Již více než šest let trvající válka v Jemenu připravila o život tisíce lidí. Způsobila ale také dle OSN největší humanitární krizi na světě. Šéf humanitárních operací OSN Mark Lowcock varuje, že na 5 milionů lidí je na pokraji hladomoru. Informovala o tom agentura Reuters.
Agentura Reuters popisuje příběh třináctileté holčičky jménem Ahmadiya Juaidi, která ještě před třemi týdny vážila pouhých devět kilogramů. Do nemocnice al-Sabeen v hlavním městě Jemenu byla přijata s podvýživou. Ta ji trápila nejméně čtyři roky. Nyní má holčička 15 kilogramů, ale její starší bratr se obává, že pokud by se vrátili zpět na venkov, její stav bude opět horší kvůli nedostatku výživné potravy.
Rozhodně ale není jediná. Patří mezi přibližně 16 milionů Jemenců, kteří dle OSN hladoví. Jedná se tak o více než polovinu obyvatel této země Arabského poloostrova. Šéf humanitárních operací OSN Mark Lowcock varuje, že 5 milionů z nich je na pokraji hladomoru.
Organizace spojených národů uvedla, že doufá, že se jí v pondělí podaří získat díky virtuální události částku 3,85 miliard dolarů. Cílem je aby se zabránilo tomu, co Lowcock označuje za možný rozsáhlý a člověkem způsobený hladomor.
Válka v Jemenu, která již trvá více než šest let, je považována za mocenský konflikt mezi Saudskou Arábií a Íránem. Ta zbídačenou zemi dostala do dle OSN největší humanitární krize na světě.
Dle dat zveřejněných OSN asi 80 % Jemenců potřebuje pomoc a 400 tisíc dětí ve věku do pěti let je těžce podvyživených. Suché klima a hornatý povrch části země způsobuje, že u většiny svých potravin se země spoléhá na dovoz. Ten byl ale během válečných let silně narušen.
Spojené arabské emiráty v pátek uvedly, že na rok 2021 přislíbí 230 milionů dolarů.
„Před válkou byl Jemen chudá země s problémem s podvýživou, ale byla to země, která měla fungující ekonomiku, vládu, která poskytovala služby poměrně mnoha lidem, národní infrastrukturu a exportní základnu,“ řekl Lowcock novinářům a dodal, že válka to všechno z velké části zničila.
V Jemenu je dle něho to k čemu dochází u hladomorů v moderním světě. Lidé nemají žádný příjem a jiní lidé blokují snahy o pomoc. Utrpení lidí navíc zhoršil ekonomický a měnový kolaps a pandemie covid-19. Dle Muhsina Siddiqueye, ředitele Oxfamu pro Jemen, jedna žena uvedla, že pandemie koronaviru jim dává dvě krutá rozhodnutí: buď zůstanou doma a zemřou hladem, nebo půjdou ven a zemřou na nemoc.
Americký prezident Joe Biden označil Jemen za prioritu a deklaroval zastavení americké podpory vojenské kampaně vedené Saúdskou Arábií a požadoval, aby válka skončila. Úředníci OSN se snaží oživit mírové rozhovory.
Dvanáct skupin, které se snaží pomáhat, včetně Oxfamu a organizace Save the Children, varovalo, že 2,3 milionu dětí do pěti let žijících v Jemenu bude v letošním roce hladovět, pokud vlády v pondělí nezvýší své financování.
OSN na tomto poli již jednou slavilo úspěch. V letech 2018 a 2019 se organizaci podařilo díky dobře financované žádosti o pomoc, která zahrnovala velké dary ze Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kuvajtu, zabránit hladomoru. Spojené arabské emiráty v pátek uvedly, že na rok 2021 přislíbí 230 milionů dolarů.