Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus) je jeden z nejvíce studovaných motýlů na planetě. Známý je především svojí tisíce kilometrů dlouhou sezónní migrací. Zimu tráví motýli v Mexiku. Dle ochranářů však letošní zimu populace monarchů, kteří do Mexika doputovali, o 26 % poklesla.
Tento motýl s oranžovými křídly lemovanými černou barvu a zdobenými bílými tečkami je známý především svojí sezónní migrací. Miliony monarchů stěhovavých totiž migrují ze Spojených států a Kanady na jih do Kalifornie a Mexika, kde přečkají zimu. Každý rok se tak vydávají na cestu dlouhou přes tři tisíce kilometrů.
Na zdolání takhle dlouhé cesty monarchům slouží speciální gen pro vysoce efektivní svaly. Orientují se dle slunce, ale také za pomoci tzv. magnetického kompasu, který jim pomáhá orientovat se v zamračených dnech.
Komise pro národní chráněná území a Světový fond pro ochranu přírody (WWF) uvedli ve čtvrtek, že populace tohoto stěhovavého motýla v Mexiku ale oproti předchozí zimě téměř o třetinu poklesla. V zimě roku 2020 dle ochranářské skupiny WWF motýli obsadili pouze 2,1 hektaru, ve srovnání s 2,8 hektary v předchozím zimním období.
Toxiny rostliny si ukládají do svých těl a jsou tak pro predátory jedovatí.
WWF uvádí, že značný dopad na migraci motýlů má klimatická změna. Monarchové jsou totiž velmi citliví na změny teploty a počasí. Změna klimatu tak může ovlivnit biologické procesy, jako například to, kdy se motýli rozmnožují a migrují.
Dalším faktorem je ale také ztráta přirozeného prostředí ve Spojených státech. Zde totiž dochází k systematickému odstraňování rostlin s názvem klejicha z polí. Samičky motýlů monarcha ale kladou vajíčka pouze na listy této rostliny.
Zajímavostí klejichy je to, že je jedovatá. Monarchové se ale vyvinuli tak, že jí nejen tolerují, ale využívají ve svůj prospěch. Toxiny si ukládají do svých těl a jsou tak pro predátory, mezi které patří například ptáci, jedovatí. Což značí i jejich výrazné zbarvení.
Ochranářské skupiny požádaly vládu USA o přidání motýla monarchy do seznamu zákona o ohrožených druzích. Je totiž zřejmé, že druh je na ústupu a čelí řadě hrozeb.
V Mexiku v západním státě Michoacan se nachází největší rezervace motýlů monarchy v zemi. Obvykle je to hlavní turistická atrakce. Během pandemie se však počet návštěvníků propadl.