Úřady v USA formálně schválily očkovací látku od společnosti Johnson&Johnson jako třetí vakcínu, kterou teď mohou používat. V USA se očkuje vakcínami od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, ale na rozdíl od nich u této vakcíny stačí pouze jedna dávka. Informuje o tom BBC a další servery.
Spojené státy dostanou do konce června sto milionů dávek této vakcíny a první várky by měly dorazit už příští týden. 200 milionů dávek si objednala rovněž Evropská unie, zde se čeká na formální potvrzení Evropskou lékovou agenturou (EMA). Poté se vakcína dostane i do ČR.
Klinické zkoušky v USA, Brazílii a Jižní Africe ukázaly, že vakcína umí z 86 % zabránit vážnému průběhu nemoci a z 66 % brání nakažení s mírným průběhem. Vakcína má zřejmě menší účinnost oproti jihoafrické a brazilské mutaci, i tak ale efektivně brání propuknutí závažného stavu nemoci. Navíc nebylo zaznamenáno ani jedno podezřelé úmrtí po očkování, ani žádná hospitalizace s vážnými vedlejšími účinky. Jednou z výhod této vakcíny také je, že oproti mRNA očkovacím látkám od Pfizeru a Moderny se nemusí skladovat v mrazácích, stačí obyčejná lednice.
Bude hůř, varoval Biden
Prezident Joe Biden označil schválení třetí vakcíny za „potěšující vývoj“. „Jsou to skvělé zprávy pro všechny Američany, ale rozhodně není vyhráno. Ačkoliv dnes slavíme, důrazně žádám všechny Američany, aby si myli ruce, dodržovali rozestupy a nosili roušky,“ řekl prezident. „Jak jsem už mnohokrát řekl, s novými mutacemi se situace pravděpodobně opět zhorší,“ dodal.
Jediná země, která vakcínou Johnson&Johnson už očkuje, je Bahrain, který ji začal používat ve čtvrtek.
Vakcína Johnson&Johnson je z farmakologického hlediska „tradiční“ vakcínou: jako nosič používá virus běžné rýmy, který byl speciálně upraven tak, aby byl neškodný. Ten zanese části genetického kódu nového koronaviru do těla, což organismu stačí, aby vůči němu začal vytvářet protilátky. „To znamená, že stále můžete virus chytit, ale stane se z něj běžné nachlazení,“ řekl NBC News Anand Swaminathan, specialista na urgentní medicínu. Podle něj je zejména skvělá zpráva to, že při testech ani jeden člověk po naočkování nezemřel. Podobné schéma využívá například vakcína od společnosti AstraZeneca, která je už v ČR a nyní by se s ní měli začít očkovat učitelé.
V USA už dostalo vakcínu proti koronaviru necelých 73 milionů Američanů a každý den je na kontinentu naočkovaných přibližně 1,3 milionů lidí. Prezident Biden slíbil, že během jeho prvních sto dní ve funkci bude naočkovaných sto milionů Američanů. Vakcíny, zdá, se, fungují: čísla nově nakažených i mrtvých klesají. Odborníci ale varují, že s novými mutacemi viru se karta může opět obrátit.