Vypuštění geneticky modifikovaných komárů, kteří mají snížit místní populace přenášející nemoci jako je horečka dengue nebo virus Zika, dostalo zelenou. To i přes varování aktivistů, kteří experiment označili za pokus jako z Jurského parku.
Americká Agentura pro životní prostředí (US Environemtal Agency) udělila v květnu povolení britské společnosti Oxitec (založené v USA) k produkci geneticky upravených samců komárů Aedes aegypti, známých jako OX5034. Minulé úterý dostala společnost finální schválení od úředníků.
Co by se mohlo pokazit? Nevíme.
Cílem je snížit počet komárů přenášejících nemoci jako je horečka dengue, žlutá zimnice nebo virus Zika. Vypuštěni by byli pouze upravení samci, kteří by se poté rozmnožili s běžnými populacemi samic. Samci totiž ponesou protein, který zabije samice ještě v larválním stádiu, tedy předtím, než budou schopny sát krev a tím tak přenášet pro člověka smrtelné nemoci.
Aktivisté varují před možným poškozením ekosystémů a vytvořením hybridních komárů odolných vůči insekticidům. „Co by se mohlo pokazit? Nevíme, protože Agentura pro ochranu životního prostředí nepovolila důkladně posoudit možná rizika,“ uvedla v prohlášení ředitelka Mezinárodního střediska pro technologickou a potravinovou bezpečnost Jaydee Hanson.
Dle svých webových stránek ale měla společnost Oxitec pozitivní výsledky z pokusů v Brazílii a tvrdí, že zde žádný risk pro člověka ani prostředí nehrozí. Komáry plánuje také nasadit v Texasu počínaje rokem 2021.
„I přes všechny krize, kterým čelí náš národ a stát Florida – pandemie Covid-19, rasová nespravedlnost, změna klimatu – použila administrativa peníze daňových poplatníků a vládní zdroje na experiment jako z Jurského parku,“ dodala Jaydee Hanson.