Několik týdnů trvající demonstrace proti vojenskému puči v Myanmaru (Barmě) se zvrtly v krvavou lázeň. Ozbrojené složky se v neděli pokusily rozehnat protestující tím nejbrutálnějším způsobem: použitím ostrých zbraní. Informuje o tom CNN a další servery. Policejní násilí ale protesty nezastaví.
Lidé leží na ulicích v kalužích krve, ti šťastnější se schovávají za improvizovanými barikádami, nebo rychle odnášejí zraněné do bezpečí. To je výsledek policejního zákroku při nedělní demonstraci, kdy nejméně osmnáct lidí zemřelo a dalších 30 bylo zraněno. O těchto číslech zatím informuje OSN, nicméně podle aktivistických skupin je mrtvých a raněných více. V zemi se masivní protesty odehrávají už téměř měsíc. 1.února zde armáda provedla vojenský puč a zadržela několik demokraticky zvolených politiků, včetně premiérky, laureátky Nobelovy ceny Su Ťij. V zemi je vyhlášen výjimečný stav na dobu jednoho roku.
„Myanmar je jako bitevní pole,“ napsal na Twitteru arcibiskup Rangúnu a první barmský katolický kardinál Charles Bo. „Silně odsuzujeme eskalující násilí vůči demonstrantům v Myanmaru a vyzýváme armádu, aby okamžitě přestala používat sílu vůči mírumilovným protestům,“ vyjádřila se OSN.
Doposud ozbrojené složky zakročovala při protestech spíše sporadicky. První lidskou oběť si zákroky vyžádaly už 19. února, kdy zemřela mladá žena střelená při demonstraci do hlavy. Nyní se ale podle zpravodajů CNN z místa jednalo zřejmě o koordinovaný útok po celé zemi, kdy pořádkové služby použily v jednu chvíli ostrou střelbu, slzný plyn a zábleskové (nesmrtící) granáty.
Policie střílela do lidí nejen v největším velkoměstě Rangúnu, ale i v menších městech, jako je Dawei, Mandalay, Bago, Myeik a Pokokku. Jednou z prvních obětí policejního násilí byl počítačový technik Nyi Nyi Aung Htet Naing v Rangúnu. K místu, kde byl zastřelen, lidé nosí květiny. Den předtím, než sám zemřel, napsal na Facebook: „Kolik mrtvých bude OSN potřebovat, než konečně začne jednat?“ Na internetu existuje video, na kterém je vidět, jak zasaženého technika v přilbě odnášejí z místa.
Zhruba tisíc lidí bylo na demonstracích zatčeno, včetně přibližně 85 zdravotnických pracovníků a sedmi novinářů. Podle zpráv z místa jedna protestující, učitelka, zemřela na infarkt poté, co policie začala házet do demonstrantů zábleskové granáty.
Policejní brutalitu vůči demonstrantům v Myanmaru odsoudil americký ministr zahraničí Anthony Blinken. „Odsuzujeme ohavné násilí, které ozbrojené složky páchají na barmském lidu a budeme žádat, aby se ti, co jsou za něj zodpovědní, z něj zpovídali. Pevně stojíme za odvážným barmským lidem a vyzýváme všechny země, aby mluvily jedním hlasem a vyjádřili podporu jeho vůli,“ tweetoval.
Zvláštní zpravodaj pro lidská práva OSN v Myanmaru Tom Andrews napsal, že odsuzující výroky jsou vítány, ale už nestačí. „Musíme jednat. Vojenská junta pokračuje v brutálním potlačování mírumilovných demonstrací a celý svět na to musí nějak zareagovat,“ uvedl.