Ukrajinská zdravotnická zařízení likvidují nevyužité dávky vakcíny proti covidu-19 poté, co lékaři nedorazili na vlastní smluvené termíny naočkování. V pondělí to podle agentury Reuters uvedli zákonodárci vládní strany.
Ukrajina zahájila očkování svých obyvatel proti onemocnění covid-19, přičemž minulý týden obdržela první dodávku 500 000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca vyrobených v Indii. Země se však potýká s nedůvěrou k očkování, která na Ukrajině panuje již od doby před pandemií.
Vláda při vakcinaci upřednostňuje zdravotnický personál v první linii, ale upozornila na statistiky, podle nichž se nechce nechat očkovat 47 procent Ukrajinců.
„Je důležité, abychom pochopili, jak jsou nastaveny všechny procesy, proč lékaři odmítají být očkováni,“ řekl v televizním setkání Oleksandr Korniyenko, šéf strany prezidenta Volodymyra Zelenského Sluha lidu.
„Je to velmi špatné, ale není jiná možnost. Pokud člověk nepřijde, může být (lahvička s vakcínou) ponechána otevřená po dobu 2 až 3 hodin, poté musí být zlikvidována,“ prohlásil šéf parlamentního výboru pro zdravotnictví Radutskyj.
Podle údajů ministerstva zdravotnictví bylo do 28. února podáno celkem 3 141 dávek vakcíny, včetně pouhých 90 za posledních 24 hodin, informovala agentura Reuters.
Podle tamního ministra zdravotnictví Maxima Stepanova vláda pracuje na tom, aby k plýtvání vakcínami nedocházelo. Poznamenal však, že obdobná situace nastala i v jiných zemích.
Ve městě Černihiv na severu Ukrajiny s očkováním souhlasilo pouze 87 z 280 lékařů, uvedl tajemník městské rady v příspěvku na Facebooku 24. února.
Stepanov se nechal oočkovat v pondělí v přímém přenosu a poznamenal, že vakcinaci brzy podstoupí i prezident Zelenskyj. „Svým vlastním příkladem jsem dokázal, že vakcína, kterou jsme očkováni, je absolutně bezpečná vakcína. Je to účinná vakcína,“ řekl ministr.
Skeptický přístup k vakcínám na Ukrajině nezpůsobuje problémy poprvé
Významná část z více než 41 milionů obyvatel Ukrajiny má z vakcinace strach stejně jako populace v mnoha postsovětských republikách. Lidé se obávají vedlejších účinků nekvalitních léčiv. Právě tato nedůvěra umožnila vznik epidemie spalniček v roce 2019.
Případy nákazy koronavirem vzrostly po přestávce během přísného lockdownu na začátku roku zejména v Kyjevě a na západní Ukrajině. Vláda zde zřídila mobilní nemocnice, aby se s prudkým nárůstem případů lépe vypořádala. Ukrajina k 1. březnu zaregistrovala 1,3 milionu případů covidu-19 a 26 050 souvisejících úmrtí.