé potvrdil, že vyslal vojáky, aby bojovali na straně Ruska proti Ukrajině. Ta se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už přes tři roky. Moskva o víkendu uvedla, že ruská armáda vytlačila z Kurské oblasti zbývající ukrajinské vojáky, kteří část regionu obsadili loni v létě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naopak v neděli sdělil, že ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska.

Útok autem ve Vancouveru nebyl terorismus, tvrdí vyšetřovatelé. Pachatel měl psychické problémy

Třicetiletý muž, který zabil nejméně jedenáct lidí na pouličních slavnostech filipínské komunity ve Vancouveru, nebyl terorista, míní vyšetřovatelé. Někteří zranění jsou v kritickém stavu, nejmladší oběti bylo pět let.

Ukrajinští vojáci dál bojují na západě Ruska, uvedl Zelenskyj

Ukrajinští vojáci dál bojují v Kurské a Belgorodské oblasti na západě Ruska, uvedl na sociální síti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po poradě s hlavním velitelem ukrajinských sil generálem Oleksandrem Syrským. Zelenského vyjádření je v rozporu se sobotním tvrzením Moskvy o "úplném osvobození" Kurské oblasti, poznamenala agentura AFP. Ukrajinské jednotky do západoruského regionu vpadly před téměř devíti měsíci, na počátku loňského srpna.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás