Vedoucí oddělení spadajícího pod služby webu Amazon Charlotte Newman označila v pondělí společnost za diskriminující. Podle ní v ní dochází k systematickému rasismu. Lidé tmavší pleti jsou dle ní na vyšší pozice oproti většině zaměstnanců povyšování pomaleji. Uvedla to agentura Reuters. Ve stížnosti u amerického federálního soudu také napsala, že Amazon lidem s tmavou pletí uděluje nižší postavení, než na jaké jsou kvalifikovaní.
Kromě pracovní a kvalifikační diskriminace pak měla být podle stížnosti osmatřicetiletá Newman, jež má sama tmavou pleť, sexuálně obtěžovaná. Její nadřízený ji měl dle ní opakovaně nazývat jako příliš agresivní, přímou a „prostě děsivou“. Taková označení však měla nést rasistickou konotaci. Jeden z jejích kolegů jí pak měl jednou zatahat za copy s hláškou „tyhle nech klidně za sebou“. Manažerka se tak přidala k rozšiřujícímu se seznamu zaměstnanců, jež si na Amazon stěžují. A to i přes slib šéfa firmy Jeffa Bezose, že bude s rasismem systematicky bojovat.
Společnost v reakci uvedla, že zmíněná obvinění prozkoumá. Sama prý cílí na vytvoření rovné kultury a vůči diskriminaci není ani trochu tolerantní. „Amazon tvrdě pracuje na tom, aby vytvořil rozmanitou, rovnou a inkluzivní kulturu. Tyhle stížnosti však nereflektují jeho snahu stát si za svými hodnotami,“ uvedl podle CNN mluvčí Amazonu. Podle technologického giganta pak výzkumy ukazují, že jsou jejich zaměstnanci tmavší pleti spokojenější než ti s bílou. Daří se mu prý také zvyšovat diverzifikaci v řadách ředitelů a vedoucích oddělení.
Nedostatečné odměny, různorodost či pauzy. Amazon čelí i zaměstnancům z Alabamy
Charlotte Newman má pak u soudu zastupovat Douglas Wigdor. Ten v minulosti reprezentoval například ženy svědčící proti filmovému producentovi Harvey Weinsteinovi. U soudu pak bude manažerka požadovat kompenzaci, z firmy však odcházet nehodlá. Podle jejího právníka tím plánuje bojovat s diskriminací „zevnitř“. Newman je absolventkou prestižní univerzity Harvard, v minulosti také pracovala jako poradkyně senátora Coryho Bookera. Amazon se však na ní dle jejích slov dopustil takzvaného „de-leveling“.
To znamená, že jí firma najala na nižší pozici, než o jakou se ucházela. Na tu původní jí vedení povýšilo až po dvou a půl letech. Už předtím však dělala práci, jež byla určená jejím nadřízeným. Amazon má pak podle mnohých obvinění zaměstnancům s tmavší pletí vyplácet nižší mzdu. Podle právníka Newmanové je ve vyšších patrech společnosti také velmi malé zastoupení žen. Kromě toho se začaly ozývat hlasy zaměstnanců, jež si stěžovali na postoj Amazonu ke stávající pandemii.
Kvůli ní se totiž zvýšila poptávka a zaměstnanci pak při návalu práce nemají dostatečné pauzy. Na globální společnost se také snesla kritika kvůli snaze bránit vytvoření pracovní unie v Alabamě. Tam do konce března až 6 tisíc pracovníků, z nichž je 85 procent tmavé pleti, hlasuje o jejím případném založení. Přinesla by jim totiž větší ochranu co se rovnosti platu a diskriminace týče. K dění se v pondělí nepřímo vyjádřil také prezident Biden, když uvedl, že toto rozhodnutí je pouze na pracovnících. Varoval tak před tlakem společností a podpořil unie, jež za ním stály během podzimní kampaně.