Obyvatelé jednoho z nejchudších slumů v indickém Bhópálu si v prosinci mysleli, že dostávají vakcínu proti koronaviru. Ve skutečnosti se nevědomky stali součástí klinických testů a polovina z nich tak dostala jen placebo. Informuje o tom CNN.
V prosinci přijela do slumu bílá dodávka. Z megafonu se ozval hlas s nabídkou, kterou bylo těžké odmítnout. „Nechte se očkovat na koronavirus a dostanete 750 rupií,“ znělo z auta. Místní velmi chudé obyvatele to zaujalo. Slíbená částka (v přepočtu zhruba 220 korun) až dvakrát převyšovala peníze, které si vydělají těžkou prací za celý den. V době pandemie mnoho z nich ještě více zchudlo.
„Řekli nám, že je to vakcína proti covidu a že bychom se měli nechat naočkovat, abychom neonemocněli,“ řekla Yashoda Bai Yadav, která se nechala očkovat spolu se svým manželem. Oba se ale posléze od místních aktivistů dozvěděli, že se pouze zúčastnili třetí fáze klinického testování indické vakcíny Covaxin. Což znamená, že pouze půlka účastníků dostala opravdu vakcínu a druhá polovina placebo. To je normální postup u klinických zkoušek – za předpokladu, že účastníci s tím jsou srozuměni.
„Takže mi možná nedali vakcínu? Nevěděla jsem, že je možné, že mi píchnou jen vodu,“ řekla CNN jiná nevědomá účastnice výzkumu Radha Aherwar. Z výpovědí obyvatel slumu vyplývá, že tým mediků z indické Lidové nemocnice, který měl operaci na starosti, je zřejmě neadekvátně – pokud vůbec – informovali, že se účastní testů, a že někteří z nich ve skutečnosti očkováni nejsou. Tím ale porušil pravidla klinických testů, která vyžadují informovaný souhlas všech účastníků. Takový postup může zpochybnit data, která z testů vzejdou.
Hrozí odmítání vakcíny
Odborník Amar Jesani, editor jednoho z předních indických vědeckých magazínů, se například obává, že tento lapsus může vést k výraznějšímu odmítání vakcíny mezi některými skupinami Indů. A zrovna Indie je na tom ze všech států – hned po USA – nejhůře. Koronavirus zde už zasáhl 11 milionů lidí a 157 tisíc jich zemřelo.
Vakcínu Covaxin vyvíjí společnost Bharat Biotech společně s indickou Radou vědeckého výzkumu (ICMR). Klinických zkoušek ve třetí fázi se zúčastnilo přibližně 26 tisíc lidí, z toho 1700 v Bhópálu, kde se před sedmatřiceti lety udála jedna z nejhorších katastrof v dějinách lidstva: z průmyslové továrny uniklo obří množství jedovatého plynu, které celkově zabilo zhruba 25 tisíc lidí.