Americká společnost Pfizer vydala průlomové stanovisko. Vakcína Cominarty, kterou firma vyvinula ve spolupráci se společností BioNTech, zřejmě vydrží i ve standardních mrazácích. Zjištění se opírá o izraelskou studii, informuje o tom například Wall Street Journal.
Dlouho se mělo za to, že vakcínu od společnosti Pfizer/BioNTech je možné skladovat jen ve speciálních mrazácích, které mají teplotu kolem -75 stupňů Celsia. Právě z tohoto důvodu si ji mohly dovolit jen velké nemocnice, které takovými zařízeními disponují a vakcína tak třeba v Česku nebyla dostupná praktickým lékařům. Nová studie z Izraele ale ukazuje, že tyto obavy byly možná liché, a očkovací látka v pohodě vydrží ve standardním mrazáku v teplotě -15 až -25 stupňů. Podle studie lze takto vakcínu skladovat dva týdny.
„Máme k dispozici data, která ukazují, že vakcínu je možné bezpečně skladovat v teplotě okolo mínus dvaceti stupňů. Tato data nám ukazují, že může dojít k daleko větší flexibilitě očkování, protože vakcína může být dostupná třeba v lékárnách,“ uvedl Ugur Sahin, generální ředitel společnosti BioNTech.
Neznamená to, že je automaticky vyhráno, protože změnu procesu skladování musí schválit národní regulátoři: v Americe je to Úřad pro léky a potraviny (FDA), v EU Evropská léková agentura (EMA), v ČR Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ti zatím povolují vakcínu skladovat jen v teplotách od -60 do -80 stupňů. Společnosti Pfizer a BioNTech odešlou úřadům výsledky studie a doufají, že se jí budou v následujících několika týdnech zabývat.
Stačí jedna dávka
Vakcíny se nyní musí přepravovat ve speciálních termokontejnerech, které dokáží takhle nízkou teplotu udržet až po 30 dní, každých pět dní se ale musí doplnit suchým ledem. Po naředění vydrží vakcína až pět dní v normální lednici, lidem se aplikuje v pokojové teplotě.
Izraelská studie rovněž ukázala, že vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech může poskytnout robustní imunitu už po jedné dávce, a její účinnost se nezmenší ani když se druhá dávka aplikuje až po třech měsících. Standardní doba mezi dvěma dávkami je nyní tři týdny. Kvůli zpožděným dodávkám vakcín do Evropy ale některé země nemohou obě dávky vyočkovat tak rychle. Některé tak vsadily na strategii naočkovat co nejvíc lidí první dávkou a neschovávat si látku pro druhou dávku, takzvaný „booster shot“.