Jednotná vakcinační strategie 27 států EU nefunguje, jak by měla. Jednotlivé země se potýkají s problémy a čím dál tím více žádají o pomoc země mimo blok, všímá si CNN.
Nedostatek vakcín, problémy s jejich dodávkami a všeobecně pomalé očkování. Taková je dnes situace v celé Evropě, která je s proočkovaností na chvostu. Podle dat WHO zatím první dávku vakcíny proti koronaviru dostalo jen 5,5% obyvatel EU z celkových 447 milionů.
Lídři členských států se tak obrací na země za evropskými hranicemi. Rakouský kancléř Sebastian Kurz v pondělí oznámil, že chce pomoc hledat v Izraeli. Židovský stát je světovým lídrem v očkování a Kurz chce společně s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou navštívit předsedu izraelské vlády Benjamina Netanjahu a jednat s ním o produkci vakcín.
Rakouský kancléř Kurz je otevřeným kritikem pomalé vakcinační strategie EU. Příliš pomalu podle něj pracuje i Evropská léková agentura (EMA), která očkovací látky pro společný evropský trh schvaluje. Kurz agenturu kritizoval, že první vakcínu od společnosti Pfizer/BioNTech povolila až několik týdnů poté, co už s ní začala očkovat Velká Británie a Spojené státy. „EMA je příliš pomalá, co se týče schvalování farmaceutik. Musíme se připravit na další mutace a nespoléhat se na EU, co se týče vakcín druhé generace,“ uvedl Kurz pro rakouská média. Podobná slova volila i dánská premiérka.
Na Izrael se kvůli nedostatku vakcín obrátil už i český premiér Andrej Babiš, stejně jako na jiné státy. Z Izraele přišla do ČR zatím symbolická pomoc v podobě 5000 vakcín od společnosti Moderna.
Jiné evropské státy jednají s Ruskem a s Čínou. Slovensko, stejně jako dříve Maďarsko, povolilo pro emergentní využití ruskou vakcínu Sputnik V, která evropskou registraci ještě nemá. „Obdrželi jsme mnoho žádostí od evropských států, abychom jim vakcínu Sputnik V povolili používat na základě vyjádření jejich státních regulátorů,“ uvedl Kirill Dmitrijev, ředitel Ruského fondu přímých investic, který vakcínu vyvinul. O Sputnik má zájem i český prezident Miloš Zeman a premiér Babiš, ministerstvo zdravotnictví se zatím ruskou vakcínu pro ČR povolit zdráhá.
„Vakcína nemá ideologii“
Maďarsko je také jedinou členskou zemí EU, která kromě Sputniku V očkuje i čínskou vakcínou Sinopharm. Ani tu zatím evropské regulační orgány nepovolily. „Očkování není politické téma. Je to otázka účinnosti a dostupnosti,“ vyjádřil se maďarský ministr zahraničí Zoltán Kovács. „Čínské a ruské vakcíny používá celý svět,“ dodal. A podobně mluví i prezident Zeman. „Budou-li nás různí Koudelkové varovat před ruskou nebo čínskou vakcínou, tak je dobré jim říci, že vakcína nemá žádnou ideologii,“ prohlásil prezident nedávno s narážkou na ředitele Bezpečnostní informační služby, který nemá s Hradem dobré vztahy.
V EU se nyní očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Další očkovací látky, jako například od společností Novavax a Johnson&Johnson, teprve na schválení čekají.