Generální ředitel logistické společnosti Flexport podle serveru Business Insider varoval, že cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou způsobit hromadné bankroty menších podniků, které jsou závislé na dovozu zboží z Číny. Pokud nedojde k nějakému posunu v rozhovorech mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, firmy a spotřebitelé vysoké poplatky pocítí už brzy, informoval web The Economic Times.
Ryan Petersen, jenž založil Flexport v roce 2013, varoval před drakonickými cly uvalenými na Čínu ze strany USA. Podle něj by je nemusela většina menších firem závislých na dovozu z druhé největší ekonomiky přežít. „Mluvíme tady o 80 procentech malých podniků, které nakupují z Číny. Prostě padnou,“ uvedl.
80% of small businesses that buy from China could 'just die' because of Trump's tariffs, says logistics company CEO https://t.co/ZDwChg3Syx
— Business Insider (@BusinessInsider) April 28, 2025
Zároveň nicméně upozornil, že většina zboží z Číny představuje „nahraditelné“ položky. „Máme zákazníky, kteří kupují pece na pizzu na své dvorky v Číně. Jsou to opravdu skvělé produkty,“ řekl Petersen. „Když cena stoupne o 50 procent nebo více, můžete jít ven a koupit si pizzu od Domino nebo tak něco, ne?“
Obchodní válka s Čínou zatím zmítá jen Wall Street. Pokud se ale nic nezmění, brzy zasáhne i spotřebitele. Podle odhadů klesly od začátku dubna dodávky čínského zboží na americký trh o 60 procent. Do poloviny května budou americké (velké i malé) firmy potřebovat doplnit zboží. A tady narazí na Trumpova cla.
Obří maloobchodníci jako Walmart nebo Target minulý týden uvedli, že zákazníci zřejmě narazí na prázdné regály a vyšší ceny.
Jako za pandemie
Torsten Slok, hlavní ekonom společnosti Apollo Managment, varoval, že se zopakuje situace, kterou Američané pamatují z období pandemie. Kromě rostoucích cen a prázdných regálů uvidí „významné“ propouštění v odvětvích zahrnujících kamionovou dopravu, logistiku a maloobchod.
Trump sice ukázal, že je schopen flexibility a chce o poplatcích jednat, podle tvrzení Pekingu ale k žádným rozhovorům dosud nedošlo, přestože šéf Bílého domu tvrdí opak. Petersen se však domnívá, že by mohl v obchodní válce s Čínou kvůli nespokojenosti spotřebitelů svou tarifní politiku zmírnit.
Již dříve avizoval, že by rád poplatky snížil kvůli rostoucím spotřebitelským cenám. Jeho ministr financí Scott Bessent připustil, že takto vysoká cla jsou obchodním embargem a zastavení volného obchodu neprospívá nikomu.
Američtí spotřebitelé už pociťují nárůst cen zboží na populárních čínských e-shopech Shein a Temu. Mnohem dráž je nyní vyjde kosmetika, oblečení a kuchyňské nádobí. A to je jen začátek.
Spojené státy zatěžují čínský dovoz 145procentním clem, na americký dovoz uvalila Čína 125procentní clo.